Tanja is belangrijk voor de Fare" to©s 4l 1 'Overheid moet omkoping bestrijden' Weinig vieze schepen in Nederland betrapt President Colombia publiceert op zijn site drie foto's van Nederlandse rebel Nijmeijer maandag 11 oktober 2010 BOGOTA - De Nederlandse Tanja Nijmeijer moet worden ingezet om de rebellenbeweging Fare inter nationaal op de kaart te zetten. Ze is van belang voor het imago van de opstandelingen. Dat staat vol gens de Colombiaanse regering in een e-mail in een van de laptops die is gevonden na het bombardement op het kamp van haar baas Mono Jojoy. Het kantoor van de Colombiaanse president Juan Manuel Santos pu bliceerde afgelopen weekeinde op zijn website drie foto's van Nij meijer. Op een bijeenkomst in de stad Medellin citeerde de presi dent uit een e-mail uit april 2010 waarin staat: „Midden in de trage dies is de verschijning van Alexan dra (strijderspseudoniem van Nij meijer, red.) goed nieuws. Het idee om haar te laten werken met de internationale commissie is bui tengewoon." De e-mail is geschreven door Car los Antonio Lozada, de comman dant van het 'blok Antonio Narino', aan Mono Jojoy, comman dant van het Oostelijk Blok, een van de belangrijkste eenheden van de Fare. In de mail staat ook: „Daar kan ze een grote bijdrage le veren aan de Fare, gezien haar ca paciteiten en professionele oplei ding in talen, haar training, opoffe ringsgezindheid en de impact die dit nieuws teweeg zou brengen." Het blok Antonio Narino is onder deel van het Oostelijk Blok. Nijmeijer maakte in ieder geval tot een bombardement in juli 2007, toen haar dagboeken werden ge vonden, deel uit van het blok An tonio Narino. Een paar weken gele den werd het kamp van Mono Jo joy gebombardeerd. Hij en ten minste zeven andere guerrillastrij ders kwamen hierbij om het le ven. Uit forensisch onderzoek is ge bleken dat Nijmeijer niet onder de ze doden was. Het leger spreekt van twintig doden onder de Fare. De Fare heeft het over minder dan tien. Nijmeijer groeide op in Dene kamp. Ze sloot zich in 2002 aan bij de Fare. De Fare vocht voor een so cialistische staat in Colombia, maar houdt zich nu vooral bezig met cri minele activiteiten als drugshandel en ontvoeringen. Een van de ont voerden was de politica Ingrid Be- tancourt, die werd bevrijd en mor gen en overmorgen in Nederland is om haar boek over haar verblijf bij de Fare te promoten. PAUL KUSTERS UEERS MINISTER VAN IMMISRATIE EN ASIEL V/IE BLUFT" ER fc>AN NOS OVER OM PREMIER TE WOR&EN TOOS ENI HENK# NL DEN HAAG - De overheid moet har der optreden tegen Nederlandse bedrijven die in het buitenland steekpenningen uitdelen. Dat zegt Peter Cromhout, expert internatio nale fraude bij Pricewaterhouse- Coopers. Vandaag organiseert Transparency International het symposium 'Hoe corrupt is Nederland en wat doen we er aan?'. „Alle landen in de wereld zijn zich ervan bewust dat omkoping fout is", zegt Cromhout. „Maar ze moe ten daar wel tegen optreden. De benodigde wetgeving is voorhan den. Nederland moet als belang rijk exportland een voorbeeld ne men aan Duitsland en Engeland, die bedrijven die in de fout gaan actief vervolgen." Bedrijven die in het buitenland zijn veroordeeld vanwege smeer geld worden nu in ons land vrij wel nooit aangepakt. 40 procent van de Nederlandse bedrijven geeft aan dat hen verzocht is om smeergeld te betalen aan over heidsinstellingen in het buiten land om zo een opdracht binnen te slepen. Dit blijkt uit recente cij fers van Transparency Internatio nal. Nederlandse ondernemingen den ken dat zij eenvijfde van de orders mislopen, omdat concurrenten wel steekpenningen hebben be taald. Eind dit jaar beginnen we tenschappers aan een groot onder zoek om corruptie binnen de Ne derlandse overheid, het bedrijfsle ven en ook de gezondheidszorg in kaart te brengen. „Dat is hard nodig", zegt Alphons Ranner van Transparency Interna tional Nederland die de stelling van Cromhout ondersteunt. „Het gaat om gigantische bedragen. Het gebeurt in alle sectoren. De wetgeving in Nederland moet wor den verbeterd en aangescherpt. Ik zou willen weten of dit incidenten zijn of alleen het topje van de ijs- berg." Prijswijzigingen en zetfouten voorbehouden. Prijsverlagingen vanaf U oktober 2010. VLSSS1NGEN - Bij scheepscontroles in Vlissingen, Rotterdam, Amster dam en Den Helder is maar een klein deel van de schepen niet in orde bevonden op het gebied van hygiëne. Die schepen voldeden niet aan de strenge eisen van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO). De WHO stelt rederijen wereld wijd verplicht hun schepen te la ten controleren op hygiëne. De ge zondheidsorganisatie wil daarmee de verspreiding van infectieziek ten als de vogel- en Mexicaanse griep voorkomen. Sinds daarvoor certificaten worden uitgedeeld, vanaf juni 2008, werden in Neder land tot 1 oktober 4825 schepen ge controleerd. Bij veruit de meeste schepen (4676) was de hygiëne in orde. In 102 gevallen constateerden de in spectiediensten zo veel gebreken dat deze binnen afzienbare tijd moesten' worden opgelost. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om be schimmelde voedselvoorraden. Voor zover bekend is in Nederland geen schip aan de ketting gelegd omdat de regels te zwaar waren overtreden. In de Rotterdamse haven werden veruit de meeste schepen (2800) aan een controle onderworpen. In de havenstad werkt Roteb in op dracht van GGD Rotterdam-Rijn mond aan de controle van sche pen. Dat zorgt voor Roteb, vooral be kend als vuilnisophaaldienst, wel voor extra werk, maar niet voor meer bezoekjes. „We bezochten schepen al voor rattenbestrijding. We voeren dus geen extra contro les uit, maar ze zijn nu wel een stuk uitgebreider", aldus een woordvoerster van Roteb. Tanja Nijmeijer met een bewapende medestrijder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4