De volgende onderwijs 115 In een nieuwe wereld Dichtbij huis De OV-kaart Studeren in Vlaanderen Ontgroeningen? Hoe woon je? Alle studiemogelijkheden op één kaart Stage als leermoment stap zaterdag 9 oktober 2010 VORMGEVING Janie van de Pas COVERFOTOGRAFIE Kees Bennema COÖRDINATIE/EINDREDACTIE Herbert Kats deze special de titel De Volgende Stap mee kreeg. In dat laatste jaar van het voortgezet on derwijs komt het er op aan. En dan niet alleen in verband met het eindexamen dat in de zo mer volgt. Want daarna wordt weer een gerich te stap gezet die leidt naar een beroep, een be taalde baan. Het kiezen van een vervolgopleiding is dus een belangrijk moment. Het is in meerdere opzich ten een verdere stap naar volwassenheid. De leerling moet bepalen wat hij of zij wil en ouders zullen proberen daarmee te helpen. Zo als ook leerkrachten, decanen en mentoren dat doen. En uiteindelijk helpen natuurlijk de studie resultaten in het afbakenen van de richting. Zon der hoge cijfers en het juiste pakket is de univer siteit onhaalbaar, met de verkeerde vakken is aansluiting op een hbo moeilijk. Het is zaak vooruit te denken. Dat proces be gint natuurlijk veel eerder dan in de eindexa menklas. Maar dan moet het wel écht gebeu ren. knopen worden doorgehakt, inschrijfformu lieren worden ingevuld. Om ouder en kind inzicht te geven in hoe de wereld na de middelbare school er uitziet leve ren tal van ervaringsdeskundigen in deze bijlage hun bijdrage. Eerste jaars vertellen hoe het voelt om weer aan iets heel nieuws te begin nen, andere stu denten vertellen welke factoren nog meer een rol spelen als de leerling eenmaal is overgestapt naar universiteit, hbo of mbo. Wonen, reizen en alle kosten zijn im mers ook belangrijke factoren. Nog steeds is er tijd om de uitein delijke keuze te bepalen. Wij ho pen dat de in formatie in de ze bijlage een bijdrage levert om die keus te maken. Tegen de tijd dat een middelbare scholier eind examen doet is de herin nering aan de brugklas over het algemeen slechts een va ge herin- nering. Vergeten is de onbe holpenheid waarmee een brugwup z'n weg zoekt door de nieu we wereld van het voortgezet onder wijs. Jaren later, na het eindexamen, wacht opnieuw een andere we reld, een we reld die het voorportaal is van een échte loopbaan. Vandaar dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111