25 De zaterdag 9 oktober 2010 r- beurs,^ student net vervoer Ceen kapotte buskaarten of verscheurde treinkaartjes meer. De nieuwbak ken student krijgt van de overheid namelijk de Studenten OV-chipkaart, voorheen ook wel bekend als de OV-studentenkaart. Een nieuwigheid die er uiteindelijk voor gaat zorgen dat de papieren vervoersbewijzen compleet ver dwijnen. Maar is het ook een verbetering„Een verbetering weet ik niet, maar zodra je eraan gewend bent werkt het prima zegt vierdejaars hbo-student Joeri van Helden (22) uit Breda. door Tarek Vandervorst foto's ANP Voorwaarden Als je recht hebt op studiefinanciering, heb je ook recht op een Studenten OV-chipkaart. Dit studentenreisproducf valt onder de voorwaar den van de prestatiebeurs. Dit betekent dat als je je diploma binnen tien jaar haalt, het wordt omgezet in een gift. Mocht je dit niet lukken, dan wordt het toegevoegd aan je lening en moet je het dus terugbetalen. Denk je niet bin nen tien jaar je diploma te halen, dan kan je al tijd ervoor kiezen om je product niet op te ha len. Wanneer te gebruiken? Doordeweeks of in het weekend? Daar moet je al over na hebben gedacht bij het aanvragen van je Studenten OV-chipkaart. Je bepaalt namelijk zelf welke van deze twee weekdelen je gratis reist. De ene student besluit bij zijn ouders te blijven wonen en heeft de kaart nodig om door deweeks kosteloos op school te komen. De an dere student verhuist naar de stad waar de oplei- lig moet je het product 'ophalen' bij een opiaad- punt waarna je er vervolgens direct gebruikt van kunt maken. „Dat wijst zich vanzelf, het is een kwestie van de stappen volgen op het oplaad- punt." Vervolgens houd je de chipkaart tegen de kaart lezer bij het instappen van een bus, metro of tram en je bent ingecheckt. Vervolgens doe je bij het uitstappen precies hetzelfde. „In het be gin vergat ik nog wel eens uit te checken, maar nu raak ik er toch langzaam aan gewend." Als je op niet 'op saldo' reist, geeft dit niets, maar doe je dat wel dan kun je geld kwijtraken. Er wordt namelijk een hoog tijdelijk bedrag afgeschreven als je incheckt, en zodra je uitcheckt wordt pas het juiste bedrag bepaald. Vergeet je nu uit te checken, dan bestaat de kans dat je teveel be taalt. Hiervoor kun je contact opnemen met de betreffende vervoersorganisatie. Voor het reizen met de trein dient de Studenten OV-chipkaart voorlopig alleen als 'zichtkaart'. Reizen op saldo is niet mogelijk, dus in de voor deeluren koop je een papieren kaartje met veer tig procent korting. ding gehuisvest is, maar wil zo nu en dan in de weekenden toch bij de 'ouwelui' op bezoek. Mocht er iets veranderen in je woonsituatie; tweemaal per jaar kun je van abonnement wisse len. Wat kun je met de OV-chipkaart? Voor het weekdeel dat je niet heb gekozen, krijg je toch nog veertig procent korting. En niet al leen jij, maar nog drie anderen die met je mee reizen, mogen gebruik maken van die korting. Daarnaast hoef je geen papieren vervoersbewij zen meer te kopen, omdat je de mogelijkheid hebt om je chipkaart op te laden. Je kunt er dus geld op zetten - dat wordt reizen op saldo genoemd - zodat iedere reis automatisch wordt afgeschreven. Let wel; je weekkaart is niet geldig op feestdagen en in de zomermaanden van 16 juli tot en met 16 augustus, je korting is dan uiteraard wei gel dig. Feestdagen zijn: - Nieuwjaarsdag - Goede Vrijdag - Tweede paasdag - Koninginnedag - Hemelvaartsdag Tweede pinksterdag - Eerste, en tweede kerstdag Voor meer informatie, kijk op: h ttp://www. studentenov-chip- kaart.nl kttp://www ib-groep.nl/particuiier - en/reizen/reizen.asp Hoe werkt het? Het is heel simpel, beaamt student Joeri. Eenma- A<^°

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 121