Veel vrienden van Mark 41 binnenland Slachtoffer kan zijn partner voortaan aansprakelijk stellen TOÖS j ié WERKEN fcf inzeeland.nl Beoogd premier Mark Rutte heeft na één dag zijn kabinet al bijna rond. Hij omringt zich met vertrouwelingen. Steunfonds ina Post krijgt ai veel giften 'Bamipakket niet te lang bewaren' zaterdag 9 oktober 2010 GRATIS EEN MAAND VACAfURfS PL/\p"Sg|; DEN HAAG - Een vrouw vair bij haar eigen woning door een ge brekkige constructie uit een hang mat en raakt invalide. Haar man is daarvoor aansprakelijk en dus zal diens verzekering moeten betalen. Zo bepaalde de Hoge Raad giste ren in een arrest. De zaak was door de letselscha de-advocaat van de vrouw, Arvin Kolder, namens de Pais Groep aan gezwengeld. Kolder: „Dit is een ar rest met vergaande gevolgen." De uitspraak van de Hoge Raad over de 'hangmatzaak' leidt inder daad mogelijk tot een toename van het aantal schadeclaims bij ver zekeraars en dus een hogere scha delast. Om de gevolgen daarvan in te schatten voor onder meer de premies voor de aansprakelijk heidsverzekering, is een nadere analyse nodig. Dat zei het Ver bond van Verzekeraars gisteren in een reactie op het 'hangmatarrest'. Wat is hethangmatarrest „Het is een baanbrekend arrest van de Hoge Raad en houdt in dat de eigenaar van een huis door een mede-eigenaar aansprakelijk kan worden gesteld,als die door een ge brek aan het huis schade lijdt. Een gat in de vloer, een trapleuning die los zit of een dakpan die naar beneden valt. Kortom, alle schade als gevolg van gebreken in en rond het huis. Voorheen kon alleen een derde de huiseigenaar aansprake lijk stellen, bijvoorbeeld als de postbode wordt geraakt door een dakpan. Nu kunnen ook partners elkaar onderling aansprakelijk stel len." Wat was de aanleiding voor dit ar rest? „Een vrouw lag in een hangmat die losschoot. De mat was beves tigd aan een pilaar in de tuin van de woning die zij met haar part- ner bewoonde. Ze is sindsdien gro tendeels verlamd. We hebben de zaak van boven en van onder beke ken, maar algemeen was het idee dat je jezelf nu eenmaal niet aan sprakelijk kunt stellen en ook je mede-eigenaar niet. Toch hebben we de zaak voor de rechtbank in Den Bosch gebracht en die vonnis te dat haar partner voor de helft aansprakelijk is en dat diens verze kering dus moet uitbetalen. Die uitspraak is nu door de Hoge Raad bevestigd." Wat zijn de gevolgen? „Iedereen die schade lijdt door een gebrek aan de eigen woning, lean nu een claim indienen bij de verzekeraar van de partner. En het gaat verder dan dat. Op basis van deze uitspraak geldt het waar schijnlijk ook voor schade als ge volg van een auto-ongeluk omdat de remmen niet goed werkten en zelfs als je door je eigen hond wordt gebeten. Het 'gebrek' is in dat laatste geval de onberekenbaar heid van een dier." Dat worden veel schadeclaims? „We hoeven er niet aan te twijfe len dat het 'hangmatarrest' de ver zekeraars rauw op het dak valt. Dit hadden ze niet verwacht. Het aan tal huis-tuin-en-keukenongeluk- ken als gevolg van een gebrek is enorm. Bovendien kunnen zaken tot vijfjaar terug alsnog worden ge claimd bij de verzekeraar." Hoe zal de verzekeraar reageren? „Die zal de polisvoorwaarden aan passen of de premies verhogen. Het eerste kan niet zomaar. Een verzekeraar mag-bij al lopende po lissen niet eenzijdig de voorwaar den wijzigen. We zullen iets meer premie betalen. Maar daar krijgt ie dereen iets voor terug: dat je ook in je eigen huis beschermd bent." PAUL KUSTERS LAATSTE MINISTERRAAD JAN PETER BALKENENDE r "A JAN PETER WIE TC*?** BH WW Hp De WD-ministersploeg van Rutte telt 'verrassend weinig verrassingen'. Dooi de wankele kabinetsbasis wil hij geen risico's nemen met onbekende grootheden. door Frank Hendrickx De liberale bewindshe den zijn allemaal WM'ers: Vrienden Van Mark. Loyaal, be trouwbaar, degelijk en ervaren. Ivo Opstelten (Veiligheid) loodste als partijvoorzitter Rutte in rusti ger vaarwater. Edith Schippers (hoogstwaarschijnlijk Volksge zondheid) stond als vice-fractie- voorzitter altijd paraat. Henk Kamp (Sociale Zaken) weigerde aan Ruttes stoelpoten te zagen toen diens leiderschap onder druk stond. Melanie Schultz van Hae- gen is al jaren een geestverwant en vertrouweling. De zesde en laatste ministerspost (Buitenlandse Za ken) gaat naar Ruttes steunpilaar Uri Rosenthal. De eerste scheve gezichten zijn al gesignaleerd binnen de WD-ffac- tie. Kamerleden die stiekem hoop ten op een mooie post, zien hun ambities nu in rook opgaan. „Als je nu nog steeds niet bent ge beld, heb je een probleem", aldus een WD'er. „Er zijn verrassend weinig verras singen", constateert een andere, li beraal tot zijn spijt. Niet iedere keuze van Rutte is bin nen de fractie met gejuich ontvan gen. Neem Melanie Schultz van Haegen. De voormalige staatssecre taris en het 'maatje' van Rutte heeft zich de afgelopen jaren am per laten zien. Terwijl andere libe- AMSTERDAM - Het door Ina Post en haar advocaat Geert-Jan Knoops opgerichte steunfonds voor onte recht veroordeelden wordt over spoeld met giften. „Het loopt echt storm", zei Knoops gisteren. Het project draagt inmiddels officieel de naam Ina Post Fonds. Knoops sluit niet uit dat het beheer van het fonds het nieuwe doel in het leven van Ina Post wordt. De 54-jarige Post werd woensdag door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken van het do den van een bejaarde vrouw in Leidschendam. Post werd in 1987 veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf. Ze heeft de straf uitgezeten. Na een jarenlange strijd en een gunstig advies van de Commissie Evaluatie Afgesloten Strafzaken droeg de Hoge Raad het Bossche hof op de zaak opnieuw te doen, met vrijspraak als resultaat. ralen zich in partijcommissies, bij ledenvergaderingen en bestuur dersbijeenkomsten 'het vuur uit de sloffen' liepen, bleef Schultz ge woon thuis. Nu gaat ze er toch met de hoofdprijs vandoor, tot cha grijn van hardwerkende Kamerle den met ambities. Er is ook begrip. De in 1948 opge richte WD levert voor het eerst in de partijgeschiedenis de premier. Het afbreukrisico is groot, zeker nu Rutte leiding moet geven aan een minderheidsregering met ge- doogsteun, een unicum in Neder land. De toekomst van het kabinet is zo onvoorspelbaar, dat Rutte voorspelbare mensen om zich heen zoekt, luidt de conclusie. Een belangrijke rol is weggelegd voor Henk Kamp, de enige WD' er die ruimschoots ervaring heeft met de geheimen éh ongeschreven Staatssecretarissen •S De vier staatssecretarissen van de WD zijn bekend: Paul de Krom (WD-Kamerlid) voor Sociale Zaken Halbe Zijlstra (WD-Kamerlid, een van de initiatiefnemers van de voet balwet) voor Onderwijs Fred Teeven (WD-Kamerlid, oud officier van justitie) voor Veiligheid Frans Weekers (WD-Kamerlid) op Financiën Voor het CDA is slechts een naam zeker: Ben Knapen (CDA, oud-hoofd redacteur van NRC Handelsblad, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid) gaat naar Buitenlandse Zaken. CDA-partijvoorzitter Henk Bleker wordt genoemd voor Landbouw. Verder krijgt het CDA het staatsse cretariaat voor VWS en Ruimte. regels van de ministerraad. Rutte zelf en Schultz van Haegen scho ven als staatssecretaris slechts inci denteel aan bij het wekelijks over- leg. De overige WD-ministers, Opstel ten en Schippers, hebben hele maal geen vlieguren gemaakt in de Trêveszaal. „Het is heel belangrijk voor Mark om iemand met de er varing van Kamp bij zich te heb ben", aldus een WD'er. Rutte zal daarbij ook met een scheef oog hebben gekeken naar de ministersploeg van het CDA. Maxime Verhagen (vice-premier en Economische Zaken), Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) en in mindere mate Jan Kees de Jager (Financiën) weten hoe ze een mi nisterraad naar hun hand kunnen zetten. Daarbij schuift dan ook nog eens Hans Hillen (Defensie) aan, een oude CDA-rot die bijna ie dere hoek van het Binnenhof kent, maar niet die van de Trêves zaal. Kamp moet ervoor zorgen dat Rut te als relatief onervaren premier het initiatief houdt. De commissa ris van Bonaire, Sint Eustatius en Saba was in het verleden specialist van de WD op het gebied van so ciale zaken, maar zijn benoeming toont ook dat loyaliteit loont in de politiek. In de machtsstrijd tussen Rita Ver donk en Rutte, stond Kamp vier kant achter de toekomstig pre mier. Dat viel hem niet zwaar - Kamp had een zeer slechte relatie met Verdonk - maar ook later bleef de voormalige minister van Defensie en VROM loyaal. Toen het leiderschap van Rutte on der vuur lag, maakte Kamp me teen een eind aan de speculaties dat hij het roer zou overnemen. „Rutte is de ideale man", aldus de liberale hardliner. Dat gevoel blijkt inmiddels wederzijds. DEN HAAG - Consumenten kunnen nasi- en bamipakketten beter niet tot de uiterste houdbaarheidsda tum bewaren. Slechts een op de tien voorverpakte groentepakket ten is dan nog vers. Dat blijkt uit een test door de Consumenten bond van deze voorgesneden groentenmixen van kool, peen, prei en taugé. De nasi- en bami mix van het biologische merk Proefis het beste, hoewel ook daar van maar vier op de tien nog vers was op de uiterste houdbaarheids datum. Bij de grote supermarktke tens is hooguit een op de tien mixen nog goed, bij de Lidl zelfs geen één. Op een groentepakket van C1000 werden zelfs zoveel darmbacteriën aangetroffen, dat de mix gemakkelijk voedselinfec- ties zou kunnen veroorzaken. Bij overige supermarkten werd op 45 van de 70 nasi- en bamipakketten meer dan 10 miljoen melkzuurbac teriën aangetroffen. Deze hoeveel heid is niet ziekmakend, maar de kwaliteit is sterk verminderd. Op 10 oktober gaan we 10% energie besparen voor een beter klimaat. Ga naar www.milieucentraal.nl/energiebespaarwiizer J milieu centraal W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4