e:Wat lopen ze toch statig hé, 141 z ee Dan opeens een oorverdovend leven Waterschap handhaaft verdeling van kosten Ik Brandweer fietst voor goed doel VELDBI.OLO.GIË Onder het motto 'Natuur moet je zien' gaf de Natuur historische Vereniging dit weekeinde drie excursies. Met verrekijker en vogelboek naar de Sint Laurense Weihoek. maandag 11 oktober 2010 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Eigenaren van natuur gebieden moeten in het nieuwe waterschap Scheldestromen geen groter aandeel gaan betalen in de waterschapskosten. Dat blijkt uit antwoorden van het bestuurlijk overleg op een voorstel van Francois Babijn (Onafhankelijke Waterschapspartij) voor een eerlij ker verdeling van de kosten. Hij oppert om daarbij de waarde van de grond te hanteren. De waar de van natuurterreinen is 20 pro cent van de waarde van agrarische grond, maar eigenaren van natuur terreinen betalen in verhouding slechts een schijntje. Volgens het bestuurlijk overleg heeft de waar de niets te maken met het kosten- aandeel. „Het is dus niet mogelijk de 20 procent waardering van na tuur als percentage kostenaandeel te nemen in de totale kosten voor het watersysteem." Volgens Babijn is er echter niets op tegen om de bijdrage van de na tuur gewoon op een vijfde van die van de agrariërs te brengen. Hij wil ook wel eens weten welke bij zondere beheersmaatregelen er nu voor natuurgebieden genomen worden. En wat de kosten zijn. THOLEN - Brandweerlieden uit ver schillende Zeeuwse gemeenten fietsen zaterdag 16 oktober voor de Brandwondenstichting. De fietstocht, aan het eind van de brandpreventieweek, wordt om half negen 's ochtends ingezet door brandweervrijwilligers uit Tholen. Zij beginnen bij het ge meentehuis in Tholen-stad en fiet sen naar het Abdijplein in Middel burg. Onderweg zullen collega's uit andere gemeenten zich bij het gezelschap aansluiten. Alle deelne mers hebben sponsorgeld opge haald. Op de fmishlocatie wordt bekendgemaakt hoeveel geld er is opgehaald voor het goede doel. door Henk Postma Enkele dagen nadat geallieer den op drie plaatsen de zee wering bombardeerden, eerst bij Westkapelle en daarna bij Vlissingen en Ritthem, gooien ze op 11 oktober een gat in de zeedijk bij Veere. Bommenwerpers vallen meer doelen aan: in Middelburg worden het veilinggebouw en sta tionsplein getroffen, in Vlissingen krijgt de haven de volle laag. Er val len bommen bij Ritthem en Sou burg. „Dat moet omgeploegd zijn, vreselijk", noteert een dagboek schrijfster in Vlissingen. Uit het Dagboek van Jaap Kome- jan, Mariekerke 11 oktober 1944: „Moeder is juist naar het dorp, om dat jongens van 12 jaar en meisjes boven de 16 nu ook opgepikt wor den om aan de nooddijk te wer ken. Vader is wederom weg, zit op Poppendamme. Om enkele minu ten over drie draaien twee grote machines boven het eiland. Zij vol gen de kust richting Vlissingen. De machines vliegen zeer laag. Dan plotseling de explosies der bommen. De machines keren zeer laag over ons huis terug. Enkele in de buurt staande ping-pong dinge tjes schieten op de machines. Eén machine schiet hevig terug. Het is zeer dichtbij. Dan opeens een oor verdovend leven, de boel kraakt en schudt. Enkele niet te beschrijven harde slagen doen ons even versuf fen. De stukken aarde en metaal vallen achter ons huis, dus waar wij staan in de tuin, en dan wordt het donker, althans schemer. Een zware kruitdamp drijft langs ons huis, doch trekt na enkele ogen K blikken weer weg. De bommen zijn dicht bij gevallen, op ongevee'r 150 nieter afstand van ons huis, op een wei, dicht bij de nooddijk. Moeder was onderweg en ziet dat de aarde de lucht wordt ingeslin- gerd door de ontploffende bom men, ziet dat het dicht bij ons moet zijn en rent per fiets, met de zoon van Geene, die ze niet alleen wil laten gaan naar huis. Overal ka potte ruiten, de pannen van de da ken, enz. Doch geen slachtoffers. Bij ons is er maar één ruitje in de serre stuk. Gelukkig dat wij de boel hadden open staan. Zou het op de nooddijk bedoeld zijn, of een aangeschoten machine zijn ge weest. Juist op deze plaats stond het water al tegen de nooddijk." «■>- i—, W AM/ JRVOETBAL Lees ook het weblog over amateur voetbal in Zeeland op laag niveau: www.pzc.nl/zeeuwsekelder. MEEST GELEZEN - Aanhoudingen voor mishandeling - Ruiten en gevels winkels beklad - Zorg ouders over plek brede school STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl uw foto in het album www.pzc.nl/foto Verrekijker en vogelgids zijn onmisbaar om de vele soorten vogels te kunnen herkennen. foto's Ruben OreeS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16