wonen4 !D Vurige wens om wonen Salie Zorgeloos zonnebaden Zaterdag 9 oktober 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 O Salie is een van de meest gebruikte tuinplanten. Dan bedoel ik niet de struikvormige salie waarvan je salie melk kunt maken, maar de vaste-plant-salie, een plant met groen blad en aren die dicht bezet zijn met klei ne, paarsblauwe lipbloemen. Dat groene blad is niet het sterkste punt van de plant. Daarom ben ik ook zo gek op weidesalie, Salvia pratensis, omdat de bloemstengels van de ze plant vrijwel onbebladerd zijn. Weidesalie bloeit vroeg en kort, in mei. Tegen het einde van die maand bloeit ook Salvia sylvestris, een salie met inktblauwe bloemen. De ge wone soort zie je zelden. We kennen deze plant uitsluitend in zijn variëteit 'Mainacht'. Daarna, in juni en juli, bloeien de meeste saliesoorten waarvan de biologische afkomst niet helemaal duidelijk is, omdat het altijd om kruisingen tus sen diverse soorten gaat. De meeste worden onder de verza melnaam Salvia x nemorosa gerangschikt. Saliesoorten kom je in bijna iedere tuin tegen. Het is verba zend dat een plant wiens blad bij aanraking onmiskenbaar naar kattenpis ruikt, zo populair kan zijn. Dat moet te ma ken hebben met het feit dat salie het bijna overal doet en dat de plant, als je hem na de bloei terugknipt, nog een tweede keer bloeit. En door- bloeiers zijn altijd gezocht. Lang hebben we het moeten doen met een stuk of drie va riëteiten, maar in het laatste decennium is het saliesorti- ment in beweging gekomen. Nu gaat bijna geen jaar voor bij of we zien nieuwe intro ducties. Een 'oude nieuwig heid' die zichzelf al ruim schoots heeft bewezen, is 'Amethyst', een variëteit met lilaroze in plaats van paars blauwe bloemen. De eerste bloei valt in juni, de tweede, na terugknippen, in september. Helderroze zijn de bloe men van 'Pink Friesland', een nieuwe introductie van vader landse bodem die de markt stormenderhand verovert. Maar de meeste saliesoorten zijn toch gewoon paarsblauw. De oude variëteiten, 'Superba' en 'Ost-Friesland', hebben bijna vijftig jaar aan de top gestaan, maar worden nu snel achterhaald door nieuwkomers op de markt. 'Caradonna' bestond tien jaar geleden nog niet en is nu in ieder tuincen trum te koop. Tot vreugde van de Duitse winner van deze plant, want er moeten royalties over worden betaald. 'Cara donna' is in korte tijd de best verkopende salie geworden. Hij is te herkennen aan de stramme bloemstengels die in Germaanse slagorde overeind staan. De kleine lipbloemen zijn paarsblauw en staan gerangschikt aan paarse bloemste len. 'Caradonna' is een plant met karakter. Je kunt die rigi de verticale bloemstengels mooi combineren met platte bloeiwijzen, bijvoorbeeld van duizendblad of dille. Een vriend uit de Verenigde Staten mailt mij dat 'Caradon na' in zijn tuin druk bezocht wordt door kolibri's. Ik ben ja loers. Wij zullen het met bijen en hommels moeten doen. Salvia Caradonna. foto RvdK Senz umbrellas, de uitvinders van de originele stormparaplu, hebben onlangs een tipje van de sluier van een nieuw product op gelicht: de UV-catcher. UV-catcher is een bijzondere, asymmetrische parasol die extra schaduw geeft en windsnelhe den tot wel ïoo kilometer per uur kan weerstaan. Net als bij de bekende stormparaplu's, is ook de UV-catcher ontstaan uit pure frustratie over de traditionele op lossingen die volgens Senz onvol doende soulaas bieden. De producent richt zich met haar lichtgewicht parasol in het bijzonder op luxe resorts. Daar is 'flexibele schaduw' gewenst: over dag schaduw bieden aan zonne badende gasten en 's avonds op diezelfde plek grote, 'weersbe- stendige' feesten kunnen organi seren. De UV-catcher is vanaf 20U verkrijgbaar. Meer info op: www.senzumbrellas.Gom Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Lakefield oiu VE"H|««0» door Jan van Muileni Evert van Benthem al ontmoet? Wilco Overink: „Weet je hoe groot Canada is? Nee, hij zal een van de bekendste emigranten zijn, maar ik heb hem nooit gezien. Evert is boer, weet ik. Voor boeren was Ca nada lange tijd het beloofde land. Nu minder: de prijzen van farms die ertoe doen, grote met genoeg melkvee om van te kunnen leven, zijn enorm gestegen. Bovendien is de regelgeving flink aangescherpt." En wat visums betreft geeft Canada tegenwoordig voorrang aan 'emigran ten met perspectief. „Klopt. Er wordt gekeken naar be hoefte: scholing en werkervaring waar Canada iets aan heeft. Dat was in onze tijd nog niet, al heb ben ook wij lang moeten wachten op onze visums. Twee jaar, terwijl één jaar gebruikelijk was. We zaten vast in de ambtelijke molens aan deze kant van de oceaan." Jullie huis in Nederland was verkocht, de huur van de tijdelijke woning erna was door de huurbaas opgezegd... „Ja, heel lastig. Daar kwam bij dat we moeite hadden met het vinden van een job. We wilden een resort of motel overnemen, werken en wonen combineren. Onze droom. Dicht bij de kinderen, in de na tuur, je vrij voelen, ver weg van de maatschappelijk verruwing, geen lange files, totale onthaasting." Het nieuwe Nederlandse kabinet heeft meer asfalt beloofd. En asociaal ge drag zal strenger worden gestraft. „We zijn één keer teruggegaan, na een jaar. Konden geen geschikt re sort vinden - te duur of slecht gele gen. Dus boeltje gepakt, wij weer dagelijks in de file naar het werk, kinderen weer in Nederland naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 138