'Koningin' heef! steun nodig in rechtszaak 7 Protest tegen Indonesische president Ina Post wil bijdragen aan 'herzieningsfonds' Arts bestraft voor foto bij uitstrijkje Krakers willen proces tegen ontruiming Nog 2 dagen... I vrijdag 8 oktober 2010 DEN HAAG - Josina Soumokil (tweede van links), weduwe van RMS-president Chris Soumokil, is aanwezig bij de demonstra tie op het Malieveld in Den Haag. Molukkers protesteerden daar gisteren tegen het bewind van de Indonesische president Yudhoyono. Rond vijf uur was het even onrustig toen enkele tientallen jongeren politiebusjes aanvielen, maar dit was van korte duur. Op het hoogtepunt van de demonstratie waren naar schatting zeshonderd tot zevenhonderd mensen aanwe zig, Ze vroegen aandacht voor de schending van mensenrech ten die volgens hen in Indonesië plaatsvindt. Yudhoyono zeg de eerder deze week een bezoek aan Nederland af. foto Phil Nijhuis/ANP door Marjolijn de Cocq Mensen geloven niet dat jij iets kunt beken nen wat je niet hebt gedaan", zei Ina Post toen zij woensdag alsnog was vrij gesproken van de moord op een oude vrouw in 1986. Het duurde 24 jaar voor het gerechtshof tot de conclusie kwam dat de bekennen de verklaringen die de toenmalige bejaardenverzorgster, tot driemaal toe, had afgelegd niet bruikbaar waren als bewijs. Bij drie van de vier grote strafza ken die de afgelopen acht jaar wer den heropend, waren valse beken tenissen in het spel: de Puttense moordzaak, de Schiedammer Park- moord en de zaak-Post. „Dat zet je aan het denken", zegt Geert-Jan Knoops, advocaat van Post. Hij vindt dat een bekentenis niet meer als volwaardig bewijs middel mag worden gebruikt. „De bewijswaarde van de beteke nis, die traditioneel gezien groot is, moet worden gerelativeerd. Een bekentenis mag hooguit als steun- bewijs fungeren. Nu ligt dat in de praktijk omgedraaid." De bekentenis uit het wetboek schrappen als volwaardig bewijs gaat Ybo Buruma, hoogleraar straf recht en voorzitter van de Com missie Evaluatie Afgesloten Strafza ken, veel te ver. „Zo stellig als Knoops het zegt, is het niet te doen. In het strafproces zal altijd gebruik worden gemaakt van bekentenissen. Bovendien is het al zo dat je niet op een beken tenis alleen kunt worden veroor deeld, dat staat in de wet. In de praktijk werd wel heel mild met dat verbod omgegaan. Maar dat is meer iets van vroeger." Een bekentenis is en blijft de 'regi- na probatium', reageert emeritus hoogleraar strafrecht Anton van Kalmthout. „Het is de koningin der bewijsmid delen en volwaardig bewijsmiddel. Maar er zal altijd aanvullend be wijs moeten zijn. De koningin heeft enige steun nodig." Het pro bleem zit volgens hem niet zozeer in de bekentenis zelf „Maar wel dat er te veel op wordt afgegaan. Dat men denkt dat met een beken tenis de zaak rond is. Het grote probleem is die bekende tunnelvi sie. Een bekentenis is vaak het sluitstuk van het verhoor. Dan wordt opgelucht ademgehaald en een doek over de zaak gegooid." Het beperkte belang van de beken tenis moet veel meer worden on derkend, vindt Van Kalmthout. „Er kunnen hele reële redenen zijn waarom mensen een valse be kentenis afleggen: de druk van het verhoor, om van de zaak af te zijn, beloftes die worden gedaan, niet toerekeningsvatbaar zijn. Men moet heel voorzichtig zijn om met een al waarde aan de bekentenis toe te kennen. Er moeten altijd vragen bij worden gesteld als: waarom komt die bekentenis, zijn er andere opties?" Volgens hoogleraar bewijs en be wijsrecht Hans Nijboer van de Uni versiteit van Leiden is het recht veel vriendelijker voor de verdach te dan de politiepraktijk. „Wij heb ben een heel oude cultuur van ver dachten onder druk zetten." Ne derland staat op het punt van ver horen niet goed bekend, zegt hij. HILVERSUM - De woensdag vrijge sproken Ina Post wil een deel van haar schadevergedoeding storten in een nog in het leven te roepen fonds, waaruit in de toekomst ver oordeelden zouden moeten kun nen putten om hun onschuld te be wijzen. Haar advocaat Geert-Jan Knoops riep het nieuwe kabinet op te zorgen dat er zo'n fonds komt. Hij zegt 21 potentiële herzienings dossiers te hebben liggen. UTRECHT - Een Utrechtse huisarts die een patiënte fotografeerde tij dens het maken van een uitstrijk je, is gisteren door de politierech ter wegens aanranding veroor deeld tot een maand voorwaarde lijke celstraf. De patiënte, een jon ge vrouw, hoorde in april 2008 dat een foto werd gemaakt terwijl zij voor het inwendige onderzoek in de beugels van de artsenstoel lag. Achteraf werd er een frontale foto van haar op het toestel van de arts aangetroffen. AMSTERDAM - De krakers van zo'n vijftien Amsterdamse kraakpan den bereiden een kort geding voor tegen de staat, om ontruiming op grond van de antikraakwet tegen te houden. Die panden zal justitie in elk geval tot en met 24 oktober niet laten ontruimen, zo is afge sproken, om de rechtbank in de verscheidene zaken in alle rust vonnis te laten wijzen. Op 18 oktober is een vergelijkbaar kort geding in de rechtbank van Den Haag. Behalve de Amsterdamse krakers bereiden ook krakers in Den Haag en Nijmegen soortgelijke rechtsza ken voor. Op 10 oktober gaan we 10% energie besparen voor een beter klimaat. Ca naar www.milieucentraal.nl/energiebespaarwijzer A milieu W centraal creëert een concertzaal achter de dijken van Zeeuwsch-Vlaanderen 7 t/m 22 oktober 2010 www.festival-zvl.nl 0115-649 751 ZATERDAG 9 OKTOBER - 20:00 u AD MOSAM AARD E N E IJ R G 15,00 een Mini Opera Monteverdi. Beeldprojectie, muziek, acteurs in een bijzondere sfeer en 1050 jaar omgeving n.m. de Sint Baafskerk. Een ervaring om mee te maken. ZONDAG 10 OKTOBER-15:00 u HENGSTDIJK Kaarten via TEZ te reserveren op 0900 33 000 33. Kaarten ook verkrijgbaar op de concertlocaties tot 1 uur vooraf de uitvoering. Familieconcert (gratis) SEENU SINGH Een pianorecital 'C-hopin Beethoven' door Seenu Singh. Klassiek voor heel de familie in de sfeervolle omgeving van de RK kerk te Hengstdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7