5 spectrum Zeeuwse Vrouwen RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE licht gebogen f- Zaterdag 9 oktober 2010 Mijn overgrootmoeder Lena van de Wall-de Kater uit Brouwershaven baarde zeven kinderen waarvan er maar drie in leven bleven. Zelf stierf ze in haar zesenveertigste levensjaar en ik moest heel erg aan haar denken, aan dat korte vrouwenleven met al die bevallingen en die kin dertjes, die zo jong stierven toen ik keek naar de voorstelling van Zeeuwse Vrouwen, geschreven door Kees Slager, schrijver die dat leven van die vrouwen in zijn teksten als geen ander zuurstof weet in te blazen Vier actrices, Astrid van Eek (Jaantje), Gonny Gaakeer (Marie), Julia van de Graaff (Johanna) en Rixt Leddy (Greet) geven ons diepte-inkijk in de levens van vier Zeeuwse vrouwen, die in de vorige eeuw leefden. Zin gend, dansend en ons confronterend in spannen de monologen verslaan zij hun levens die zich afspeelden in een tijd dat geboortebeperking niet of nauwelijks een rol speelde in het leven van vrouwen, die, ondanks de veelvuldige zwan gerschappen keihard ploeterden op het land, op de boerderij of in het huishouden. Allemaal dro men ze van geluk, en naïef en slecht voorgelicht worden sommige van hen door passerende jon ge mannen gebruikt, bezwangerd en blijven zit ten met de vrucht van de lust Met minieme middelen trekken de actrices ons in hun werkelijkheid, laten ons de onverwoest bare kracht en vitaliteit van die vrouwen zien waaruit ze de kracht putten hun leven te leven zoals het zich aandient. En iedere keer wanneer je denkt, dat ze door alle tegenslag kopje onder zullen gaan, zetten ze met quasi onschuldige danspassen en niks-aan-de-hand muziekjes de relativering in als overlevingsstrategie. Prachtig! 13 oktober in Terneuzen, in het Scheldetheater en 15 oktober in Middelburg, in de Stadsschouw burg zijn de Zeeuwse Vrouwen nog te zien! Houd ze in de gaten! Retro is hot! Want ook in de musical Petticoat wordt in verhaal en muziek meesterlijk in de tijd teruggegrepen op de sobere jaren vijftig van de vorige eeuw. En doen de Zeeuwse Vrouwen met hun licht Zeeuwse tongval waarin het woordje 'eeh' alle mededelingen bevestigt, het lokale aspect van het stuk recht, zo weet de ono vertroffen Chantal Janzen met haar Groningse ingeslikte 'nnn' ons terug te voeren naar de ar moe van werkloze arbeiders van de strokartonfa briek in Oost Groningen. Zou die hang naar vorige perioden van cri sis in onze vaderlandse geschiedenis te maken hebben met onze hedendaagse cri sis? Is het de behoefte ons te spiegelen aan onze voormoeders en -vaders en te kijken naar hun oplossingen om het leven in slechte tijden vitaal en moedig voort te zetten, die ons naar het thea ter voert om troost en kracht te putten uit onze voorgangers? In ieder geval blijkt zowel uit een groots gemon teerde musical als uit een geraffineerd op een postzegel gemonteerd theaterstuk, hoe nodig de mens de kunst nodig heeft om zijn eigen sores te zien spiegelen, zodat hij kan zien dat alle le vensdingen universeel zijn. Non Solus, ofwel wij zijn niet alleen! En bovenal Luctor et Emergo, wij worstelen en komen boven!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99