Antilliaanse eilanden op eigen benen spectrum 6 Zaterdag 9 oktober 2010 Vijfentwintig jaar na de 'status aparte' van Aruba wordt Curasao morgen (zondag) een eigen land binnen het Koninkrijk, net als Sint Maarten. Maar vlak voor het verstrijken van de deadline heeft de bevolking op de Caribische eilanden ernstige twijfels over de toekomst. „Welkom in de eerste Nederlandse bananenrepuliek." door FBoor Ligtvoet Het is druk in het kantoortje van Errol Pantophlet in Sint Maartens hoofdstad Philips- burg. De airconditioning blaast hard. Toch is het er benauwd. De werkruimte van de immigra tiemedewerker is niet berekend op de tien buitenlanders die gespannen wachten op een werkvergunning. Het zijn met name Dominicanen en Jamaicanen. Zij zijn geko men om de klusjes aan te pakken waar een Antilliaan 'zijn neus voor ophaalt', zegt Pantophlet. Zijn kantoortje ligt aan Back Street waar de lokale, hoofdzakelijk zwarte bevolking winkelt en luncht. De geur van zojuist klaargemaakte hapjes vermengt zich met de tropisch warme buitenlucht. Dit Neder landse deel van Sint Maarten - de rest is Frans - bestrijkt nog geen 35 vierkante kilo meter. Met ruim 40.000 inwoners is het niet meer dan een flink Nederlands dorp. Toch staat het eilandje met groene heuvels en zoutmeren op het punt een land te wor den. Op papier dan. Want wat er precies gebeurt, weet niemand. „Ik houd mijn hart vast", zegt Pantophlet terwijl hij bezorgd over zijn gemillimeter de, zwartzilveren haar strijkt. „Welke wet ten gaan hier gelden? Niemand die het mij kan vertellen." Meerzaken blijken nog niet geregeld. Zo weet geen van de bewo ners met welke nationale munteenheid hij straks moet betalen. Na ruim vijftig jaar houden de Nederland se Antillen op te bestaan. Het land bestaat uit vijf tropische eilanden. Het Nederland se Koninkrijk is morgen in één klap twee nieuwe landen rijker: Sint Maarten en Curasao. Die twee eilanden moeten voortaan hun eigen broek ophouden. De andere drie - Bonaire, Sint Eustatius en Sa ba - komen direct onder Nederlands be wind te vallen. Sint Maarten wordt geregeerd door par tijen waarover hardnekkige corruptieverha- len de ronde doen. In de lokale krant is te lezen hoe politici afgelopen maand tijdens de verkiezingen stemmen kochten: een stem in ruil voor een BlackBerry of een lap top. Op straat klinkt gesmoes en gelach. „Zo gaat het hier nu eenmaal", zegt men. Ook Pantophlet kijkt er niet van op: „Bij vorige verkiezingen konden kiezers een koelkast krijgen." De politie do,et geen onderzoek naar de verkiezingsfraude, erkent oud-rechercheur en woordvoerder Ricardo Henson. Op de vraag of dat niet raar is, blijft het even stil. „Laat ik het zo zeggen. Deze verkiezingen zijn verlopen net als alle andere verkiezin gen hier." De politie op Sint Maarten heeft de han den vol aan de golf van criminaliteit die het eiland overspoelt. De gewapende over vallen en diefstallen zijn het gesprek van de dag. „Maar we zijn zwaar onderbezet." Nu de Antillen uit elkaar vallen, kan de po litie ook niet zomaar de hulp van de colle ga's op Curasao inroepen. Noodgedwon gen laat ze vrijwilligers patrouilleren in de meest getroffen woonwijken. Voor de 17-jarige Ash win komt dat te laat. „Hier", zegt hij wijzend op zijn voorhoofd, „hier voelde ik de loop." Hij slaapt slecht sinds de gewapende overval op zijn wo ning op klaarlichte dag, begin september. Met horten en stoten komt het verhaal naar buiten. De dief hield hem onder schot en dwong hem op de grond te gaan liggen. Toen de dief vervolgens op zoek ging naar waardevolle spullen in het huis, wist Ashwin te ontsnappen. Sinds die dag laat zijn moeder Donella hem niet meer al leen thuis en neemt hem mee naar haar werk. Terwijl zij de administratie doet op een lagere school, doodt Ashwin zijn tijd achter een computer. „Hij hoort op school te zitten", zegt zijn moeder. Ashwin heeft zijn vmbo afgerond en wil naar de havo. „Maar het schoolhoofd ligt dwars. Weet je wat me nu zo kwaad maakt? Als die man hem had laten doorleren, had Ashwin dit niet meegemaakt." Rueben Thompson wordt er cynisch van. „Deze week werd de zesde moord van het jaar gepleegd. Maar we mogen nog van ge luk spreken. Twee jaar geleden stond de teller rond deze tijd al op acht." Er zijn pro blemen te over op het eiland, weet hij. Als milieudeskundige van een onafhankelijke natuurorganisatie maakt hij zich druk over hoe het eiland wordt volgebouwd. „Geen stukje natuur is hier beschermd." Terwijl de bestuurders denken meer geld te verdienen met de bouw van panden en een nieuwe ringweg, zien ze volgens hem niet in dat ze zijn geliefde eiland 'naar de knoppen' helpen. De aanleg van de weg, die ten koste gaat van het zoutmeer, waar veel vogels overwinteren, zal de afwate ring van het eiland verslechteren, voor spelt hij. Het regenwater uit de heuvels kan nu al vaak niet goed wegstromen. Thompson werd vorig jaar nog met de dood bedreigd toen hij werkmannen van de ringweg naar hun vergunning vroeg: „Dus welkom in de eerste Nederlandse ba nanenrepubliek." Er zijn ook Sint Maartenaren die juist nieu we kansen zien nu het eiland een eigen land wordt. Eindelijk zijn ze af van de An tilliaanse regering op Curacao, die wel het belastinggeld van de Sint Maartenaren in de, maar te weinig investeerde in het ei land, aldus Basil Richardson, directeur van de ijsfabriek. „Alleen Curasao ging er op vooruit. Sint The Simpson Bay in Philipsburg op Sint Maarten, een favoriet plekje voor een vakantiefoto. De markt aan de Sha Caprileskade in Willemstad. Uitzicht op Willemstad, de hoofdstad van Curasao. foto's Lex van Lieshout De 17-jarige Ashwin, hier met zijn moeder Donella, werd het slachtoffer van een gewapende overval op hun woning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 100