reizen Lekker eten m Alles wat ik lekker vind, mag ik volgens de natuurdokter niet nemen m De skiliften in Sauerland maken niet alleen in de winter hun rondjes. Ook in de herfst is de regio een Mekka voor liefhebbers van allerlei actiesporten. Arnoud Cornelissen ging op avontuur. Zaterdag 9 oktober 2010 Sommige dingen zijn nu eenmaal lek ker en wat lekker is, is niet altijd even goed. Vroeger vond ik roken een sma kelijke bezigheid. Over een glaasje wijn meer of minder deed ik nooit moeilijk. Hamburgertje, milkshake, Bossche bol en T-bone op de barbecue. Een mens mag toch wel een beetje genieten en je leeft maar één keer. Het laatste heeft mij in de loop der ja ren doen inzien dat het eerste misschien een beetje minder moet. Dus de tabak eruit, de wijn op rantsoen en alle andere con sumpties-gematigd. Ik heb de laatste jaren zelfs moeten toestaan dat een zekere hang naar natuurgenezing in mij begon te ontwa ken. Zo heeft iemand mij wijsgemaakt dat je tegen gewrichtsproblemen glucosaminepil- len moet eten. En om de weerstand op peil te houden, ben ik geloof ik aan de mariadis- teltabletten. Deze hulpmiddelen kosten een fortuin en waarschijnlijk zal over een paar jaar blijken dat ze van nul en generlei waar de zijn geweest. Op internet bekijk ik de me dische randverschijnselen ook af en toe, maar altijd en beetje beschaamd. Een tijdje geleden kregen we niet genoeg van anti- oxidanten, tegenwoordig blijkt dat je daar weer niet te gek mee moet doen. Teveel van die gezondheid kan weer vreselijke ziekten veroorzaken. Althans, zo lees ik op internet. Volgens mij is avocado heel gezond. En niet alleen volgens mij. Ook de groenteboer geeft hoog op van deze vrucht der vruchten. Bij een bezoek aan Peru komt dat goed uit. Aan het Kennedy Park in Lima ontdek ik de palta, de locale avocado. Onge looflijk zo lekker. Na twee dagen lunchen weet de ober precies wat hij moet brengen als-ie de gringo's in de verte ontwaart. Een fijne por tie ceviche (rauwe gemarineerde vis) en een grote roomzachte in partjes gesneden avocado. Hoe is het moge lijk dat je in Nederland steeds een te hard exemplaar meeneemt uit de winkel om die vervolgens net te lang rijp te laten worden in de keuken/zo dat hij van binnen langzaam aan het rotten slaat. Nee, dan Peru. Prachtige exemplaren. Groot, schitterend Van structuur en geen vlekje te zien. Om het lichaam eens lekker te verwennen, neem ik er elke dag ten min ste een. Later, aan de montagetafel, vergrijp ik mij aan verse dadels. Wat zijn die dingen toch lekker. Ineens vraag ik me af of dadels eigenlijk wel zo gezond zijn. Misschien eet ik wel cholesterolbommen of aderverkal- kers. Hup, het internet op. De zoekresulta ten liegen er niet om. Dadels zijn ongeloof lijk goed voor de mens. Mooi. Maar per on geluk valt mijn oog op de mededeling 'ver mijd dadels', bij een medische pagina. Ik kom terecht op de site van een natuurgene zer, die zichzelf ook arts noemt. Deze man ontvouwt een theorie over bloedgroepen en het daarmee samenhangende ideale con sumptiepatroon. Het is een hele lap tekst. Ik ben bloedgroep O. Met mijn stomme kop haast ik me naar de aanbevelingen voor mijn soort mensen. Dat liegt er niet om. Al les wat ik lekker vind, is volgens de natuur dokter slecht. Haringen, gerookte zalm, bruin brood, cashewnoten, koffie! Het mag niet meer. Snel kijk ik nog even bij de groen ten. Trillend strijkt mijn vinger over het beeldscherm. En ja hoor, de klap op de vuur pijl, daar staat het. Vermijd... avocado. Het is een complot! Ik ben voorgoed genezen. Er is maar één oplossing. Voor mijn eigen gezond heid: vermijd het internet. Klimwand: de wand in Wingeshausen is gratis en kan zonder afspraak ge bruikt worden. Byllracen en tafoing: Ruhrquellenhütte Winterberg, www.ruhrquelle.com ftodellift Astenstrafêe Winterberg, www.tubing-fun.de Moyntainboarden en hillracen: Skilift Poppenberg, In der Büre, Winter berg, www.mountainboarding-winterberg.info Zeilen en surfen: Segelschule Möhnesee, www.segelschule-moehne- see.de Mountainbiken: Mountainbike Arena Sauerland, www.winterberg.de Belevenis Panoramabrug, natuurleerpad, woudklimbaan, zomerrodel- baan: Erlebnisberg Kappe, Winterberg, www.erlebnisbergkappe.de Quad rijden: www.quad-abenteuer.de Klimmen: Am Kapplerstein Aue/Wingeshausen, www.wanderwelt-am-rot- haarsteig.de/kletterwand-klettern.html Alternatief klimgebied Steinschab in Hallenberg. Winterberg in Sauerland ligt op 300 autokilometers van Utrecht. Er is ruim voldoende accommodatie in alle categorieën. Zie ook www.sauerland.de en www.winterberg.de Warstein SAUERLAND Wingeshausen Winterberg Hallenberg PM reizen@wegener.nl I 024-3650360 Vanaf de grond lijken de 21 meters.niet zo hoog. Maar als je over de eerste uitsteeksels in de rots wand bent geklauterd, is het veilige gras toch wel erg ver weg. „Er kan niets gebeuren", roept de 20-jarige Robin uit Frankenberg. Het zal wel. Klimmen blijkt niet zo mijn sport te zijn. Gelukkig zijn in Sauerland voldoende alternatieven. Bullracen bij voorbeeld. Of mountainboarden. De Duitse deelstaat Sauerland ontwikkelt zich in rap tem po tot het centrum van actiesporten in Nordrhein- Westfalen. Het moest ook wel. De ooit zo florerende toe ristenregio zag de ouderwetse zomertoerist naar verre oorden vertrekken. Van het nog steeds groeiend aantal wintersporters alleen kan de regio niet bestaan. Eigena ren van skiliften zonnen daarom op alternatieven om hun dure investeringen ook buiten het winterseizoen ren dabel te maken. Een inventieve ondernemer als Georg Brinkmann ontwikkelde met zijn Erlebnisberg Kappe in Winterberg een concept dat inmiddels duizenden bezoe kers trekt. Zo wordt in zijn Bikepark Winterberg, het grootste van heel Duitsland, jaarlijks het internationaal befaamde bike-evenement Dirt Masters gehouden. Aan de rand van het dorpje Wingeshausen bij Bad Berleburg is sinds een jaar een klimwand. Inmiddels is het een populaire klimstek. «aBI „Klimwanden in een hal zijn leuk, maar er gaat Jgr** toch niets boven klimmen in de vrije natuur. Hier Vind je elk weekeinde tientallen klimmers. Wat wil je ook met 33 verschillende routes variërend van redelijk eenvoudig tot zeer zwaar. Zelfs professionele klimmers kunnen aan -deze wand ple zier beleven", aldus Marc Sonneborn, die het initiatief nam tot de aanleg van de klimwand. Intussen wil Sauerland zoveel mogelijk de negatieve ge volgen van massatoerisme beperken. De regio hamert op het gebruik van groene stroom en alternatieve energie. Winterberg heeft bijvoorbeeld een omvangrijk zon- ne-energiepark, waarmee vrijwel alle skiliften kunnen worden bediend. Ook de horeca richt zich meer en meer op CÓ2-neutrale bedrijfsvoering. Het aantal restaurants dat uitsluitend biologisch voedsel uit de eigen regio op de tafel zet, neemt snel toe. Van linksboven naar rechtsonderde Panorama Belevenis- brug; bullracen vanaf een skihelling; het Klimwoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 128