Zeeuwen moeten er zelf iets aan doen niet terug' Vijf titels in race voor boekenprijs yüd Vrede gratis montage gemeenten worden aangepakt vanwege slordige naleving van de brandveiligheidsvoorschriften. De Nobelsfredspris is voor Liu Xiaobo. Met de prijs voor de ze Chinese dissident herpakt het Noorse Nobelcomi- té zich op indrukwekkende wij ze. Dit keer geen discussie zo als bij de prijs voor het trio Yas ser Arafat, Yitzchak Rabin en Shimon Peres, het drietal dat veel kansen op vrede liet lig gen. Geen vraagtekens, zoals bij de 'aanmoedigingsprijs' voor Barack Obama. Alleen zeer on verstandige reacties van de par tij die wordt aangeklaagd: Chi na. Peking probeerde de toeken ning te voorkomen, Peking be dreigt Noorwegen, Peking pro beert de verspreiding van het nieuws te stoppen. Het zijn slechts bewijzen voor het gelijk van Xiaobo. Hij pleit al jaren voor hervormingen in zijn land: meer aandacht voor men senrechten en meer democra tie. En dus geen koekoek één zang door de staat. Dit is de te prijzen lijn. China kan pas echt vredig worden als het land uit de verstikkende greep van de communistische partij komt. door Nadia Berkelder Waarom moet een bureau uit Nijme gen toezien op de naleving van de milieuregels in Zeeland? Johan Vol lenbroek van Mobilisation for the environment (MOB) vindt dat de overheid - in dit geval de provincie - en de Zeeuwse milieuclubs dat zou den moeten doen. Maar toch is het zijn bureau dat de hele discus sie rond de uitstoot van dioxine bij fosforfa- briek Thermphos in Vlissingen-Oost op gang heeft gebracht door een procedure bij de Raad van State te beginnen. „Wij hebben de afgelopen vijfjaar alle grote be drijven in Nederland die substantieel stoffen naar lucht, bodem en water uitstoten gevolgd. Vanaf 2007 moeten al die bedrijven aan strenge re Europese regels voldoen. Bedrijven moeten 'de best beschikbare technieken' gebruiken om emissie tegen te gaan. Daar kan je inderdaad uitgebreid over discussiëren, maar over dioxine kan dat echt niet." MOB voert procedures in opdracht van onder meer Greenpeace en - in het geval van Thermp hos - van de stichting Natuur en Milieu. „Thermphos is niet het enige bedrijf in Zee land waar wij ons mee bezig gehouden heb ben. Onze zaak over Total ligt bij het Europese Hof En over EPZ hebben we ook een procedu re gevoerd." Vollenbroek heeft al jaren aangedrongen op metingen naar dioxine-uitstoot bij Thermphos. „We hebben daarover in 2005 al een mail ge stuurd aan de provincie. Iedere keer kregen we het antwoord dat het niet waarschijnlijk was dat er dioxine vrijkwam bij de fabriek. Pas in 2008 is er voor het eerst gemeten. En toen bleek de uitstoot hoger te zijn dan gedacht, om het eufemistisch uit te drukken." Thermphos kan niet aan de wettelijke eisen voor de uitstoot van dioxine voldoen. De pro vincie Zeeland wil de fabriek de tijd geven om de installatie op orde te brengen. In de tussen tijd zou Thermphos de normen mogen blijven overschrijden. De Vrom-inspectie heeft bij de provincie aangedrongen op actie. Het Nijmeegse bureau volgt de ontwikkelingen nauwgezet. „Maar we wachten nu even af wat de Vrom-inspectie doet. Die is wel wat actiever geworden de laatste tijd. We hopen dat de in spectie er nu voldoende achteraan zit, zodat we niet opnieuw een procedure moeten opstar ten. En als de inspectie onvoldoende actie on derneemt, dan zullen we dat ook zeker doen. Maar dat zou toch niet nodig moeten zijn, want het is in feite een Zeeuws probleem, waar de provincie iets aan zou moeten doen. Of in ieder geval de Zeeuwse milieuclubs zoals de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf)." MIDDELBURG - Vijf titels zijn geno mineerd voor de Zeeuwse Boeken prijs 2010: Het kraaien van de haan van Piet Meeuse, Spiegeljongen van Floortje Zwigtman, Een pion voor een dame van Antheun Janse, Ver anderend getij van Marcel Metze en Dorsvloer vol confetti van Franca Treur. Voor de Jan Bruijnsprijs, voor het beste boek van een Zeeuwse auteur over een Zeeuws onderwerp, komen Franca Treur Dorsvloer vol confettien Zeeland van Nehalennia tot Westerschelde- tunnel van Jan Zwemer en Danker Jan O reel in aanmerking. De winnaars worden vrijdag 5 no vember bekend gemaakt. pagina 17: meer over de Zeeuw se Boekenprijs niet doorgaat, blijft het ziekenhuis in afgeslankte vorm in Vlissingen, zeiden de bestuurders. Vierhout: „Als u niet wil begrijpen dat het ouderwetse ziekenhuis op Walche ren niet meer terugkomt, dan vecht u als een Don Quichotte. Het point of no return is al lang ge passeerd." En hij waarschuwde voor negativiteit: „Het gevaar is dat we in Goes een ziekenhuis overhouden met een intensive ca re van het laagste niveau." e*n JJ eernttfnwcrtw? Besthww JU xuif *s te rittwe toeten? Ctt pe lest» As X BusfV tri1" jfc heb* tmat. weog+UK Ben jij een rekenwonder? Doe mee met het online rekendictee en bemachtig een felbegeerde plek in de finale, pzc.nl/rekendictee STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl BIJ NADER In het artikel in de krant van giste ren over het succes van de Roose velt Academy (RA) voor de Zeeuw se economie in Middelburg is een onduidelijkheid geslopen. Een student aan de Roosevelt Aca demy geeft geen 25.000 euro per jaar uit. Er is berekend dat het eco nomisch effect van een student voor de Zeeuwse samenleving is uit te drukken in 25.000 euro. In totaal draagt de RA 15 miljoen euro per jaar bij aan de Zeeuwse economie. Door dit economisch effect zijn tweehonderd banen geschapen. A.s. zondag open 1 1 t 1 S KIESSTEINHAUS ■■^11 «fe'JZEN VAN UW KEUKEN STE i N H AU S Alleenvertaijgbaarbij: MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard), 0118-60 66 90 Kijk voor overige adressen en openingstijden op .keukc-nkampioen.n! 1 Kampioen'M LOODSRUIMTE SILO'S KANTOREN +31/(0)115/47,84,03 Het transportbedrijf De Rijke bij Sluiskil was bijna het slachtoffer geworden van formele ambtelijke misverstanden over een brief en een e-mail. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3