leerzTam o voorproefje 241 onderwijs Tl DC zaterdag 9 oktober 2010 .2 Het kan de meest leerzame periode van je studietijd zijn. Je doet ervaring op in de praktijk, krijgt een voorproefje van het leven na je studie. De stage is, zeker in het beroepsonderwijs, een belangrijk onder deel van de studie. Wie een goede stage loopt, kan er zelfs een baan aan overhouden. Of erachter ko men dat je opleiding toch niet de juiste keuze was. door Saskia Wijdoogemi Een succesverhaal kan Renske (20) uit Middel burg haar stage niet noemen. De studente toeris me had een mooie stageplek gevonden, dacht ze. „Ik zou leuk werk krijgen. Het leek allemaal su per." Maar snel bleek dat haar baas een ander idee had bij haar stage. „Ik was begonnen met het maken van een marketingplan, een leuke klus. Maar daar moest ik ineens mee stoppen. Ik kreeg alleen nog saai werk. Uiteindelijk liep de stage helemaal mis en moest ik stoppen." Renske baalde, maar kwam er door haar stage ook achter dat ze de verkeerde keuze had gemaakt. „Ik weet nu dat deze richting niets voor mij is. Ik wil niet de hele dag op kantoor. Daarom ben ik dit school jaar met een andere richting begonnen." Plezier Student Rob van het Markizaatcollege uit Bergen op Zoom kijkt juist met plezier terug op zijn sta ge. De bouwkundestudent ging vijf maanden naar Ghana om te werken aan een bouwproject. Hij leerde niet alleen veel over zijn vakgebied maar kreeg ook een lesje in zelfstandigheid. „In eens zit je met vijf andere jongens in een vreemd land en ben je op jezelf aangewezen. Je moet zelf koken, boodschappen doen, schoonmaken, wer ken en leren." Stages in het buitenland worden steeds populair der, signaleert Ruud Freund van het team Interna tional Office van ROC West-Brabant. Jaarlijks helpt het team zeshonderd ROC-studenten bij het regelen van hun stage in het buitenland. „Stu denten willen graag de grens over, maar ook be drijven vragen er om, ze gaan steeds internationa- ler werken. Met een buitenlandse stage op je cv heb je echt een streepje voor bij sollicitaties." Buitenland Om een stage in het buitenland tot een goed ein de te brengen, zijn volgens Freund twee talenten nodig: taalbeheersing en interculturaliteit. „Je moet interesse hebben in de andere cultuur, er voor open staan. Niet twaalf weken op je hotelka mer blijven zitten. En om te functioneren moet je natuurlijk de taal, in de meeste gevallen Engels, spreken." Struikelblokken zijn vooral heimwee en geldte kort. Freund: „Vaak krijgen studenten een subsi die voor hun stage in het buitenland, maar je hebt toch ook een spaarpotje nodig. Het Is niet goedkoop, zeker niet als het een vakantieland is waar je goed kunt uitgaan." Een stage in het buitenland kan heel avontuurlijk zijn, maar lang niet iedereen voelt er iets voor om over de grens te gaan, zo is de ervaring van stagecoördinator Bianca van der Meijden van ROC Zeeland. De school heeft stagiaires in onder meer Australië, Duitsland, Schotland, de Antillen' en Mallorca. „We stimuleren een stage in het bui tenland, maar lang niet iedereen heeft die interes se. De meeste van onze leerlingen blijven toch lie ver in Nederland." Dat geldt zeker niet voor Rob. Het liefst gaat hij snel weer terug. „Ik begin Ghana echt te missen, niet alleen het land, maar ook de mensen. Ik hoop echt dat ik binnenkort weer terug kan gaan om te kijken hoe het is met de mensen en na tuurlijk om te kijken hoe ons bouwproject erbij staat." Meer info: www.letsgoabroad.nl *Renske wilde niet met haar eigen naam in de krant. 1. Begin op tijd met zoeken. 2. Zoek op meerdere manieren; via school, in ternet en bekenden. 3. Als je een stagebedrijf hebt gevonden, kun je eerst bellen om te vragen of ze stagiaires nodig hebben. 4. Neem geen genoegen met 'nee'. Mis schien heeft het bedrijf nu geen stagiaires nodig maar over een maand wel. Of misschien kennen ze wel een ander bedrijf dat wel op zoek is naar stagiaires. 5. Zorg voor een goed verzorgde sollicitatie brief. Laat je brief nalezen door iemand anders. 6. Weet je niet precies hoe je een brief moet schrijven of wat er in een C.V. hoort te staan? Op internet zijn veel voorbeelden te vinden. 7. Bel na een paar dagen om te vragen of je brief is aangekomen. Je kunt dan ook vragen wanneer je een reactie kunt verwachten. 8. Bereid je goed voor op het sollicitatiege sprek. Bedenk wat het leerbedrijf van jou zou willen weten en wat jij daarop wilt antwoor den. Check ook de website van het leerbedrijf. 9. Zorg dat je er goed verzorgd uitziet als je naar het gesprek gaat. Trek iets aan waarin je je prettig voelt. 10. Blijf jezelf. (bron: www.stageinfopunt.nl) SÊfc&gg?, WÈm m WmM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 120