Ik vind het altijd mooi 341 sp. Nederland moet bij t Kimberiy 't Hooft verder in Europacup 'Belachelijke regel' nekt schaatsers maandag 11 oktober 2010 door Karei Pleunis HOOGERHEIDE - Als op het gezicht van tafeltennisster Li Nan Sun een grimas verschijnt, moet er iets bij zonders aan de hand zijn. Zowel zaterdagavond, toen Hotak'68 zich voor enkele honderden toeschou wers door winst op het Luxem burgse Nidderlcaerjeng plaatste voor de tweede ronde van de strijd om de ETTU-Cup, als giste rochtend tegen het Italiaanse Zeus liet de 38-jarige kopvrouw merken dat ook zij emotioneel kan wor den. Zaterdagavond weigerde ze haar te genstandster Egle Sadikovic na af loop een hand te geven en niet eens een etmaal later werd duide lijk dat zich achter Li Nan inmid dels een nieuwe generatie Chinese topspeelsters heeft aangediend, die van een ongekend hoog niveau is. Onder wie Ling Hong, pas 20 jaar oud, speelster van het Italiaanse Unione Sportiva Zeus uit Sant Ele na op Sardinië. Li Nan speelde bij vlagen tafelten nis dat ze in de Nederlandse com petitie slechts zelden hoeft te etale ren om te winnen, maar gisteren was dat niet toereikend om haar achttien jaar jongere tegenstand ster en landgenote te verslaan. In de beste partij uit twee dagen tafel tennis werd het 1-3 (4-11, 14-12, Li-Nan Sun (links) is een maatje te groot voor haar Luxemburgse tegen standster. foto Chris van Klinken door Ralph Blijlevens ERFURT - Het nieuwe schaatssei zoen moet officieel nog beginnen - met de NK afstanden van 5 tot en met 7 november in Heerenveen - maar de eerste rel lijkt al een feit. Aanleiding is een nieuwe regel van de Internationale Schaatsunie ISU. De bond is vanaf dit seizoen streng voor schaatsers die met de 'volle schaats' op de rechte stuk ken van de baan over de midden lijn rijden. Dan volgt onmiddellij ke diskwalificatie. Eén van de eerste schaatsers die het nieuwe jurybeleid aan den lij ve ondervond, was Wouter Olde Heuvel. De 24-jarige TVM-rijder beging zaterdagavond bij een test wedstrijd in Heerenveen de 'over treding' op de 500 meter. Hij kwam met zijn ijzer over de mid denlijn en kreeg na de rit de rode kaart van de jury. Ook zijn ploeg genoot Jan Blokhuijsen moest er aan geloven. Aangekomen in Erfurt, waar de TVM-ploeg een trainingskamp be legt, sprak Olde Heuvel gisteren van 'een belachelijke regel'. „Wie dit heeft verzonnen, heeft nooit op niveau geschaatst. Die weet he lemaal niks van de snelheden die wij op het ijs halen." Olde Heuvel gaat nog verder. „Schaatsen wordt dressuur, een jurysport." Niet alleen de sprinters zullen vol gens hem het slachtoffer worden van de dóór de ISU bedachte regel tjes. Want Olde Heuvel werd gedis kwalificeerd op de 500 meter, maar Jan Blokhuijsen kreeg die straf op de drie kilometer: „We moeten meteen van deze regel af" Is die schone taak weggelegd voor de coaches? Niet als het aan Olde Heuvel ligt. De schaatsers moeten volgens hem zelf de discussie be ginnen. JANNY VERMEULE Middelburgse persmedewerkster is na ziekte weer helei 11-4,11-4) voor de jeugdige Chine se, die daarmee haar team de winst (1-3) bracht op Hotak'68. Toch gaan beide teams in de koker met ploegen die in het weekeinde van 30 oktober de tweede ronde van de ETTU-Cup spelen. Hot ak'68 klopte zaterdagavond name lijk wel het Luxemburgse Nidder- kaèrjeng met 3-1. De ontmoeting met het puur uit amateurs bestaande gezelschap af komstig uit Bacharage was feitelijk een formaliteit, al opende een te gretige Dianne Overbeeke (17) wel met verlies tegen de verdedigster Egle Sadikovic, een voormalige Li touwse. Kimberiy 't Hooft uit Middelburg kreeg met de 51-jarige Vivaine Haag-Mazet echter een makkie te genover zich en Lia Nan Sun deed de rest voor Hotak'68 met zeges op Peggy Regenwetter en (3-0) en Egle Sadikovic.Het duel werd dus met 3-1 gewonnen waardoor de ontmoeting tegen het Italiaanse Zeus, dat zaterdag al had gewon nen van de Luxemburgers, feitelijk overbodig werd. Nuttig was het wel. Overbeeke toonde voor de tweede keer in een etmaal aan dat ze nog niet in staat is veel geduld op te brengen en Kimberiy 't Hooft accepteerde vooral lachend dat Lin Hong toch echt een maatje of wat te groot voor haar was. door Roeland van Vliet Er komen een paar druk ke weken aan voor Jan- ny Vermeule. De Middel burgse regelt op het WK turnen (16-24 oktober in Rotterdam) namelijk alle persza ken. Vanaf vandaag is ze al dage lijks in sportpaleis Ahoy te vin den. „Ik kijk uit naar het toer nooi", zegt ze met een glinstering in haar ogen. „En natuurlijk ben ik benieuwd naar het turnen zelf, maar ik weet niet of ik daar heel veel van kan meepikken. Er ko men namelijk zo'n vierhonderd journalisten." Vermeule (54) leeft al van jongs af aan voor het turnen. Ze bloeide op bij gymnastiekvereniging Hygiëa in Westkapelle en groeide later door bij MTV in Middelburg. Ze deed mee aan wedstrijden („Ik zat niet bij de top") en werd train- ster. Weer later - halfjaren negen tig - ging ze meer de bestuurlijke kant op. „Ik heb het altijd mooi ge vonden om iets op te bouwen", verklaart ze haar keuze. De Walcherse, getrouwd met wielerman Pierre Vermeule, nam bijna vijftien jaar geleden als se cretaris en communicatiemede werker zitting in de 'productgroep damesturnen'. Dat was een voor loper van de huidige topsport afdeling van de turnbond KNGU. Toen was het mannen- en vrou- wenturnen ook nog gescheiden. Nu is er beduidend meer samen werking. In die begintijd telden de Neder landse gymnastes internationaal nog niet echt mee. Met Thérèse Wilmink en Elvira Becks waren er al wel al eens eenlingen doorge broken, maar Oranje had nog nooit een goed team op de been kunnen brengen. Vermeule: „Dat kwam doordat ze nooit samen trainden en de turnscholen nog niet echt samenwerkten. Daar heb ben wij toen het initiatief voor ge nomen." Het resultaat was verbluf fend. Amper vijfjaar later had Nederland een prach tig team. In 2001, op het WK in Gent, werden Monique Nuijten, Rikst Valentijn, Verona van de Leur, Gabriëla Wammes en Rens- ke Endel knap vijfde. Nog geen twaalf maanden later, op het EK in Patras, greep de Oranje- equipe (met Suzanne Harmes in plaats van Rikst Valentijn) de zilveren medaille. „In beide jaren werden ze Sportploeg van het jaar", zegt de nog altijd trotse Vermeule, die bij beide toernooien delegatielei der was. „Ineens ontstond er een hype rond het vrouwenturnen." De eerste stap daar naartoe werd al gemaakt in 1999. Nota bene door een Zeeuwse. Op, het WK in China haalde de Goese Monique Nuijten namelijk de meerkampfi- nale, weggelegd voor de 36 beste turnsters. „Zij was de eerste van die bijzondere generatie die succes had", vertelt Vermeule. „In de ja ren daarna kwamen er steeds meer goede meiden bij." Voor Vermeule was het succes van Nuijten, dat ze van dichtbij mee maakte, extra mooi. Zij had haar tot haar twaalfde jaar begeleid bij MTV. „Ik heb haar jarenlang lesge geven." Maar op een gegeven mo ment wilde de Goese het hogerop Janny Vermeule is tijdens haar ziekte nooit bij de pakken neer gaan zitten. „Ik I zoeken. „Ze durfde me eigenlijk niet zo goed te vertellen dat ze naar Boris Orlov ging, maar ik snapte het heel goed. Voor een turnster is het team om haar heen heel Belangrijk. Je moet een goede trainer én turnsters van gelijk ni veau om je heen hebben. Bij MTV was ze altijd de beste, terwijl ze in Nijmegen meisjes tegenkwam aan wie ze zich op kon trekken." Vermeule en Nuijten kwamen el kaar weer tegen bij de internatio nale toernooien. Ze vierden sa- H et wereldkampioenschap in Nederland is van groot belang voor de Oranje- ploegen. Zowel de mannen als de vrouwen moeten bij de eerste 24 landen komen om in de race te blij ven voor deelname aan de Olympi sche Spelen van 2012. De kwalificaties van de vrouwen zijn komende zaterdag en zondag. Voor Nederland komen Suzanne Harmes, Céline van Gerner, Sanne Wevers, Joy Goedkoop, Marlies Rijken en Yvette Moshagen in actie. De mannen, Epke Zonder land, Yuri van Gelder, Jeffrey Wam mes, Michel Bletterman, Bart Deur- loo en Anthony van Assche, tur nen maandag. Pas dinsdagavond weten ze op welke plek ze zijn geëindigd. Waar de mannen tussen de vijf-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38