Duel met Oranje cruciaal 25 28 en 29 NEDERLAND-ZWEDEN Ola Toivonen en Marcus Berg vinden Oranje hard spelen 30 en 31 Gesink opnieuw sterkste in Ernilië Marseille overweegt actie tegen De Jong Zilver voor menner IJsbrand Chardon Sebastian Vettel domineert op het circuit van Suzuka Maandag 11 oktober 2010 door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Het oude Zweden is niet meer. De volgende opponent van Oranje in de EK-kwalificatie heeft een nieuwe coach, een nieu we tactiek en veel zelfvertrouwen. Marcus Berg en Ola Toivonen, aan vallers bij PSV en het nationale Zweedse team, kijken uit naar het duel van morgen. Had hij de spelers van het Neder lands elftal nu wel of niet vergele ken met een stel varkens? Ola Toi vonen haastte zich vorige week te zeggen dat zijn uitspraak, opgete kend door de Zweedse krant Af- tonbladet, door de Nederlandse media verkeerd vertaald was. Hij had in de aanloop naar de EK-kwa- lificatiewedstrijd Nederland - Zwe den (morgenavond in de Amster dam Arena) slechts willen aange ven dat jongens als Mark van Bom mel en Nigel de )ong wel erg hard spelen, verzekerde de spits van PSV. Hoe het ook zij, Toivonen uitte op zijn minst stevige kritiek op de speelwijze van Oranje tijdens het WK in Zuid-Afrika. En ook Pon- tus Wernbloom (AZ) had weinig vleiende woorden voor de vice-we- reldkampioen. De uitlatingen van de twee markeren de veranderde houding van de Zweedse nationa le ploeg; een goeddeels nieuw team, met een nieuwe bonds coach, een nieuwe speelwijze én een nieuw zelfbewustzijn. Saillant: Zweden ontbrak afgelo pen zomer op het WK. Het was het eerste grote toernooi sinds het wereldkampioenschap van 1998 dat de Scandinavische ploeg aan zich voorbij moest laten gaan. Enige bescheidenheid was niet on logisch geweest. Maar: in 2009 had Jong Zweden opzien gebaard op het EK -21 in eigen land. Het haal de de halve finale en verloor daar in pas na strafschoppen van Enge land. Toivonen werd met drie goals vice-topscorer. Marcus Berg, al jaren een goede vriend en dit seizoen zijn ploeggenoot bij PSV, was met zeven treffers de ster van het toernooi. Nog drie spelers van dat team, onder wie Wernbloom, maken nu deel uit van de selectie van het 'grote' Zweden, dat inmid dels onder leiding staat van Erik Hamrén, de opvolger van de opge stapte Lars Lagerback. De opdracht is simpel, stelt Berg: zijn land móet zich kwalificeren voor het EK over twee jaar in Po len en Oekraïne. „Als we het niet halen, gaan we dat zeker horen." Van voorzichtigheid is geen spra ke. „We hebben een jonge ploeg, maar iedereen is vol vertrouwen. De wedstrijd tegen Nederland wordt in Zweden gezien als een soort finale." Zweden zag vedette Zlatan Ibrahimovic na het WK te rugkeren in het team. Het begon de EK-kwalificatie goed, met zeges op Hongarije (2-0) en San Marino (6-0). De spelopvatting van Zwe den is veranderd, verklaart Berg. „We speelden eerst eigenlijk altijd met twee spitsen, waarbij vaak de lange bal werd gebruikt. Nu heb ben we veel kwaliteit op het mid denveld en denken we offensieven Het gaat meer om balbezit, om combinatievoetbal. Het loopt goed." Tot zijn spijt moet Berg de ze weken bij PSV vaker vanaf de kant toekijken dan hem lief is. De van HSV gehuurde aanvaller werd voor vier competitieduels ge schorst na een vermeende elle boogstoot in de uitwedstrijd tegen ADO Den Haag. Pas twee van de vier wedstrijden zijn geweest. Ook daarom hoopt hij op speeltijd te gen Nederland. Maar Berg kent zijn plaats. „Iedereen weet dat Zla tan de nummer één is. Voor mij is het zaak goed te blijven trainen en fit te blijven, zodat ik mijn kans kan pakken als die zich voordoet." Toivonen heeft wel een basisplaats in de Zweedse ploeg. Hij kende een geweldige start van de compe titie, met vijf goals in de eerste twee duels. Liverpool meldde zich voor hem, maar PSV liet de Engel sen weten dat hij niet te koop was. Dat het scoren sindsdien wat moei zamer gaat, is puur toeval, aldus Toivonen. „Ik heb een goed en eer lijk gesprek gehad met Marcel Brands. Wat er precies gezegd is, blijft tussen hem en mij. Maar nee, ik was niet teleurgesteld dat PSV me niet wilde laten gaan. Het had juist een voordeel: ik kwam niet voor een lastige keuze te staan, want PSV verlaten zou heel moeilijk voor me zijn geweest. Ik ben erg blij hier en wil met deze ploeg kampioen worden." Zijn ontwikkeling bij PSV heeft hem zelfs zijn plek in de nationale ploeg bezorgd, stelt Toivonen. Nederland is voor de mannen van Hamrén de ideale tegenstander voor de eerste grote test. „Iedereen kijkt ernaar uit. Tegen de nummer twee van de wereld spelen, voor ons is er bijna geen grotere uitda ging denkbaar. Nederland heeft een geweldige ploeg, is niet voor niks tweede geworden op het WK. Maar wij hebben evenveel kans en geloven erin." Nick de Jong is zondebok bij Hoek na vijfde verlies op rij Tip? sport@pzc.nl SAN LU CA Robert Gesink heeft voor het twee de jaar op rij de Italiaanse semiklas- sieker de Ronde van Emilië gewon nen. De renner van de Rabobank was bergop de sterkste van een se lecte kopgroep. Achter hem kwam de Ier Daniel Martin als tweede over de streep, voor de Italiaan Mi- chele Scarponi. Gesink was vorig jaar ook al de beste in de heuvelach tige eendagskoers, waarin vijf maal een steile helling in het dorp San Luca wordt beklommen. Johnny Hoogerland uit Yerseke kwam als twaalfde over de finish, op ruim een minuut van Gesink. PARIJS Olympique Marseille overweegt ge rechtelijke stappen tegen Nigel de Jong en/of zijn club Manchester Ci ty. Hatem Ben Arfa, de speler van Newcastle die onlangs na een char ge van De Jong een dubbele been breuk opliep, is eigendom van Mar seille. Tegenover de Franse televi siezender Telefoot verklaarde voor zitter Jean-Claude Dassier van Mar seille het er niet bij te laten zitten. „Waar het ons vooral omgaat is dat dit soort overtredingen worden verbannen van de velden. De spe lers die ze maken moeten worden gestraft." LEXINGTON Menner IJsbrand Chardon heeft gis teren bij de Wereldruiterspelen in Lexington genoegen moeten ne men met de zilveren medaille. In het afsluitende onderdeel, het ke geltjes rijden, slaagde hij er niet in zijn achterstand op de Australiër Boyd Exell goed te maken. Koos de Ronde eindigde als vijfde, Theo Timmerman als zesde. In het landenklassement was Nederland door die resultaten wel goed voor goud. pagina 28 en 29: sabotage van koets Chardon leidt tot veel opwinding 1Hoek verliest wederom 2. Dauwendaele beleeft slechte start 3. Titelfavoriet moet oppassen Reserveer het boek over de Kustma- rathon. Ga naar: www.pzc.nl/webwinkel (boeken) STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl PSV-aanvallers Ola Toivonen (links) en Marcus Berg zetten het duel tegen Oranje op scherp. Toivonen noemde de spelers van het Nederlands elftal vorige week zelfs een stel varkens. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29