zeelandI 15 De vogelaar De gids die eenden, uh, ganzen' Onderzoek animo voor buurtauto op Walcheren Dood collega drukt stemming op vaardigheidstest brandweer Zeeuwse Deernen kampioen sloeproeien Ruiten en gevels winkels beklad Grote stapel stro afgebrand op akker Mannen aangehouden voor mishandeling Hardrijders raken rijbewijs kwijt maandag 11 oktober 2010 'Nijlganzen. Dat is een uitheemse soort en vrij agressief en dominant En daarom niet zo geliefd bij andere dieren' 'Het platte van Walcheren stond vroeger vaak onder water. Weet je, daarom konden de boeren hier ook zo goed schaatsen!' door Maurits Sep Opwinding in de Sint Laurense Weihoek. „Mensen kijk daar boven eens, wat daar aankomt! Een grote vlucht wulpen. Nee nee nee, dit zijn geen regenwulpen. Ik zou ze vandaag hooguit mooi-weer- wulpen willen noemen." Zaterdagochtend, tegen elf uur. De ochtendnevel boven de weilanden in de driehoek tussen Middelburg, Buttinge en Sint Laurens lost lang zaam op. De eerste van drie excur sies van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereniging, afdeling Walcheren, tijdens het weekeinde van de veldbiologie is een uurtje onderweg. 'Natuur moet je zien' is het thema. Zater dagmiddag wordt bijzonder gelet op paddenstoelen, zondagmiddag op korstmossen; beide in de Man teling bij Oostkapelle. Dat is een gekend natuurgebied. De Sint Laurense Weihoek is een nog redelijk onontdekt nieuw na tuurgebied, zo'n vijf jaar geleden aangelegd, en in beheer bij Het Zeeuws Landschap. Het is onder vogels en vogelaars vrij snel uitge groeid tot een populair gebied. „Al toen de bulldozers nog maar net begonnen waren, kwamen de vo gels er al op af', herinnert Peter Sneltjes van de KNNV Walcheren zich. Pakweg vijftien natuurliefhebbers hebben zich bij een hek aan de Zandvoortweg verzameld. Vogel boek en verrekijker paraat. De Sint Laurense Weihoek laat zich alleen van afstand bewonderen. Uniek wil gids Jo Clarijs het na tuurgebied niet noemen. „Ze heb ben een heel klein beetje gepro beerd de oude toestand terug te krijgen. Het platte van Walcheren stond vroeger vaak onder water. Weet je, daarom konden de boe ren hier ook zo goed schaatsen!" Clarijs is niet zo te spreken over het water in de Weihoek; het is er lang niet nat genoeg, vindt hij. Nee, dan Noordervroon bij West- kapelle. „Dat blijft veel langer nat en is dus een veel beter vogelge- bied. „Hmm", mompelt een een te leurgestelde Middelburgse, „en wij waren al zo blij met dit in onze achtertuin." Geen reden voor somberheid, er zijn genoeg vogels te zien deze och tend. „Nijlganzen", wijst Sneltjes naar een groep vogels ver weg in het hollebollerige gebied. „Een uitheemse soort en vrij agressief en dominant. En daarom niet zo geliefd bij andere dieren." En wat hoort Sneltjes daar? „Smienten." Hoe hij die herkent? „Aan hun gefluit. Daarom noe men ze ze ook wel fluiteenden." Met de verrekijkers aan hun ogen turen de vogelaars richting Buttin ge. „Ik sta meestal aan de andere kant", vertelt een Biggekerkenaar. „Ik keek net naar de overkant en dacht: dat plekje herken ik. Ik had helemaal niet in de gaten dat dit hetzelfde gebied was." Rechts! T\vee snippen! Houtsnip pen? Nee, watersnippen. Honderd meter verderop zit een grote groep kieviten. Net als de vo gelaars aankomen, vliegen ze weg. „Verdorie", laat een dame zich ont vallen. In ruil voor kieviten krijgt ze kol- ganzen. Ze bestudeert ze met haar verrekijker, pakt er haar vogelgids bij, tuurt nog een keer naar de vo gels en weet het dan zeker: „Het is de Groenlandse soort. Kijk maar naar de felgekleurde oranje sna vel." Twee dames achter haar zijn on der de indruk van de kolganzen. „Heb je ook die buiken gezien?" „Ja hele sjieke buiken. En ze lopen ook zo statig die eenden, vind je niet? )a, daar let ik dan weer op hé." „Ganzen. Geen eenden, ganzen." „O ja, ganzen." Twee knallen uit een jachtgeweer maken tijdelijk een einde aan het plezier. „Jagers?", klinkt het veront waardigd? „Waarop dan?" Peter Sneltjes knikt. „Ja, jagers." Die schieten op de Canadese ganzen, vult Jo Clarijs aan. „Ja, dat mogen ze, die zijn vogelvrij." De Sint Laurense Weihoek is een vijf jaar jong nieuw natuurgebied dat door Een groep van zo'n vijftien belangstellenden kwam zaterdag naar de vogel- het vele water een belangrijke broed- en foerageerplaats is voor vogels. excursie van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. door Eugène Verstraeten SLUIS - De vaardigheidstoetsen voor de Zeeuwse brandweer wer den zaterdag in Sluis overscha duwd door het plotse overlijden van brandweercollega Jaap de Bliek uit Breskens. Daarom was er geen feestelijke stemming en hing de vlag half stok. Zeven korpsen hadden zich afgemeld, zodat er 25 groepen aan de start verschenen. Organisator Carl de Hulsters had voor de deelnemers twee pittige scenario's in elkaar gezet. In een tot jeugdsoos ombouwd kantoor aan de Nieuwstraat was brand uit gebroken. Verschillende slachtof fers moesten worden gered, waar bij het onderlinge contact tussen de brandweerlieden werd bemoei lijkt door een luid brullende disco. Bij het andere scenario ging het om een verkeersongeval. Daarbij werd het maken van de juiste keu zes bemoeilijkt door een wirwar van auto's. Carl de Hulsters was na afloop te vreden: „Er waren veel leermo menten." Uit respect voor de overleden colle ga was er geen feestelijke prijsuit reiking. De deelnemers kregen de uitslag mee naar huis in een geslo ten envelop. De winnaars van de vier speelba- nen waren Nieuw-Namen I, Zuid- dorpe, 's Heer-Arendskerke en We- meldinge. door Rob Paardekam MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu federatie en \Vheels4All onderzoe ken of er in Middelburg en Vlissin- gen belangstelling is voor buurtau- to's. Vorig jaar werd in de Goese wij ken Overzuid en Ouverture de eer ste Zeeuwse buurtauto in gebruik genomen. Dat is een auto die door meerdere gezinnen uit de buurt wordt gebruikt. Hun tweede auto, die vaak maar weinig wordt ge bruikt, kunnen ze dan wegdoen. Deelnemers betalen een vaste abonnementsprijs en per rit een uurtarief en circa twintig cent per kilometer. Volgens initiatiefnemer \Vheels4all is de buurtauto goed koper dan een vaste auto als daar minder dan 12.000 kilometer per jaar mee wordt gereden. Het voor deel zou dan ongeveer 120 euro per maand bedragen. De kans is groot dat in Goes bin nenkort meer buurtauto's rondrij den. Met name in de wijken Oost en Centrum bestaat veel interesse. Daarnaast willen de ZMf en \Vheels4All dus de belangstelling in Vlissingen en Middelburg pei len. Afgelopen zaterdag werd de buurtauto gepromoot tijdens een dag over groen rijden op het ter rein van rijschool Dek in Goes. MIDDELBURG Het sloeproeiteam Zeeuwse Deer nen is voor het derde jaar Zeeuws kampioen geworden bij de dames. Tijdens de Grachtenrace in Amster dam eindigde het team zaterdag als derde van de 35 deelnemende da mesteams. De uitslag telde mee voor het Zeeuws kampioenschap en dat hebben de dames nu gewon nen. In de landelijke eerste klasse zijn ze door hun derde plaats in Amsterdam als tweede geëindigd. Daardoor promoveren ze volgend jaar naar de hoofdklasse. VLISSINGEN In het centrum van Vlissingen is in vrijdagnacht een flink aantal rui ten en gevels van winkels beklad. Vooral in de Lange Zelke maar ook in omliggende straten is dat ge beurd. Daar zijn diverse meldingen van bekladdingen binnengekomen. Voor een deel konden winkeliers dat zelf schoonmaken. Waar dat niet lukte, zal de gemeente dat (la ten) doen, aldus de politie. BIGGE KERKE Op een akker aan de Koudekerkse- weg in Biggekerke is gisterochtend een grote stapel stro afgebrand. De brand werd tegen zes uur ontdekt. Brandweerploegen uit Koudekerke en Zoutelande werden uiteindelijk ingezet om de brand te bestrijden. De brandweer moest een water tankwagen uit Oost-Souburg oproe pen omdat er te weinig water in de buurt beschikbaar was om het vuur te blussen. De oorzaak van de brand is niet bekend. VLISSINGEN In het centrum van Vlissingen zijn zaterdag rond 4.00 uur twee Vlis- singers aangehouden voor mishan deling. Het tweetal had volgens de politie even daarvoor zonder reden een 34-jarige man uit Alkmaar en kele keren in het gezicht gestompt. Deze man liep letsel op aan zijn neus en oog. NIEUWDORP/RITTHEM Een 40-jarige Vlissingse motorrij der moest zaterdag zijn rijbewijs inleveren omdat hij met 168 km/u over de Bernhardweg bij Nieuw- dorp reed. De limiet is daar 100. Een 46-jarige automobilist uit Vlis singen moest zijn rijbewijs inleve ren omdat hij met 167 km/u over de Sloeweg Noord bij Ritthem reed, waar 100 km/u is toegestaan. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17