zlm. echte kerels 27 Pot voelt zich in de steek gelaten Butt: dramatische situatie voor Bayern Van Marwijk nu ook mental coach Doelman Cillessen bij jong Oranje Arnold Bruggink traint mee met FC Twente verzekeringen maandag 11 oktober 2010 mm s Bondscoach Cor Pot van Jong Oranje heeft gisteren Jasper Cillessen toegevoegd aan de selectie van Jong Oranje voor het uitduel met Jong Oekraïne. Hij heeft de doelman van NEC opgeroepen voor de ontmoeting, omdat Tim Krul zater dag tijdens de thuiswedstrijd tegen Jong Oekraïne een schouderblessure heeft opgelopen. Sergio Padt is de tweede doelman van Jong Oranje. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Jong Oranje staat morgenavond in Kiev voor een haast onmogelijke opdracht. Na de ontluisterende 3-1-nederlaag van zaterdag in Rotterdam tegen Jong Oekraïne, moet de ploeg van bondscoach Cor Pot met drie goals verschil winnen om zich alsnog te plaatsen voor het EK van komen de zomer in Denemarken. Het ge loof dat het 'Wonder van Kiev' ook daadwerkelijk plaats kan vin den, viel bij vrijwel niemand van de jeugdige Oranje-equipe te ont dekken. Pot deed nog wel een poging, die echter verre van overtuigend over kwam. „We gaan proberen de zaak in Kiev recht te trekken", zei de bondscoach. „De dood of de gla diolen, zou Louis van Gaal zeg gen." Pot had het over 'we', nadat hij kort daarvoor had verklaard dat 'ze' de wedstrijd binnen zes minu ten hadden verspeeld. Hij wees daarmee naar zijn spelers, die deel name aan het ÉK en een mogelijk ticket voor de Olympische Spelen in Londen door een onthutsend zwakke openingsfase uit het zicht zagen raken. Jong Oranje richtte zich in de tweede helft nog wel op, maar het kwaad was toen al geschied. In het stadion van Sparta werd duidelijk dat het gros van de Nederlandse ta lenten op veel vlakken nog tekort schiet. Jongetjes in oranje shirts waren ze, tegen de indrukwek kende kerels in het blauw. Volgens Pot was Oekraïne vooral een ge haaide counterploeg, met een paar meesters in het versieren van vrije trappen in hun midden. Die woor den deden afbreuk aan de klasse van de Oost-Europeanen. Kracht, snelheid, prachtig positiespel' het volwassen voetballende team liet een ijzersterke indruk achter. Dat kon van Jong Oranje, dat in de poule Spanje achter zich had gela ten, niet worden gezegd. Het slikte na één minuut en vijf seconden uit een vrije trap de eerste treffer en stond vijf minuten later al met 2-0 achter. Uitblinker Yevgen Kon- oplyanka liet een verraderlijk schot lós, Tim Krul blunderde, waardoor verdediger Serhiy Kry- vtsov zijn tweede van de avond kon maken. „Ik wilde die bal klem pakken, maar had 'm weg moeten stompen", zei Krul schuldbewust. „In de eerste helft hebben we als ploeg zwaar verzaakt." Na rust, met Spartaan Kevin Strootman voor de teleurstellende Leroy Fer, was Jong Oranje een paar keer dicht bij de aansluitingstreffer. Krul voorkwam daarna nog de 0-3, maar was ruim een kwartier voor tijd kansloos. Strootman maakte dom hands, Konoplyanka schoot de toegekende strafschop koel binnen (0-3). Pas met de ster ke invaller Bas Dost binnen de lij nen slaagde Jong Oranje er in te scoren, via Luuk de .Jong (1-3). Strootman en Dirk Marcellis ver zuimden daarna de marge nog te verkleinen en de opdracht voor de return iets makkelijker te maken. Donny Gorter maakt het duel in Kiev niet mee. De middenvelder van NAC kreeg in blessuretijd rood, na een schandalige overtre ding. Krul: „Er is een hele week op gehamerd dat we moesten oppas sen bij stilstaande fases. Daar sco ren ze dan ook nog uit. Oekraïne speelde heel volwassen en maakte het dodelijk af We moeten in Kiev nu drie keer scoren. Met die instelling moeten we ook het veld opstappen." Invaller Dost: „Het wordt een heel lastige opgave, maar niets is onmogelijk. We heb ben de kwaliteiten om drie of vier keer te scoren." door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Cor Pot stak zijn te leurstelling na de nederlaag tegen Jong Oekraïne (1-3) niet onder stoelen of banken. „Ik ben boos en voel me in de steek gelaten", ver klaarde de bondscoach, die met een na afloop in de kleedkamer zijn ongenoegen kenbaar had ge maakt aan zijn spelers. „Ik heb op een opvoedende, cynische toon mijn zegje gedaan. Ze moeten alle maal maar eens goed in de spiegel kijken." Pot bekende dat de nederlaag en vooral de instelling en manier van voetballen voor hem niet eens als een verrassing kwam. „Nee, dit komt niet als een donderslag bij heldere hemel", zei Pot. „Thuis te gen Polen bespeurde ik in de eer ste helft ook al gemakzucht. Een aantal spelers heeft er ook een handje van om naar anderen te wijzen. Dat is de Nederlandse mentaliteit en daar moeten we vanaf. Sommige jongens denken dat ze op deze manier de top kun nen bereiken. Nou, die gaan nog hard op hun kont vallen." Hij gebruikte de woorden arrogan tie en laksheid. „Ze denken dat ze er al zijn. Maar ik mis de over-mijn-lijkmentaliteit die het Cor Pot Nederlands elftal tijdens het WK wél had. Als je afspraken maakt over doordekken, moet je niet op twee, drie meter staan. En als je zegt dat je er bovenop vliegt, moet je dat ook doen. Als je de top wilt halen, is dat noodzakelijk. Deze gasten moeten mentaal ook veel sterker worden. Ze hebben alle maal een Louis Vuitton-tasje en sommigen spelen bij grote clubs, met grote spelers die in grote au to's rijden. Daar zitten ze dicht te genaan. Maar het zijn eigenlijk MÜNCHEN - Hoewel coach Louis van Gaal de moed er nog probeert in te houden, maakt doelman Jörg Butt zich grote zorgen over Bayern München. „De situatie is drama tisch", zei de keeper gisteren in de Duitse krant Bild. „We moeten nu echt oplossingen gaan vinden en wel heel snel. We moeten echt on ze wedstrijden gaan winnen." Bayern München won afgelopen seizoen de titel, de beker en haal de de finale van de Champions League. Dit seizoen loopt het zon der de geblesseerde Arjen Robben nog niet echt met de mannen van Van Gaal. De ploeg verloor de laat ste twee competitiewedstrijden en haalde slechts acht punten in de eerste zeven duels. De achterstand op de verrassende leider Mainz is al dertien punten. „Ik geloof dat we de situatie nog niet echt onder ogen hebben gezien. Maar ieder een moet er alles aan gaan doen om de goede vorm weer te vin den. Niemand kan op dit moment tevreden zijn. Ik ook niet", aldus Butt. Hij gelooft nog wel dat Bayern München weer kampioen kan worden. „Het seizoen is nog jong. Maar het zal lastiger worden dan vorig seizoen. Toen stonden we maximaal acht punten achter." nog kinderen, die volwassen moe ten worden." Bij de opponent vie len weinig 'kinderen' te ontdek ken, had ook Pot geconstateerd. „Die spelers van Oekraïne trainen keihard om beter te worden. Ze maakten zo'n verschrikkelijk vol wassen indruk. Dat hebben wij niet. Het leek ook wel of ze alle op drachten vergeten waren. We heb ben iedereen een dvd van alle mo menten van Oekraïne gegeven. Dit is een geslepen ploeg, die enorm snel kan uitbreken. Dat wisten we van tevoren, maar we gingen er niet goed mee om." De bondscoach had in de tweede helft nog een sprankje hoop gekre gen, mede dankzij de sterke inval beurt van Heerenveen-spits Bas Dost. „We kregen kansen en het had daardoor 3-3 kunnen worden. Maar laten we eerlijk zijn: het had ook 1-5 of 1-6 kunnen staan. Dit is een enorme deceptie en dat komt deze generatie heel slecht uit. Want zonder EK en Olympische Spelen zullen sommige jongens die in 1988 of 1989 geboren zijn misschien wel nooit meer een Eu ropese wedstrijd spelen. Als ze met hun club blijven hangen in de middenmoot, kunnen ze dat wel vergeten. En dat is heel slecht voor hun ontwikkeling." ENSCHEDE - Arnold Bruggink traint vanaf vandaag mee met de selectie van FC Twente. De kans is groot dat de speler binnenkort een con tract tekent bij de landskampioen. De 33-jarige Bruggink, die jaren ge leden zijn loopbaan ook begon in Enschede, heeft momenteel geen club. In het seizoen 1993-1994 debuteer de Bruggink in de eredivisie, als speler van FC Twente. In 1997 ver trok hij naar PSV. Hij speelde ver volgens zes jaar in Eindhoven. Daarna kwam Bruggink nog uit voor Real Mallorca, Heerenveen en, tot vorig seizoen, Hannover. Bert van Marwijk betreedt het veld in Chisinau. Zijn team kwam ongeschon den uit de strijd in Moldavië. foto John McConnico/AP door Roel Wiche NOORDWIJK - Als een volleerd psy choloog gebruikte bondscoach Bert van Marwijk de ervaringen van het WK om Oranje optimaal te wapenen tegen de hectische om standigheden in Moldavië. Zijn in ternationals bleken gelouterd ge noeg om zich geen moment van de wijs te laten brengen. Voetballen in Moldavië: eigenlijk is het onverantwoord, zo gaven vei ligheidskringen rond Oranje vrij dagavond ruiterlijk toe. Ondanks een indrukwekkend politieleger van zeshonderd man beukten fans op de hekken om binnen te ko men en kon een malloot zomaar het veld oprennen om een bal ach ter de verbijsterde Stekelenburg te schieten. Na afloop werden Wesley Sneijder en co ingesloten door een massa handtekeningenjagers. Wat als ie mand een mes had getrokken? Na tuurlijk, het hoort allemaal bij de Balkan, waar het temperament nimmer te beteugelen is en de emoties hoog kunnen oplopen. Maar er zijn spelers die bleek weg trekken als de ambiance intimide rend is, zoals de Finnen die vorige maand in Chisinau bezweken (2-0 verlies). Misschien was het ook met de Oranje-internationals zo gegaan, als ze bleu en onervaren zouden zijn geweest en mentaal niet voorbereid op een hachelijk avontuur in het verre Oostblok. Maar het gros van de Nederlandse spelers weet intussen hoe het hoofd koel moet worden gehou den, zeker nu ongeleid projectiel Nigel de Jong voorlopig in de luw te is geparkeerd. Niet voor niets greep parttime psycholoog Bert van Marwijk de loutering van het voorbije WK met beide handen aan om zijn ploeg zo goed moge lijk voor te bereiden. „Ik heb in de voorbespreking de mentale erva ringen in Zuid-Afrika een promi nente rol gegeven. De spelers heb ben dat opgepakt, daarom hebben we als team zo sterk gefunctio neerd. Ik hou van mooi en frivool voetbal. Maar er moet ook discipli ne zijn, al hou ik niet echt van dat woord. Als op internationaal vlak een paar spelers niet meewerken, heb je een probleem. Dat hebben we thuis tegen Finland gezien, toen we 25 minuten onder de maat speelden. Dat was in Molda vië niet het geval." Nederland ver liet Chisinau zonder puntverlies, zonder schorsing en zonder blessu res. Waar na de ontspoorde WK-fi nale de kritiek met bakken over de Oranje-spelers werd gestort, hiel den ze vrijdagavond professioneel het hoofd koel, ook toen de Molda- viërs alles of niets gingen spelen. Symbolisch was dat alleen links back Erik Pieters, de enige basis speler die niet voor het WK was geselecteerd, met knikkende knie ën op het veld leek te staan. Grote vraag is nu of Van Marwijk het collectieve denken kan optui gen met het zo sierlijke voetbal dat de Hollandse school wereldfaam heeft gegeven. Het experiment met Rafael van der Vaart in de con trolelinie naast Mark van Bommel smaakt in ieder geval naar meer. Met de aanwezigheid van de Tot- tenham-artiest, die als een kunst stoter de ballen kan neerleggen waar hij wil, wint Nederland in de as van het elftal geweldig veel aan creativiteit. Dat de ploeg een verde digende speler minder heeft, hoeft niet als een gok te worden ver taald. Mét een Van der Vaart in topvorm kan Oranje immers het percentage balbezit met vijf a tien procent opkrikken, waardoor de aanvalsplannen van de tegenstan der beperkter worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31