I Mary is mijn Maria Den Uyl en de affaire Lockheed kijktip kijken luisteren - W A ffl Mh Zijn huis is als een tempel, gewijd aan de Zangeres zonder naam. Als hij op vakantie is, zet hij altijd meteen haar foto naast zijn bed. Monique Brandt sprak met aankomend directeur van het Mary Servaesmuseum Wiljo Hooijmans, die drie weken lang in de schijnwerper van Man bijt hond staat. zondag, 21.00 uur 9g zaterdag 9 oktober 2010 Eigenlijk zou op 23 okto ber, de sterfdag van de 12 jaar geleden overle den Zangeres zonder naam, het aan haar ge wijde Mary Servaes- museum met veel toeters en bel len opengaan. Maar de inrichting, op een zolder in het Brabantse Den Dungen, heeft wat vertraging opgelopen. Aanstaand particulier museumdirecteur Wiljo Hooij- mans, fan van het allereerste uur, heeft longontsteking en was de af gelopen periode flink ziek. Van daar. De beoogde expositieruimte is ten tijde van dit bezoekje dan ook niet meer dan een 'gewone' rommelzol der. Die is tot de nok toe volge stouwd met platen, boeken, knip sels en kleding van en over de kei zerin van het levenslied. De rest van het huis ziet er niet anders uit. Schoon, maar wel van voordeur tot garage dicht gebouwd. Stapels dozen maken de tocht naar de woonkamer tot een wat hachelijke onderneming. Toen eigenaar Hooijmans zeven jaar geleden het huis bezichtigde, merkte de makelaar nog voorzich tig op: 'Misschien wel wat groot voor één persoon'. Hooijmans: „Toen zei ik: 'ach, ik krijg het wel vol'. Dat is inderdaad gelukt." Naast de dozen en kasten vol cd's en platen, staan en hangen overal schilderijen. De wanden zijn van plint tot plafond behangen met kruizen, wij waterbakjes en afbeel dingen van Mary Servaes. Lege schildersdoeken staan vanwege nij pend ruimtegebrek in de badkuip te wachten op verhuizing naar een al even volle garage annex schil dersatelier. De conclusie is gerechtvaardigd dat hier een volbloed verzamelaar huist, geeft de eigenaar volmondig toe. „Mijn ex zei laatst: 'Wiljo, een normaal mens woont zo niet, dit is niet dóórsnee.' Maar ik ben nooit doorsnee geweest, ik ben al tijd mezelf. Dit is mijn wereldje, mijn sfeer. Ik woon in een mu seum. Alhoewel ik niet écht hecht aan bezit, hoor. Ik kan alles mis sen, maar de zangeres blijf ik trouw." De bijzondere, breedsprakige peda gogisch medewerker is de komen de weken volop in beeld in de Man bijt hond-docusoap Nooit vergeten, waarin het leven van de ze discipel van Mary Servaes drie weken lang wordt belicht. Dat het NCRV-programma bij Hooijmans terechtkwam, was stomtoevallig ,Man bijt hond was hier in het dorp bij de pastoor aan het filmen voor de serie Meneer pastoor. De pastoor liep ook even bij mij bin nen. Toen zei de cameraman: 'Dit is heel bijzonder'. En nu zijn ze te rug." De serie is actueel. De zangeres is Wiljo Hooijmans, fan van de Zangeres zonder naam, is de komende weken bij Man bijt hond te zien in de docusoap Nooit vergeten. foto Ruud Verhalle dit jaar weer veelvuldig in het nieuws. Eerder dit jaar kwam een boek uit over haar laatste, eenza me jaren en een cd met vijftien nooit eerder uitgebrachte liedjes. Ook staat er een film over haar le ven op stapel, met Willeke van Ammelrooy in de hoofdrol. Hooijmans is misschien wel de grootste fan van de Zangeres zon der naam in Nederland. Vanaf zijn 5e jaar, toen de boerenzoon uit Kerkdriel bij zijn oma een plaatje hoorde van de smartlappenkonin- gin, was hij verkocht. Hij verzamel de al vroeg haar platen en alles wat er over de destijds in het Lim burgse Stamproij woonachtige zan geres werd geschreven. Hij zocht op rommelmarkten, antiekwinkel tjes en zelfs op de vuilnisbelt in Zaltbommel. „Alsof ik werd ge- stüürd. Dan zocht ik naar bepaal de artikelen die in de Story waren verschenen. Opeens kreeg ik dan het gevoel dat ik naar de vuilnis belt in Zaltbommel moest. Dan vond ik daar een stapeLStory's met die artikelen!" Dat Wiljo Hooijmans anders was, met zijn passie voor de zangeres, was ook al snel duidelijk in het dorp. „Ik wist al van jongs af aan: ik word geen boer, ik word ge woon mezelf. Ik wist ook al op de kleuterschool dat ik homo was, maar dat durfde ik pas op mijn 27e te vertellen. Ik ben op veel onbe grip gestuit in mijn leven. Op de mavo werd ik elke dag door een groep jongens in elkaar geslagen. Maar als ik verdrietig thuiskwam, dan zette ik de Zangeres zonder naam op, en dan troostte ze mij. Dat is ze altijd geweest voor mij, mijn Maria, mijn troosteres. Als ik naar haar kijk, dan weet ik: het is goed. Ze is dood, maar niet voor mij. Ik ben dag en nacht met haar bezig. Het is geen ziekte, het is mijn zangeres." Na een concert in Tiel kreeg hij van haar een kus en een poster die nu nog in de gang hangt. Hij mocht zelfs in de kleedkamer ko men. Ook later, als ze ergens op trad, mocht hij er als 'haar zoon' van het begin tot eind bij zijn. „Al leen als ze haar jurk aan moest trekken, moest ik even naar bui ten." Hooijmans is een paar maal bij haar thuis geweest en trad zelfs een tijdje op als Zangeres zonder naam op feesten en bruiloften. „Daar ben ik mee gestopt. Mensen denken zó snel dat je travestiet bent." Zijn nieuwe missie in het leven hangt ook weer samen met wat de zangeres voor hem en veel andere fans óók betekent: een troosteres bij zielenleed. Drie jaar geleden, toen een zoon van een goede vriendin na een verkeersongeluk stierf, begon hij uit het niets te schilderen om zijn verdriet te ui ten. Troostengelen noemt hij de stukken die hij sindsdien maakt. Ze zijn gewild, zo blijkt uit de run op de kaarten met zijn afbeeldin gen. Er zijn inmiddels uitvaart- maatschappijen die zijn werk als relatiegeschenk weggeven. Hooijmans zelf geeft zijn werk, dat hij steevast maakt met de foto van Mary Servaes naast zijn doek en haar muziek op de achtergrond, het liefst ook zoveel mogelijk weg. „Dit is nu mijn missie: mensen troosten. Ik volg Mary's voetspo ren. Ik bén geen Mary Servaes, maar ik voel wel: zij is mijn troos teres geweest, nu mag ik troosten. Ik wil goed zijn voor mensen. Mijn boekhouder zei, 'je kunt zó binnenlopen met je kunst'. Maar dat wil ik niet. Af en toe verkoop ik iets om doeken en verf te kun nen kopen, dat is alles. Ik kan niet meer schilderen als ik het voor het geld doe. Als ik begin, zet ik de Zangeres zonder naam op, ik praat met haar: 'goedemorgen Mary, wat gaan we vandaag doen?' Men sen vragen me weieens: 'Zég, wel ke drugs gebruik jij?' Rooibosthee en peperkoek, dat is alles!" Nooit vergeten in Man bijt hond, vanaf maandag 11 oktober, Nederland 2, 18.50 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 145