en werken 'in stijf te combineren dreef familie naar Canada fS| 024-3650509 nMRJSta? mssmmM Kurkfederatie wonen@wegener.nl -Z|= I wonen lilli Zaterdag 9 oktober 2010 f>j" Reageren? redactie.wonen@wegener.nl foto. bóven: Ook tassen kunnen :l.7Ay-V van kurk worden gemaakt. foto onder en recfitsboveu: &;-=§iSB Kurk is gemakkelijk té vormen t en weerbestendig. foto GPD/PR Bats. En nóg eens. Met doffe klappen hakt José Francisco Santas Mira in de bast van een kurkeik. Niet te diep, want dan sterft de boom. Maar ook niet te zacht, want dan lukt het niet de boom van zijn schors te ontdoen. Na een serie klappen zet hij de platte kant van zijn machete achter de schors en wrikt een stuk los. José Francisco Santas Mira is een van de vele arbeiders die in de Portugese kurkwouden de oogst voor bun rekening ne men. Ze verzamelen de recht hoekige stukken schors, laden ze op een wagen die ze naar de fabriek brengt, en gaan verder met hun werk. De ruige bast die de arbeiders door hun han den laten gaan, vormt het prille begin van een stukje badkamer- vloer of woonkamerwand. Kurk is terug in het interieur. Als vloer, als wand en zelfs als designstoel of kandelaar. Met het natuurlijke en herkenbare uiterlijk van een wijnfleskurk, maar ook als een van 1.500 va riaties die sinds de jaren zeven tig zijn ontwikkeld. Er bestaan tegenwoordig zo'n 35 dessins eri 75 kleurencombinaties. Kurk is mooi om te zien, dempt geluid, is isolerend, antistatisch en an ti-allergisch en voelt lekker aan je voeten. Bovendien is het duurzaam, makkelijk in onder houd en waterbestendig. Kurk wordt gemaakt van de schors van de kurkeik. Deze boom groeit voornamelijk in landen rond de Middellandse Zee en Noord-Afrika. Iets meer dan de helft van de wereldpro ductie komt uit Portugese kurk eikwouden, die in totaal zo'n 30.000 hectare kurkdroge grond beslaan, vertelt Miguel Sousa van kurkfederatie APCOR. Hij foto boven: Het kappen van de schors van de kurkeik wordt nog altijd met de hand gedaan, foto onder: Plakken kurk. men worden slechts gedeelte lijk van hun schors ontdaan. Daarna groeien ze gewoon ver der. Op hun kale stammen vor men ze in de loop der tijd weer een bast. Na negen jaar is die zo goed van kwaliteit, dat er op nieuw kan worden geoogst. Dit proces herhaalt zich menig keer, want een kurkeik kan wel 200 jaar oud worden. In de fabriek in de Montado worden de stukken kurkeik schors opgeslagen. Het is een imposant gezicht. Enorme voor raden liggen er minstens een halfjaar te wachten op verwer king. Als het zover is, worden de stukken schors eerst in grote containers gekookt om bacteri ën en insecten te doden. Daar na worden ze gedroogd en op kwaliteit geselecteerd. Vervol gens wordt de kurk vermalen tot korrels en onder hoge druk tot blokken geperst en verhit. Die worden op hun beurt tot vellen versneden. Uiteindelijk leidt ons rond door de Monta do, op een uur rijden ten oos ten van Lissabon. Daar is de oogst in volle gang. Van half mei tot ver in de zo mer werken bosarbeiders zich in het zweet in de uitgestrekt heid van de kurkwouden. Ze zijn in dienst bij een van de on geveer tweehonderd landeigena ren in de streek en oogsten de eiken die er klaar voor zijn. In deze periode is het heet in de Montado: het kan ruim 40 gra- den worden. De kurkeik gedijt er al eeuwenlang goed, in pret tig gezelschap van hier en daar een eucalyptusboom. Kurk is een ecologisch product, zegt Sousa. Er worden geen schaarse fossiele brandstoffen voor geplunderd en de kurkei ken worden niet gekapt. De bo- De federatie APCOR verte genwoordigt zo'n 300 Por tugese kurkproducenten, wat gelijk staat aan 80 pro cent van de totale Portuge se kurkproductie. Samen ne men ze 85 procent van alle kurkexport voor hun reke ning. Grotere kurkbedrijven in de Benelux zijn onder meer Mutrex, Santana, Van Aver- maet en Wicanders. worden hier onder meer vloer en wandtegels van gemaakt. Als Portugals nationale trots be werkt en verwerkt is, gaat het de wereld in. Zo'n 90 procent van de kurk wordt geëxpor teerd. Er wordt van alles van ge maakt. Behalve voor vloeren en wanden, wordt het materiaal ge bruikt in de ruimtevaart (want licht van gewicht), aquaria, schoenen, auto's, paraplu's en muziekinstrumenten. En nog steeds als stopper van wijnfles sen, hoewel er concurrentie is van de schroefdop en de synthe tische variant. Zolang kurk no dig blijft, hoeft niemand het voortbestaan van die prachtige kurkeikwouden te vrezen. Ook de designwereld omarmt kurk: Miguel Sousa neemt ons mee naar CorkScCo, een winkel in hartje Lissabon. Hier hebben ze een heel assortiment kurken hand- en schoudertassen in huis. Ze wegen bijna niets en voelen soepel en glad aan. De duurste kost net iets meer dan 100 euro. Liever iets om je hals? Er liggen ook kettingen en ande re sieraden die deels gemaakt zijn van kurk. Verder heeft CorkScCo kandelaars en enkele designstoelen van kurk. Deze komen uit de koker van de ont werpers van Cork Design. Een ranke kurken fauteuil op fragie le pootjes staat uitnodigend klaar. Hij zit best lekker en be weegt met je mee. Toegepast modern kurk is ook te zien in het spiksplinternieu we hotel Inspira Santa Martha, in het centrum van de P 1 hoofdstad. Daar zijn ze ge voelig voor een dergelijk natuur product. Bij de inrichting heeft de architect zich laten leiden door feng shui. Er zijn kamers die in het teken staan van de 'elementen' vuur, aarde, water, hout en metaal. Gasten worden bij aankomst eerst geanalyseerd en krijgen dan een kamer die bij hun element past. Uiteraard krijgt een aardetype de 'boom kamer', waar imposante stam men verwerkt zijn in badkamer glas. Natuurlijk ligt ook hier kurk op de vloer. Het is een mooie, donkerbruine variant, waarin losse schillen van de kurkeik als het ware in de vloer geperst zijn. Inspirerend? Zeker! Ontwaken met de natuur aan je voeten: dat wil je thuis ook wel. www.kurkinhuis.nl www.corquedesign.com www.inspirahotels.com op, mooie veranda, aangelegde tuin. Grenzend aan bos, waar her ten lopen. En dicht bij water, om te kanoën. Het zal nu 155.000 euro waard zijn. We hebben het dan ook stevig opgeknapt. Isolatie aan gebracht, nieuw dak van shingels erop, hardhouten vloeren gelegd... Ik, handig? Ha! Een kluscursus had ik in Nederland gevolgd, met het oog op onze resortwens. Grap pig is wel dat je hier snel leert. Een buurman is nooit te beroerd om te helpen. En zelfs het kleinste dorp heeft een hardwarestore. In Lake- field - 2.500 inwoners - zelfs twee: een Rona en een Timbr-Mart. De Canadees wil selfsupporting zijn. Voor de inrichting, gordijnen en zo, hebben we overigens geshopt bij Home Depot. Heeft alles." Zijn Canadezen zo kooplustig? „Ja, ze leven op de pof; sluiten le ningen af voor tv's, auto's, wasdro Wilco, Sabine, Kim en llana Overink op hun veranda, grenzend aan het bos. school. Wij hadden het al snel be keken. De kinderen ook, nadat ze waren uitgemaakt voor 'een prosti tuee met een vreselijke ziekte er voor'. Toen hebben we de knoop doorgehakt: terug naar Canada, waar we ons huis, bij Lakefield in de Kawartha-ö?'ea, hadden aange houden. Ik heb een opleiding ma kelaardij opgepakt, nu bijna klaar. Een betaalbare, korte studie met plenty vooruitzicht op een baan." wie: Wilco (47, gesprekspartner) en Sabine Overink (45), tweeling Kim en llana (15) beroep: studie makelaar (Wil co); schoonmaakster (Sabine) eerder: Berkel en Rodenrijs, Bergschenhoek nu: Lakefield, Canada (sinds 2007) Maar nog niet jullie droomhuis. „We zagen het aanvankelijk puur als uitvalsbasis, hebben het ook snel gekocht. Een bungalow op 3.200 vierkante meter. Met een gro te basement en een verdieping er gers. Ze deinzen ook niet terug voor hoge hypotheken. Maar geluk kig zijn Canadese banken voorzich tig. Geen gekke constructies, zoals in Amerika. De huizencrisis heeft Canada dan ook niet geraakt." Ene Grizzly Adams zal in zijn 'cabin' in de wildernis dat woord zelfs nog nooit hebben gehoord. „Nou, speaking of. dat is mijn Cana dese droom, verder naar het noor den, de wildernis in. Later, als de kids groot zijn, daar een resort run nen. Of een loghouse bouwen, een boomstamhuis. Voor 71.000 euro koop je daar 100 acre (405.000 vier kante meter) grond. Als je erin slaagt een stukje te mogen bebou wen, zit je er toch best mooi bij." Meer lezen? www.overink.web-log.nl pv-y Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl De bungalow in Lakefield. foto's WO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 139