Nederlandse Turken naar Al Qaeda afgereisd Turkse televisie stuurt kinderen tijdig naar bed ad 9 Betrokken Mario Vargas Llosa krijgt Nobelprijs voor literatuur TERREUR NCTb kan activiteiten niet bevestigen Moeder van vondeling in België gevonden Secondelijm verward met oogdruppels Ruim 100 kilo cocaïne tussen de bananen Politie stopt met zoektocht naar Mirco Geheime lijsten van Roma in Frankrijk Mohamed weigert andere naam: ontslag 4-daagse vliegreis oad.nl/lissabon lisboa REIZEN vrijdag 8 oktober 2010 door onze correspondent Harald Doornbos DUBAI - Volgens de krant Asia Ti mes is in de afgelopen maanden een aantal Turkse Nederlanders naar Waziristan in Pakistan ge reisd om zich aan te sluiten bij de terreurgroep Al Qaeda. „In een be hoorlijk korte periode gingen re kruten uit Duitsland, Nederland, Noorwegen en Spanje naar Noord-Waziristan", zo schrijft Asia Times, een doorgaans be trouwbare internetkrant die ge maakt wordt in Hong Kong. De auteur van het artikel is de Pa kistaanse journalist Saleem Shah- zad, een van de bekendste en best ingevoerde journalisten van het land. Shahzad schreef zijn verhaal na gesprekken met een aantal le den van de Pakistaanse inlichtin gendienst. Volgens de auteur gaat het om ge radicaliseerde Turken met een Ne derlands paspoort. „Ik schat dat een handvol Nederlanders de afge lopen maanden naar Waziristan is gekomen", verduidelijkt Shazad te lefonisch vanuit Islamabad. „Mijn bronnen spreken over zo'n vijf of zes personen uit Holland." De Nationaal Coördinator'Terroris mebestrijding (NCTb) zegt de ge signaleerde activiteiten van de Turkse-Nederlandse jihadisten in Waziristan niet te kunnen bevesti gen. De Verenigde Staten hebben giste ren in Pakistan opnieuw raketaan- vallen uitgevoerd met onbemande vliegtuigen, ondanks verzoeken van Pakistaanse zijde om dit niet te doen. Daarbij zijn zeker vier mensen omgekomen, meldden Pa kistaanse veiligheidsfunctionaris sen. Even tevoren hadden de VS hun excuses aangeboden voor een beschieting van een Pakistaanse grenspost door Amerikaanse heli kopters op 30 september. Daarbij kwamen twee grenswachten om het leven. „De grenswachten wer den bij vergissing voor Talibanstrij- ders aangezien", zei de Amerikaan se ambassadeur in Pakistan, Anne Patterson. Het incident leidde tot grote woe de bij de Pakistaanse regering. De ze sloot een belangrijke doorgangs route voor de bevoorrading van de Navo-troepen in Afghanistan af, de grenspost Torkham op de weg tussen Peshawar en Jalalabad. De Taliban in Pakistan hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om aanvallen te plegen op bevoorra dingstrucks die een andere route moesten nemen of min-op meer waren gestrand. Tientallen vracht wagens en tankwagens zijn de af gelopen dagen in brand geschoten. De Pakistaanse regering heeft nog geen besluit genomen over de her opening van de grensovergangen. Volgens een legerwoordvoerder on dervinden de Isaf-operaties in Af ghanistan geen hinder van de slui ting van de grensovergang. Tork ham is goed voor ongeveer 60 pro cent van de bevoorrading in Afgha nistan. ISTANBUL - Turkse kinderen kijken te veel televisie en gaan te Iaat naar bed. Dat vindt de Turkse Ra dio en Televisie Raad (RTUK), die zichzelf als dé waakhond van fami liewaarden ziet. Daarom stuurt de raad sinds gisteravond kinderen naar bed; op alle kanalen wordt om half tien aangekondigd dat het kinderbedtijd is. Dat gebeurt via mededelingen als 'Welterusten Kinderen' en 'Ge noeg televisie voor vandaag, goede nacht voor alle kinderen'. Betuttelend? Turken zijn niet an ders gewend van de RTUK. De raad is berucht vanwege het ver bannen van videoclips en het be boeten van programma's die Turk se familiewaarden zouden scha den. Vorig jaar haalde de tv-waakhond een 'obscene' clip van popster Jus tin Timberlake van de buis omdat door onze correspondent Nico de Boer De Nobelprijs voor de li teratuur is dit jaar toe gekend aan de Peruaan se schrijver Mario Var gas Llosa (1936). Hij prijkte dit jaar niet op de lijstjes van de talloze Nobelprijswichelaars. Toch zal de uitverkiezing van de maatschappe lijk betrokken auteur niet als een verrassing komen of zullen weinig lezers hem de grote prijs van 10 miljoen kronen (1,1 miljoen euro) misgunnen. Vargas Llosa "brak al in 1963 inter nationaal door met de roman 'De stad en de honden'. Hij was nog geen dertig maar vond zichzelf geen natuurtalent. Vroegrijpe schrijvers bestaan volgens hem niet. Auteurs die ertoe doen schrij ven hun beste boeken op latere, rij pe leeftijd, aldus de 74-jarige schrij ver van prachtige romans als 'Het groene huis' en een erotisch tus sendoortje als 'Lof der stiefmoe der'. Volgens Vargas Llosa word je schrijver door de omstandighe den. Natuurlijk is enig talent on ontbeerlijk, maar discipline, door zettingsvermogen, geloof in eigen kunnen en een portie geluk spelen uiteindelijk een veel grotere rol. De nieuwe Nobelprijswinnaar is ervan overtuigd dat een schrijver die wil slagen daarvoor alles dient op te offeren: „Ik geloof dat alleen degene die zijn intrede doet in de literatuur alsof hij in het klooster gaat, met de bereidheid al zijn tijd, energie en krachten aan zijn roe ping te wijden, in staat is werkelijk schrijver te worden en een werk te schrijven dat hem overstijgt." In veel van zijn romans draait het om macht en machtsmisbruik en GENT Een 32-jarige vrouw uit Merelbeke is aangehouden in verband met de vondst van een pasgeboren vonde ling in een Gentse parkeergarage. De vondeling, een meisje van circa een dag oud, werd woensdagmid dag gevonden door een ziekenhuis medewerker. Hij bracht de baby di rect naar het hospitaal. Het meisje verkeert in goede gezondheid. PHOENIX Een Amerikaanse vrouw heeft gis teren per ongeluk een van haar ogen met secondelijm dichtge plakt. De vrouw had kortgeleden een staaroperatie ondergaan en wil de het oog druppelen. Ze pakte ech ter het verkeerde flesje, iets wat haar vrij snel duidelijk werd. In het ziekenhuis konden artsen de uitge harde lijm van het ooglid snijden. ANTWERPEN De politie heeft woensdag in de ha ven van Antwerpen 105 kilogram cocaïne in beslag genomen. Dit heeft de politie gisteren medege deeld. De drugs zaten in een contai ner met bananen, afkomstig uit Co lombia. De straatwaarde wordt ge schat op 2,6 miljoen euro. Er zijn nog geen aanhoudingen ver richt GREFRATH De Duitse politie heeft de zoek tocht naar de 11-jarige jongen Mir co beëindigd. De jongen verdween vijf weken geleden in Grefrath, vlak over de grens bij Venlo. Giste ren hebben duikers voorlopig voor de laatste keer gezocht in beekjes in de regio. De agenten komen pas weer in actie als er nieuwe aanwij zingen zijn. PARIJS De Franse politie houdt geheime lijsten bij van Roma en andere rondreizende minderheden. Advo caten van mensenrechtenorganisa ties hebben daartegen een klacht ingediend. Etnische registratie is in Frankrijk verboden. Het land ligt de afgelopen weken internationaal onder vuur, omdat het zigeuners naar Oost-Europa terugstuurt. PARIJS Een Frans bedrijf heeft een 19-jari- ge student ontslagen, omdat hij tij dens zijn werkzaamheden zijn naam niet wilde veranderen van Mohamed in Alexandre. Het be drijf Maximo, dat levensmiddelen aan huis bezorgt, dacht dat de stu dent beter zou functioneren als hij onder een andere naam zou wer ken. een danseres aan het oor van de zanger likte. De soap 'Verboden Liefde', waarin een vrouw verliefd wordt op de neef van haar man, was goed voor een boete: een bed scène duurde te lang en de 'verbo den liefde' gaf een slecht voor beeld. De zender die de animatie Kuifje uitzendt, mocht 25.000 eu ro ophoesten omdat kapitein Had dock rookt; streng verboden op tv sinds 2008. legt hij de mechanismen van ter reur bloot. In 'De oorlog van het einde van de wereld' (1981) komt een charismatisch leider in het 19-eeuwse Brazilië in opstand te gen duivelse uitvindingen als de Republiek, de scheiding van kerk en staat en zelfs het decimale stel sel. Meesterlijk is ook 'Het feest van de bok' (2000), dat speelt op het Caribische eiland Santo Do mingo in de tijd van dictator Trujil- lo. In deze roman fileert Vargas Llosa de perversiteit en banaliteit van dictatuur en machismo, en de schaamteloze hanigheid tegenover vrouwen. Zelf was hij ook enige tijd politiek actief. Als journalist en essayist is hij nog-maatschappelijk betrok ken. Hij waarschuwde vorig jaar Venezuela dat het langzaam af glijdt naar de dictatuur van het communisme. Wanneer u op zoek bent naar een stedentrip met cultuur, historie, en lekker eten, dan zit u in Lissabon helemaal goed! De stad is beïnvloed door meerdere culturen waarvan nog veel bezienswaardigheden terug te vinden zijn, zoals het kasteel Castelo de Sao Jorge met de bijbehorende wijk Santa Cruz. Maak nu snel gebruik van deze superaanbieding naar deze bruisende stad! U verblijft drie nachten in Hotel Suisso Atlantico** op basis van logies ontbijt. Het hotel is een uitstekend uitgangspunt om deze prachtige stad te verkennen en ligt midden in het oude centrum, vlakbij de Pra^a dos Restauradores en Avenida da Liberdade. Kortom, ontdek Lissabon! Vertrek op diverse data in november. Reisnummer: CVLI60-01 Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar oad.nl/lissabon. r» Bel 0900-8482 (0,15pm) k?" ofganaaruwANVR-reisbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9