de grens biedt veel voordelen land is er meer probleemgestuurd onderwijs. Dat leegdrinken, en als je een strike of een spare is op inzicht gericht: je moet in een groepje pro- gooit, moet je iemand aanwijzen die de pils moet blemen oplossen. Het Belgische systeem is wat leegdrinken." ouderwetser: je zit te luisteren in de collegezaal en moet veel meer dingen zelf uitzoeken." Goedkoper Daphne studeerde eerst een jaar in Utrecht. „Dat Stephanie ging na haar bachelor in Antwerpen beviel totaal niet. Ik woonde er op kamers, maar 'op kot' wonen in Gent. „De kamers zijn veel had het niet naar mijn zin, omdat veel studiegeno- goedkoper dan in Nederland, en je hoeft niet te ten wel thuis woonden. De lange reistijd stond wachten. Je kijkt gewoon op studentkotweb.be me ook tegen." Ze rijdt nu elke dag heen en en gaat naar Gent: binnen een dag heb je een ka- weer van Zeeuws-Vlaanderen naar Gent. „Het is mer. Ik heb voor 300 euro een groot apparte- maar een half uur." ment. In Amsterdam heb je voor dat geld een ka mer van twee bij twee meter!" Mentaliteit Ze is, net als Daphne, enthousiast over het Vlaam- Ze woont dan wel thuis, maar Daphne mengt se studentenleven. „Ik vind het superleuk. Er zijn zich ook in het Gentse studentenleven. „Het uit- heel veel kroegjes en ik eet regelmatig samen gaan in Gent is heel erg leuk. De mentaliteit is an- met andere studenten. De helft van mijn studiege- ders dan in Nederland. De mensen zijn vriendelij- noten is Nederlands, maar ik heb even veel con ker. Als je in Nederland iemand aanspreekt in het tact met de Belgische studenten. Het mengt heel café kijkt iedereen je raar aan, terwijl dat in Bel- goed. In Antwerpen merkte ik wel eens een 'don- gië heel gewoon is. Je kunt in Gent elke avond der-op-houding' bij de Belgische studenten, te- op stap gaan. Er worden heel veel feestjes georga- genover de Nederlandse. Ze vonden ons profi- niseerd. Bierbowling is een typisch Belgische stu- teurs. Maar ik ben heel blij dat ik hier mag stude- dententraditie." De regels zijn simpel, vertelt ze ren. In Nederland had ik nooit dierenarts kunnen lachend. „Als je in de goot gooit, moet je een pils worden. Dat had ik verschrikkelijk gevonden." in dividueel toelatingsexa men geen aparte mbo-opleidingen academische bache lor-opleidingen schakeljaar geen lesgeld zesjarige middel bare schoolopleiding Nederlandse stu diefinanciering OV-vergoeding collegegeld ^-Vlaamse diploma's niet automatisch erkend Stephanie Verschuren in Gent foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123