comité in Oslo bespot de prijs II vandaag uitgelicht f Dalai Lama wil Xiaobo vrij f1 m L~\ 1 m II A 'Xiaobo moet vrij' 'Respect' 'Moedig besluit' 'Prijs kan verschil maken' zaterdag 9 oktob er 2010 Toen de spiritueel leider van Tibet, Dalai Lama, in 1989 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, stond China ook op zijn achterste benen. De Dalai Lama riep gisteren op Xiaobo vrij te laten. Meer op zie: Uitgelicht op onze website De Amerikaanse president Barack Obama heeft China gisteren opgeroepen de dissident Liu Xiaobo zo spoe dig mogelijk vrij te laten. „De afgelopen dertig jaar heeft China ingrijpende vooruitgang geboekt bij econo mische hervormingen en de verbetering van de levens van zijn mensen, honderden miljoenen verheffend van uit armoede. Maar deze prijs herinnert ons eraan dat de politieke hervormingen daar geen gelijke tred mee hebben gehouden." V De Duitse bondspresident Christian WulfF betuigde gisteren in een gelukwens 'groot respect' voor Liu's 'moed zich vreedzaam in te zetten voor de mensen rechten' in zijn land. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Cuido Westerwelle zei dat het Nobelco- mité 'een moedig en verdiend besluit' heeft genomen. Noorse politici noemen de toekenning van de prijs aan Liu Xiaobo unaniem 'moedig, juist en belangrijk'. De conservatieve parlementariër Jan Tore Sanner, die de Chinese dissident nomineerde zei erg blij te zijn dat 'mijn man' heeft gewonnen. „Hij is een moedig strijder voor democratie en universele rechten. Dat CNN in Chi na tijdens de bekendmaking werd geblokkeerd, bewijst dat de prijs juist is", zegt hij. Premier Jens Stolten- berg: „Er zijn voor China geen redenen om enige maat regelen te nemen tegen Noorwegen." Amnesty International noemt de Chinese dissident Liu Xiaobo een 'waardig winnaar'. De organisatie hoopt dat met de onderscheiding de aandacht geves- tigd blijft op 'de strijd voor fundamentele vrijheid en concrete bescherming van mensenrechten' in China. De prijs kan volgens directeur Catherine Baber 'alleen echt verschil maken, als die tot meer internationale druk op China leidt om Liu, evenals de talrijke overige gewetensgevangenen die in Chinese gevan genissen verkommeren, vrij te laten'. zei dat dit opgevat zou worden als een onvriendschappelijke houding van Noorwegen tegenover China. Het Nobelcomité onderstreepte dat het onafhankelijk te werk gaat. j Analisten denken dat de toeken- x ning van de vredesprijs aan Liu i Xiaobo vooral de economische be- trekkingen tussen de twee landen r kan schaden. Noorwegen spreekt als eerste land in Europa met China over een vrij handelsverdrag. Toen de Tibetaan se leider, de Dalai Lama in 1989 de Nobelprijs kreeg, namen de Chine se autoriteiten contact op met Noorse politici om hun afkeer uit te spreken. Het Nobelcomité heeft de prijs 'onteerd en bespot', zei een woordvoerder van het Chine se ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren. De banden met Oslo zullen er zeer onder lijden, voor spelt hij. „De Nobelprijs hoort te worden toegekend aan hen die streven naar etnische harmonie, in ternationale vriendschap en ont wapening en aan diegenen die vre desbijeenkomsten houden. Dat was de wens van Alfred Nobel", al dus de woordvoerder. „De handel wijze van Liu is tegenovergesteld aan het doel van de Nobelprijs." In China gingen de uitzendingen van CNN, die alleen in hotels en andere locaties voor toeristen te zien zijn, op zwart op het mo ment dat de prijswinnaar bekend werd gemaakt. De overheid blokkeert sinds gister middag Chineestalige websites die de naam van de mensenrechtenac tivist noemen. Ook is het niet mo gelijk naar informatie over Liu te zoeken via zoekmachines als Bai- du en Google. Wie dat doet, ver liest binnen enkele minuten zijn internetverbinding. China heeft de ambassadeur van Noorwegen in Peking op het mat je geroepen en pakte twintig dissi denten op die de toekenning van de Nobelprijs wilden vieren. De Nobelprijsjury kon dit jaar kie zen uit 237 kandidaten, waaronder 38 organisaties. Xiaobo was al lan ge tijd favoriet bij de bookmakers. Andere namen die de ronde de den waren die van de Afghaanse mensenrechtenactiviste Sima Sa- mar, het Sierra Leone-tribunaal en het internet. De keuze voor Xiaobo zorgt voor ophef, maar is toch een traditione lere toekenning dan die van vorig jaar, toen de vredesprijs naar de Amerikaanse president Barack Obama ging. Dit werd toen 'te vroeg' en 'een aanmoedigingsprijs' genoemd. Daarnaast menen critici dat er de afgelopen jaren is afgewe ken van het testament van Alfred Nobel. Hij wilde personen die zich inzetten voor verbroedering en ontwapening onderscheiden. Het is niet de eerste keer dat het Nobelcomité kiest voor een win naar die de woede van een ander land opwekt. Al in 1936 was Hitier onaangenaam verrast door de toe kenning aan vredesactivist Carl von Ossietzky. Ook hij zat gevan gen. De Vredesprijs bestaat uit een medaille, een oorkonde en 1 mil joen euro. De prijs wordt op de sterfdag van Alfred Nobel, op 10 december, in Oslo uitgereikt. De andere prijzen worden in de Zweedse hoofdstad Stockholm overhandigd. Protesterende Chinezen eisen de vrijlating van dissident Liu Xiaobo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11