Kolontar tot de nek in bagger 8l Voordelige VERRE REIZEN bij KRAS.NL! Voortgang proces Bouterse ongewis Omstreden bouwproject tijdelijk gestopt Terugkeer van bewoners in getroffen dorpen hoogst onzeker COSTA RICA CUBA Vietnam vrijdag 8 oktober 2010 PARAMARIBO - De voortgang van het proces tegen Desi Bouterse en de andere verdachten van de De cembermoorden in Suriname is op losse schroeven komen te staan. De nieuwe regering in Para maribo heeft laten weten dat ruim zestig politiemensen die tot nog toe waren belast met de beveili ging van rechters, getuigen en ver dachten, worden teruggetrokken. Zij worden vervangen door mede werkers van de Centrale Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (CIVD), die rechtstreeks onder president Bouterse valt. Volgens minister van Justitie, Mar tin Misiedjan, houdt de maatregel verband met noodzakelijke bezui nigingen. Vorige week werd be kend dat het begrotingstekort in Suriname is opgelopen tot een mil jard Surinaamse dollars, omgere kend 250 miljoen euro. De nieuwe regering voert momenteel op tal van terreinen bezuinigingen door. Nabestaanden van de slachtoffers van de Decembermoorden zien de maatregel als een poging om het proces te frustreren. Zij vrezen dat de animo onder getuigen om hun verhaal te doen nog verder zal af nemen. Onduidelijk is of het proces vol gens plan later deze maand zal worden hervat. Het Decemberpro- ces ging drie jaar geleden van start en had tot nu toe een moeizaam verloop. Er staan 25 verdachten te recht. Zij worden beschuldigd van betrokkenheid bij de moord in 1982 op vijftien vooraanstaande cri tici van het toenmalige militaire re gime onder leiding van Bouterse. Na zijn recente verkiezing tot presi dent heeft Bouterse aangegeven de rechterlijke macht in Suriname te willen hervormen tot 'een onaf hankelijke rechtspraak'. Tegelijkertijd lieten de VS na de verkiezingen weten grote waarde te hechten aan een onbelemmerde doorgang van het proces. door onze correspondent Joost van Egmond T oseph Holszer trekt op zijn ve- I randa voor de zoveelste keer 1 een schone broek aan. Hij wijst op de rode modder die een dikke laag op zijn woonkamer- vloer vormt. „Das ist scheisse", zegt hij in niet mis te verstaan Duits. Hij heeft het niet alleen over de troep op zijn vloer. De ve randa is een eiland in de rode mod- derzee van wat tot maandag zijn straat was. Twee meter lager krioe len schoonmakers in beschermen de pakken tussen de drab. De gifti ge modder wordt in vrachtwagens gegooid, die het slijk terug rijden naar de opslag op de heuvel waar het vandaan kwam. Het lijkt onbe gonnen werk en dat is het volgens velen ook. Premier Orban gaf gisteren tijdens een bezoek aan Kolontar toe dat hij niet voor zich ziet hoe mensen weer in dit deel van het dorp zul len leven. Holszer heeft zijn huis opgegeven. Wat er te redden was, staat in plastic verpakt in de woon kamer, wachtend op de verhui zing. Waarheen weet hij niet. „Ver weg. Voor mij geen Kolontar meer", zegt hij. De houding van de directe slacht offers staat in scherp contrast tot die van de bewoners van hoger ge legen gedeelten, die de bagger- stroom rakelings langs hun huis za gen trekken. „Ik woon hier al mijn hele leven, ik ga niet weg", zegt een man in Kolontar gedecideerd. „Het zijn nog maar de eerste da gen. Mensen weten niet wat er aan de hand is", zegt Balasz Tömöri van Greenpeace. Hij weet het zelf ook niet, maar is het eens met premier Orban dat de directe rampzone waarschijnlijk onleef baar is geworden. Wat de regio te wachten staat, is een vraagteken. „Deze ramp is zo groot, we weten het niet. Als straks dit slijk gaat drogen, wordt het stof en komt het in de lucht terecht. Dan heb ben we een nieuwe situatie. Wat het met het grondwater doet, moe ten we ook afwachten." Datzelfde vraagteken hangt boven de wijdere omgeving. De autoritei ten proberen het gif te neutralise ren met zuur voordat het de Do- nau instroomt. De rivier stroomt door half Oost-Europa. Volgens Tömöri lijkt dat goede resultaten te hebben, maar gisteravond kwa men de eerste berichten over dode vissen in de Donau. zie onze website&Mitenianci West-Hongarije rood gekleurd. Bekijk de dramatische foto's. STUTTGART - Het omstreden pro ject Stuttgart 21, waarbij het cen trum van de Duitse stad op de schop gaat, is voorlopig gestopt. Dit heeft de door de overheid aan gewezen bemiddelaar Heiner Geis- sler gisteren aangekondigd. Al weken gaan geregeld tiendui zenden mensen de straat op om te gen de geplande verbouwing van het centraal station te protesteren. Vorige week vielen honderden ge wonden tijdens botsingen met de politie, toen betogers het kappen van oude bomen wilden voorko men. Geissler gaat onderhandelen met de tegenstanders. Hij heeft met de deelstaatregering en de spoorwegen afgesproken dat tij dens de gesprekken geen voldon gen feiten worden gecreëerd. Alle argumenten van voor- en tegen standers worden nog eens op een rijtje gezet. Aan deze lijst met familiefoto's is te zien hoe hoog de modderstroom in Kolontar kwam. foto Bela Szandelszky/AP Nergens voordeliger! Incl. excursies en entreegelden! Zie www.kras.nl/36312 Zie www.kras.nl/36138 Zie www.kras.nl/25940 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \S Arke of •V-ÏBIZBtl Prezen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reseryeringskosten en Calamiteitenfonds- INDONESIË Rondreis Java Bali Cultuur strand in één reis! 17 dgn o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: 6/11/10 t/m 30/4/11 Zie www.kras.nl/36204 Rondreis Rajasthan Varanasi Diverse gegarandeerde vertrekdata! 16 dgn o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: 15/11/10 t/m 18/4/11 Zie www.kras.nl/25239 Rondreis In het spoor van .de Maya's 16 dgn o.b.v. logies Vertrek: 4/12/10 t/m 19/3/11 incl. vlucht, verblijf, rondreis, excursies en Nederlandssprekende reisleiding •met o.a. Cancün, Chetumal, Flores, Tikal, Antigua, Lago de Atitlan, San Cristobal, Campeche en Chichén Itza Rondreis Highlights of Costa Rica 16 dgn o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: 8/12/10 t/m 16/3/11 incl. vlucht, verblijf, rondreis, excursies en Nederlandssprekende reisleiding met o.a. San José, Arenal vulkaan en meer, Monteverde, Rincón de la Vieja de Nicoya Peninsula en Manuel Antonio Rondreis Swingend Cuba 16 dgn o.b.v. 11 x ontbijt en 3 x all inclusive Vertrek: 10/11/10 t/m 23/3/11 incl. vlucht, verblijf, rondreis, excursies, entreegelden en NL-spr. reisleiding met o.a. Trinidad, Havana, Pinar del Rio, Santa Clara en Santiago de Cuba gegarandeerd vertrek op 8/12 en 16/2! Rondreis Ontdek Vietnam Nog nooit zo voordelig! 17 dgn o.b.v. 13 x ontbijt Vertrek. 8/12/10 t/m 9/3/11 Ziewww.kras.nl/36309 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8