Op zoek naar de aardappeleters 33 reizen rrf Vincent van Gogh maakte ruim een kwart van zijn werk in Nuenen. Vandaag de dag is het dorp een soort museum in de open lucht. Hans Hoekstra bezocht de kerk en het huis van de aardappeleters. reizen@wegener.nl IS! 024-3650360 Zaterdag 9 oktober 2010 Fragment van De aard appeleters, in werkelijkheid de familie De Groot, foto GPD Nuenen beschikt niet over een Van Gogh- collectie, maar de plaats is ingericht als een openluchtmu seum. Sinds afgelopen zomer is daar het Vincentre bijgekomen, het nieuwe Van Gogh-centrum op de Berg. In het Vincentre is te zien hoe Van Gogh leefde en werkte in Nuenen. In het openluchtmuseum, Van Gogh Village Nuenen, kun je wan delend (of fietsend) langs het le ven van de schilder. De route voert langs 21 plekken die met Van Gogh te maken hebben. Bij zeven tien staan informatiezuilen. Er zijn tegenwoordig nog veertien zichtba re locaties die één of meer keren door Van Gogh werden afgebeeld. We beginnen bij het dominees huis van zijn vader. Hier op de Berg 26 woonde de schilder enkele jaren. Hij tekende er onder meer de tuin en de vijver van het huis. De domineeswoning die in 1764 werd gebouwd, is nog steeds als pastorie in gebruik en is daarom niet toegankelijk. Even verderop staat de hervormde kerk, waar vader Van Gogh op de kansel stond. De kerk uit 1824 is wel te bezichtigen. De ielige eiken die Vincent van Gogh rond het kerkje schilderde, zijn verdwenen. Ze werden in 1887 gekapt, niet lang nadat de schilder zijn kunst werk maakte. Het werk was een ca deautje voor zijn moeder, die haar heup had gebroken. Wie het schil derij wil bekijken, wordt teleurge steld. Het werd in 2002 gestolen uit het Van Gogh Museum in Am sterdam en is sindsdien spoorloos. Verder maar weer, nu naar de Collse en Opwettense watermo lens. Vincent van Gogh portret teerde de graan- en oliemolens aan de Kleine Dommel net buiten Nuenen verschillende keren. Ken nelijk waren de kwaliteit en au thenticiteit van zijn afbeeldingen zo goed, dat ze vele jaren later wer den gebruikt als voorbeeld tijdens De kerk waar Van Goghs vader preekte. Het schilderij werd gestolen, foto Parool de restauratie van de molens. De wandeling brengt ons bij het huis van de buren, waar Van Goghs jeugdliefde Margot Bege- mann woonde. Ze was twaalf jaar ouder dan hij, „maar ik geloof be paald of weet zeker dat ze van me houdt", schreef Van Gogh. De zus sen van Begemann stonden echter een relatie in de weg, waarna Mar got een zelfmoordpoging deed. We kuieren naar de begraafplaats aan de Smits van Oyenlaan, waar Van Goghs vader is begraven. Nue nen was in die jaren goeddeels ka tholiek en de dominee van de Ne derlands-hervormde kerk werd daarom begraven op een apart ge deelte van de katholieke begraaf plaats. Dit deel van de begraaf plaats is niet vrij toegankelijk. Wie een sleutel aanvraagt, kan de graf steen vinden: 'Hier rust Theodor- us van Gogh, herder en leeraar te Nuenen van 1882 tot 1885'. De parochiekerk werd al tijdens het leven van Van Gogh gesloopt. Van Gogh heeft het afbraakproces van de toren op schilderijen en te keningen in beeld gebracht. Twee jaar geleden werden de fundamen ten van de oude toren opgegraven, maar dat is dan ook het enige dat vandaag de dag nog van het gods huis te zien is. Toen zijn vader in 1885 stierf, was Van Gogh al uit het ouderlijk huis vertrokken. Hij schreef dat ze hem zagen als 'een grote ruige hond in huis, een vuil beest'. Een tegen de pastorie aangebouwde mangelka mer diende een paar maanden als atelier, maar daarna verhuisde hij naar de woning van koster Johan nes Schafrat naast de H. Clemens- kerk aan het park van Nuenen. Van Gogh vereeuwigde ook het kostershuis, dat in 1936 werd afge broken. Behalve de tekening van de schilder, herinnert alleen het nabijgelegen café Schafrat nog aan de koster. Voor veel bezoekers is het hoogte punt van de wandeling het aardappeletershuisje aan de Ger- wenseweg. Daar woonde toenter tijd de familie De Groot. Huis en gezin stonden model voor De aard appeleters. Van Gogh zag er 'knoki ge vingers, knobbelige neuzen, zeil oren, vlezige lippen, geprononceer de jukbeenderen, zware wenkbrau wen en dierlijke kakementen'. Meer info bij het Vincentre, Berg 29 Nuenen. Tel. 040-2839615 of www.vangoghvillagenuenen.nl v Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Het Vincentre schetst het leven van Van Gogh in Nuenen en er wor den schilderijen geprojecteerd. foto Wim Hollemans/ANP Fietsen, wandelen en kijken Het fietsrouteboekje Op pad met Vincent (te koop voor 3,95 euro) leidt bezoekers door het openluchtmuseum in en rondom Nuenen en langs zeventien informatiezuilen. De locaties worden toegelicht in tekst, beeld en op kaart. Er is ook een wandelroute, eventueel met begeleiding door een gids. De route gaat richting Gerwen langs onder meer windmolen De Roosdonck, regelmatig figurerend in Van Goghs werk. Volg voor de Opwettense watermolen en de Collse watermolen de fietsroute. De wandelroute begint bij Museum Vincentre, gevestigd in het voormalige raadhuis. In het museum staat onder meer een weefgetouw. Er is een zaal met schildersezels, waarop details van schilderijen worden geprojecteerd. Verder zijn er attributen die met het leven van Van Gogh te maken hebben en kan geluisterd worden naar geluidsopnamen van Nuenenaren die Van Gogh als kind hebben gekend. Het Vincentre vertoont de korte film Donker dat toch licht is over de totstandkoming van De aardappeleters. Vincentre op de Berg 29 is open van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. www.vgvn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 131