economie 113 Schiphol slaat vleugels uit naar Gothenburg Gezocht: vijftigjarige monteurs en lassers Aantal storingen in 'Borssele' historisch laag Topappai 'tementen OPDRACHT Bouw winkels en horeca op Zweedse luchthaven Opvolging Blokker geregeld BMW steeds meer in trek in China ...met zeezicht! i ik weumelinghe Twee Britse reisgiganten gaan fusie aan Bouw treintunnel VS stopgezet TomTom werkt met Chinees bedrijf samen Omzet Nederlandse industrie stijgt 'Herstel Frankrijk duurt wel tien jaar' INGANG zaterdag 9 oktober 2010 den haag - Uitzendbureau Rand stad zoekt gericht naar technici van vijftig jaar en ouder, nu er door het economische herstel een tekort aan vaklieden is ontstaan. Randstad telt nu al meer dan dui zend onvervulde vacatures voor onderhouds- en elektromonteurs, operators en lassers, terwijl de markt voor technische beroepen snel verder aantrekt. „We gaan onze wervingsinspan ningen speciaal richten op de se nior vakman van vijftig jaar en ouder", aldus directeur Peter Feld van Randstad Techniek. Hij luidt de noodklok voor de tech nische sector. Feld: „We hebben een fors pro bleem, want weinig jongeren zijn geïnteresseerd. Werkgevers zullen hun vooroordelen aan de kant moeten zetten en oudere vakmen sen moeten gebruiken. Ervaren technici zijn meteen productief', den haag - Het aantal storingen in de kerncentrale Borssele is nog nooit zo laag geweest als in 2009. Dat blijkt uit een rapport van de Vrom-inspectie. In totaal zijn 3 ge beurtenissen gemeld, het laagste aantal sinds de metingen in 1997 begonnen. In 2008 meldde de kerncentrale Borssele nog zes sto ringen. Volgens de inspectie hebben zich in 2009 in de kerncentrale Borsse le en in de overige Nederlandse nu cleaire inrichtingen géén ongewo ne gebeurtenissen (storingen) voorgedaan die bijzondere veilig heidsmaatregelen noodzakelijk pleit Feld. „Nu heeft iemand van boven de vijftig maar een kans van tien procent om een baan te vinden. Dat moet veranderen." Het uitzendbureau hoopt de vak mannen te koppelen aan jongere werknemers, zodat zij 'hun kennis en liefde voor het vak kunnen overbrengen'. Feld spreekt van een noodzakelij ke stap. Hij signaleert dat de vraag naar technisch personeel aantrekt, maar dat nog steeds weinig jonge ren in de sector zijn geïnteres seerd. Vakbondsbestuurder Marcel Nuy- ten van FNV Bondgenoten vindt het 'een interessant initiatief. Ouderen krijgen volgens hem vaak het stempel opgedrukt dat zij te duur en te langzaam zijn. Marcel Nuyten: „Maar dat is onte recht. Vakmensen met ervaring werken over het algemeen effectie ver." stockholm - Schiphol is gevraagd om de luchthaven van het Zweed se Gothenburg onder handen te nemen, en bouwt daar winkels en andere voorzieningen. De op dracht volgt op het succes op het vliegveld van Stockholm, waar Schiphol de afgelopen vijfjaar zijn Airport City-concept kopieerde. „Het is best lastig om goede win kels neer te zetten met getraind personeel en een aanbod dat aan sluit bij de wensen van de Zweed se klant", aldus Anne-Marie Zuid- weg, directeur van het gezamenlij ke bedrijf van Schiphol en het vliegveld van Stockholm. „Zo wist horecabedrijf HMS Host, dat veel bars en restaurants runt op Schiphol, toch niet precies wel ke types restaurant hier passen." Vijfjaar geleden was het de Zweed se luchthaven (acht miljoen passa giers) zelf die de hulp van het gro te Schiphol (43 miljoen passagiers) vroeg bij het uitbreiden van de voorzieningen. „Er was toen bijna niets. Het aantal winkels is uitge breid van 33 naar 48 en de horeca van 24 naar 40. De passagiers zijn beduidend meer gaan uitgeven. Vandaar dat ze ons nu ook hebben gevraagd voor Gothenburg." Een rondgang door de luchthaven laat zien dat bepaalde winkels letterlijk zijn overgenomen van Schiphol, zoals de 'Grab and Fly' waar je nog snel een flesje drinken en een broodje haalt. Maar ook de taxfree winkels hebben, inclusief de fol ders en reclamebordjes, veel weg van het Nederlandse voorbeeld. Aan de andere kant zijn er ook spe cifieke Zweedse winkelformules. Schiphol neemt ook deel in de luchthavens van Brisbane, Parijs, New York en op Aruba. msmm mmmmgmmwmsagssiïmmammmB maakten. Ook hadden gebeurtenis sen geen nadelige gevolgen voor de omgeving. Van de drie meid waardige storingen vallen er twee op. Op 27 september 2009 was er sprake van 'een geringe lozing van vloeibare activiteit via het nood- en nevenkoelwatersysteem in de Westerschelde'. En op 8 december 2009 was er 'een kleine lekkage aan een stomp van een van de twee boorzuurvoorraadtanks'. In beide gevallen werd volgens de Vrom-inspectie 'de ongewenste si tuatie snel beëindigd' en 'zijn er geen activiteits- en lozingsgrens waarden overschreden'. DEN HAAG - Jaap Blokker, directievoorzitter van de gelij knamige winkelketen, heeft Roland Palmer (36) en Tho mas Smit (40) benoemd tot directieleden. Daarmee heeft de zieke Blokker zijn opvolging geregeld. Het fami liebedrijf waartoe ook Bart Smit, Xenos en Leen Bakker behoren, lijkt daarmee een toekomstig leiderschapsva- cuüm te hebben opgelost. Blokker (68) lijdt al enige tijd aan kanker en zijn gezondheid gaat snel achteruit. Samen met broer Albert staat Jaap op de zevende plaats in de Quote-500 van rijkste Nederland, fotö GPD frankfurt - BMW en Daimler hebben in september de wereldwij de verkopen flink zien stijgen. Vooral in China vlogen de auto's de showrooms uit. BMW (met ook de merken Mini en Rolls-Roy ce) verkocht vorige maand wereld wijd bijna 143.000 auto's. Dat is een stijging van 16,8 procent in ver gelijking met een jaar eerder. Bij Daimler (moederconcern van Mer cedes-Benz, Smart, AMG en May- bach) klom de verkoop met 12,6 procent tot 128.600. In China ver dubbelde de verkoop van Merce des tot 13.500 vergeleken met een jaar eerder. BMW zag de Chinese verkoop met 90 procent stijgen tot 15.379 auto's. hét oosterschelde drieluik www.weumellnghe.nl Iedere zaterdag is ons informatiepunt op de bouwlocatie van 11 tot 13 uur geopend! Beklim de uitkijktoren en geniet van uw toekomstig uitzicht! londen - De Britse reisorganisatie Thomas Cook fuseert met rivaal Co-operative. Dat maakten de twee concerns gisteren bekend. Door samen te gaan denken de be drijven jaarlijks 35 miljoen pond (39 miljoen euro) te besparen. Zij zien zich daartoe genoodzaakt, om dat consumenten minder geld over hebben voor buitenlandse rei zen. Samen zijn de organisaties goed voor 1200 vestigingen in Groot-Brittannië en bedienen zij 4,3 miljoen klanten. De klant merkt weinig van de fusie, omdat de reisbureaus hun eigen naam be houden. Thomas Cook heeft met 70 procent het grootste belang in het fusiebedrijf. Cook is na Tui de grootste touroperator van Europa. NEW YORK De gouverneur van de Amerikaan se staat New Jersey heeft het werk aan een nieuwe treintunnel naar Manhattan stilgelegd. Volgens gou verneur Chris Christie heeft de staat geen geld meer voor het me gaproject. De kosten zouden op lopen tot minstens 11 miljard dol lar (7,5 miljard euro). AMSTERDAM TomTom en de Chinese branchege noot AutoNavi richten een samen werkingsverband op voor de Chi nese markt. Dat meldt de produ cent van navigatieapparatuur. Tom- Tom krijgt een belang van 49 pro cent in het op te richten bedrijf, en AutoNavi de resterende 51 procent. DEN HAAG De Nederlandse industrie behaalde in augustus 15 procent meer omzet dan in dezelfde maand in 2009. De toename is iets groter dan in juli toen deze op 12 procent uitkwam, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Met 28 procent nam de omzet bij de elektrotechnische en machine-industrie het meest toe. PARIJS Frankrijk heeft minstens tien jaar nodig om de financiën op orde te krijgen, zelfs als de bezuinigings plannen van de huidige regering worden doorgezet, zei premier Fil- lon gisteren. Het begrotingstekort bedraagt 7,7 procent van het bruto binnenlands product, een record.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13