Redding kompels begint dinsdag Vrijheid in een onvrije 8| Optimisme over veiligheid Donau na giframp Gouverneur dood bij aanslag Afghanistan Spanje pakt ruim honderd man op om kinderporno CENTRAAL-AZIE J Nog nooit waren er écht vrije verkiezingen in het geïsoleerde Centraal-Azië. Kirgizië heeft de primeur en is vanaf morgen de enige democratie in deze hoek van de wereld. nta zaterdag 9 oktober 2010 Vanafp.-ijs p.p. o.b.v. 2 pers. 2 dag an, eigen v< 4 hotel o.b.v. logies/ontbijt. Vei t-ek in nov. t/m mrt. KABUL - Een bomaanslag op een drukbezochte moskee in de Af ghaanse provincie Takhar heeft gis teren aan twintig mensen het le ven gekost. Er vielen ruim 35 ge wonden. Onder de doden is de gouverneur van de naburige pro vincie Kunduz. Gouverneur Mo hammad Omar had eerder meerde re aanslagen op zijn leven over leefd. Volgens een politiechef in Takhar was Omar het duidelijke doelwit van de aanslag op de Shirkat-mos- kee. Omar kwam regelmatig naar de moskee om er deel te nemen aan het vrijdaggebed. De Navo veroordeelde de aanslag. De aanslag is nog door niemand opgeëist, maar het vermoeden is dat de Taliban achter de aanslag zitten. Zij hadden het eerder op Omar voorzien. Omar was het doelwit van ten minste drie aansla gen. cc voc-wa.vci 1 MADRID - De Spaanse politie heeft ruim honderd mensen aangehou den in verband met kinderporno. Een van de arrestanten is een pro ducent van porno. Onder de rest zijn politieagenten, directeuren van bedrijven, studenten en werk lozen. Ook in Griekenland vonden arrestaties wegens kinderporno plaats. Achttien mannen werden opgepakt, tegen 177 is een arresta tiebevel uitgevaardigd. Tot de arres tanten behoren een leraar, een ge pensioneerde brigadegeneraal; on dernemers en een regisseur. 1 m ês i F 1 n H nli.u^mlrj.lfa? Ij IT JK m Vanafprijs p.p; o;b.v. 2 pers. 4 dagen, ind. vlucht en 2 hotel o.b.v. logies/ontbijt. Vertrek in nov. t/m dec. SANTIAGO - De reddingsoperatie van de 33 mijnwerkers die sinds 5 augustus in een mijn in Chili vast zitten, begint dinsdag. Dit heeft de Chileense minister van Volksgezondheid, Jaime Manalich, gisteren laten weten. De mijnwerkers zitten op 700 me ter diepte. Het is de bedoeling de mijnwerkers in een speciaal ge bouwde capsule via een van de speciaal geboorde schachten naar boven te halen. De boor van een van de schachten (Plan B) zal de mijnwerkers moge lijk vandaag al bereiken, aldus de bewindsman. Volgens minister Laurence Golbor- ne van Mijnbouw is de lijst met de volgorde waarin de mijnwerkers naar boven worden gehaald intus sen ook gereed. De volgorde is vast gesteld aan de hand van medische evaluatie gedurende de twee maan den dat ze ondergronds zitten. Volgens de leider van de reddings operatie, commandant van de on derzeebootafdeling van de Chileen se marine Renato N ïvarro, zullen eerst de meest behendige mannen de rit van vijftien a twintig minu ten maken, vervolgens de zwakste en tot slot de sterkste kompels. De laatste kompel die naar boven wordt gehaald is waarschijnlijk de 54-jarige Luis Urzua, voorman op het moment dat de mijn instortte. Zijn collega's zien hem als hun na tuurlijke leider. Zijn leiderschap en disciplinezorgden ervoor dat de mannen de eerste zeventien da gen zonder contact met de buiten wereld en op een noodvoedsel- voorraad doorkwamen. Onder de zieke mijnwerkers heeft er één diabetes en een ander hoge bloeddruk. Golborne waarschuwde dat de red dingsoperatie na de voltooiing van de schacht nog niet meteen kan be ginnen. Er zijn twee a drie dagen nodig om de schacht te inspecte ren en vervolgens drie tot tien da gen meer indien deskundigen het nodig achten hem te versterken. Kirgizië in Centraal-Azië kiest morgen een nieuw parlement. Een experiment in een strategisch gelegen deel van de wereld waar niet iedereen blij van wordt. door Koen Verhelst De Amerikaanse presi dent Barack Obama zal met een half oog naar Kirgizië kijken. Want vlakbij de hoofdstad Bisjkek ligt een luchtmachtbasis van de VS, broodnodig om de Navo in Afgha nistan te bevoorraden. In april hing de toekomst van de basis aan een zijden draadje toen Kirgizië opgeschrikt werd door een bloedi ge staatsgreep. Meer dan tachtig mensen vonden de dood bij opstanden tegen presi dent Koermanbek Bakijev, die zijn beloftes niet waar maakte: de cor ruptie bleef wijdverspreid. Morgen is Kirgizië lijdend voor werp in een experiment: in Cen traal-Azië zijn nooit enigszins vrije verkiezingen gehouden. De macht van de president is inge perkt en het parlement zal meer te zeggen hebben. Er is dringend be hoefte aan een nieuwe regering. „De huidige regering heeft ons land niet onder controle," zegt een politicoloog in Bisjkek die ano niem wil blijven via Skype. In juni braken enorme, politiek gemoti veerde etnische onlusten uit in Osj, waar Oezbeken lokaal een meerderheid vormen. Voor de regio zijn de verkiezingen een experiment, maar ook een lichtpuntje van hoop. In alle om ringende 'stans' zijn dictators aan de macht, de een nog erger dan de ander. Vooral Islom Karimov in Tasjkent, Oezbekistan, zal liever geen parlementaire democratie aan zijn instabiele oostgrens heb ben. De Fergana-vallei, die zowel Kirgiezen bezoeken een verkiezingsbijeenkomst in het dorpje Baytik, ten zuiden van de hoofdstad Bisjkek. foto Alexander Zemlianichenko/AP door Oezbekistan als Kirgizië loopt, is een explosief gebied, let terlijk. „Het is niet ondenkbaar dat de Oezbeken, Kazachen en Tadzji- ken straks ook de straat op zullen gaan", verwacht de politicoloog.. „Dat geeft hoop dat zij misschien een kans krijgen om voor vrijheid te vechten. Maar het is ook geen goed vooruitzicht. Want als er tachtig doden vallen in Kirgizië (dat geldt als het vrijste land van Centraal-Azië, red.) hoe zal het dan in Tasjkent of Doesjanbe gaan, waar de regering veel repres siever is?" Eigenlijk zouden de vijf republie ken beter moeten samenwerken om de gemeenschappelijke proble men aan te pakken. Islamistische strijders steken steeds vaker de bij zonder poreuze grenzen over en plegen aanslagen; extremisme krijgt ook hier een voet tussen de deur, betoogt Ahmed Rashid in zijn standaardwerken over terroris me en Centraal-Azië. Er is een enorm waterprobleem, wat de etnische spanningen verder opstuwt. De twee oostelijke lan den hebben een overschot en dam men rivieren in. De Oezbeken en Turkmenen willen juist veel water voor hun katoenplanten. Hoe dan ook is de uitkomst van de verkiezingen en de reacties van de buurlanden, belangrijk voor de wereld, hoe onbekend deze regio door onze correspondent Joost van Egmond AJKA - De gevolgen voor de Donau van de giframp in Hongarije lijken vooralsnog mee te vallen. Maar de vragen over de effecten op langere termijn blijven. Tot deze week was de Marcal een van de vele rivier tjes die een anonieme bijdrage le veren aan de machtige Donau, maar plots is er internationale be langstelling. Vanaf de oevers in het gebied dat deze week werd over spoeld door een golf rood, giftig slib, afkomstig van een aluminium- fabriek, ziet de Marcal er lieflijk ge noeg uit, maar onder water vindt een ramp plaats. „Alle leven is uit de rivier verdwenen", zegt het re gionale hoofd van de Hongaarse rampenbestrijding, Tibor Dobson. De golf van 1 miljoen kubieke me ter zwaar vervuilde drek was meer dan dit riviertje aan kon. En zo'n 100 kilometer stroomafwaarts be reikt het water de Donau. Met Vanafprijs p.p. o.b.v. 2 pers. 2 dagen, eigen vervoer 2 hotel o.b.v logies/ontbijt. Vei trek in nov. t/m di man en macht hebben de Honga ren de afgelopen dagen gepro beerd het giftige water in de dam men en te verdunnen. Dat lijkt suc ces te hebben. De zuurgraad aan het einde van de Marcal is volgens de autoriteiten flink gedaald. De Donau zal voor verdere verdun ning zorgen. De IPCDR, de organi satie van landen waar de Donau doorheen stroomt, verwacht niet dat de waterkwaliteit van de rivier onder de ramp zal lijden. „Honga rije werkt hard om het versprei dingsgebied te beperken", zegt Phi lip Weller van de IPCDR. Het gaat niet alleen om de zuurgraad, maar ook om de zware metalen die de modder bevat. „Het is duidelijk dat een deel van deze metalen in het milieu terecht komt", zegt Wel ler. „Maar de gevolgen stroomaf waarts zijn waarschijnlijk erg be perkt." Reddingswerkers vonden gisteren nog twee lichamen in het slib bij Kolontar. Het dodental komt daarmee op zeven. Vanafprijs p.p. o.b.v. 2 pers. 2 dagen, eigen vervoer en 2 hotel o.b.v. logies/ontbijt Vertrek in nov..t/m mrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8