25 Zeeuws-Vlaamse land 1 Indiase pianist treedt op in Catharinakerk Gewapende overval op cafetaria Oostburg viert Dag van Toegankelijkheid ZO zaterdag 9 oktober 2010 foto Mark Neelemans door Monique den Hamer Esperantisten timmeren niet zo hard meer aan de weg. Maar dat wil niet zeg gen dat geen kip Esperan to meer spreekt. Over de hele aard bol kunnen honderdduizenden mensen zich verstaanbaar maken in de 'wereldtaal'. Det Koning (68) is één van die mensen. Ze wilde eerst niets van het Esperanto weten, maar echtge noot Jan (73) wilde in 1987 graag naar een cursus in België. „Ik ben meegegaan op voorwaarde dat ik zou stoppen als ik het niet meer zag zitten. Maar na de vierde les was ik helemaal verkocht", vertelt Det. Een paar jaar later gaf ze zelf al cursussen. „Het is best een dure hobby, want het buurthuis moet worden gehuurd en we willen de cursisten niet veel geld vragen. Ie dereen moet het zich kunnen ver oorloven." Haar man houdt zich nu veel meer bezig met het Russisch en niet meer met het Esperanto. De talen lijken hier en daar wel op elkaar, want de grammatica van Es peranto heeft; ook een Slavische ba sis, met voor- en achtervoegsels bij een woord. „Dit komt waarschijn lijk door de ontwerper, Lejzer Za- menhoflegt Jan uit. Zamenhof was een Joodse oogarts uit Polen. Onder het pseudoniem Dr. Espe ranto, 'iemand die droomt', bracht hij zijn eerste boek uit. Het boek werd bekend onder de naam van Dr. Esperanto en op die manier kreeg de taal ook die naam. Voor zestig procent bestaat de brugtaal uit Latijn, voor dertig procent uit het Germaans en de rest is van alles wat. Hét klinkt westers, maar de grammatica is dus Slavisch. Tijdens de Tweede Wereldoor log waren mensen bang dat ze werden vermoord om het feit dat ze Esperanto spraken. Vooral in Oost-Europa werden veel Espe rantisten omgebracht. De Russen en nazi's vertrouwden ze niet en dachten dat het geheimtaal was. „Na de oorlog krabbelde de bewe ging weer langzaam op", vertelt Historie Esperanto In 1887 ontworpen door oogarts Lejzer Zamenhof als brugtaal. De Joodse Pool Zamenhof wilde sprekers van Pools, Jiddisch en Rus sisch elkaar beter laten verstaan. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kreeg de Esperantobeweging een grote klap. Veel Esperantisten wer den geëxecuteerd. Russen en na zi's verstonden de taal niet en dach ten dat het geheimtaal was. In Polen zijn nog steeds - naar ver houding - de meeste Esperantisten te vinden. In heel de wereld zijn jaarlijks nog altijd veel bijeenkomsten. Det. Bij haar op de bank zitten twee Esperantisten, Maria Rij pert (64) en Ronald Zaman (80). Maria heeft het Esperanto al zo'n twintig jaar onder de knie. „Ik ge bruik de taal vooral tijdens mijn reizen naar Oost-Europa. Hon gaars of Russisch versta ik niet, dus is het makkelijk als je kunt overschakelen naar het Esperan to." Ronald volgt de cursus samen met zijn vrouw. „Wij vinden het voor al leuk om te doen. Ik heb me al tijd bezig gehouden met de Franse taal, maar na een aantal jaren wil je eens wat anders. We zagen een advertentie van Det in de krant en hebben ons opgegeven." Het Esperanto is niet gebon den aan een bepaalde leeftijd of type mensen. „Het is geen gei tenwollen sokkenclub of een sek te. Dat denken sommige mensen, maar dat laatste is van de gekke", vindt Maria. Het Esperanto steekt logisch in el kaar. Zo is een hond een hundo, en een kat een kato. Maar als iemand zegt pro multo da arboj arbaron ni vidi, haken veel mensen af Dat zinne tje betekent dan ook: door de bo men het bos niet meer zien. Wanneer iemand zin heeft in een lekker bakje koffie, luidt het: ni agrable trinkas tason da kafo. De cursus die Det geeft, kost 35 eu ro voor twintig lessen in buurt huis De Hoeve in Terneuzen. HENGSTDIJK De Indiase concertpianist Seenu Singh geeft morgen om 15.00 uur een pianorecital in de Catharina kerk in Hengstdijk. Het concert is opgenomen in het programma van het Festival Zeeuws-Vlaanderen en is geschikt voor alle leeftijden. TERNEÜZEN Een cafetariahouder is donderdaga vond rond tien uur in zijn zaak aan de Vlietstraat in Terneuzen onder bedreiging van een vuurwapen overvallen. De overvaller, een 1,75 meter lange man met een donker blauw jack aan, een donkerblauwe pet met klep op en een donkerrode sjaal met een rood/wit/blauw ge kleurde streep voor de mond, liep met het buitgemaakte geld weg in de richting van de Zeldenrustlaan. De politie vraagt getuigen zich te melden via 0900-8844. OOSTBURG Linedance, workshops, demonstra ties en een optreden van een be kende Zeeuws-Vlaming staan van morgen op de agenda van Den Hoekzak aan de Langestraat 1. Oost burg viert vandaag van 9.30 tot 13.30 uur de Dag van de Toeganke lijkheid. Meer info of inschrijven: cor.haartsen@hetnet.nl. Vraag onze aduiseurs naar de voorwaarden uo Stop uw urijgeuallen spaarloon lieuer in een nieuwe of mooie fauteuil. Momenteel krijgt u ook nog eens mooie kortingen tijdens onze najaarsacties. Dat loont! Zonnemate Olll 40131

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67