Sport kikkert blinden i8l Twee speciale talenten op een basisschool a Jaar cel en taakstraf voor mishandeling en wiet Henny rijdt j WEEK VAN DE TOECANKELIJKHEID Koninklijke Visio toont dat visueel AUTOWASSTRAAT De snelste en modernste Textielwasstraat in Zeeland vrijdag 8 oktober 2010 OKTOBER EN NOVEMBER WOONMAANDEN bij PAC Zonweringen Deze maand: van 6 t/m 20 oktober zijn onze Jasno shutters in de aanbieding. Per m2 betaalt U geen 291,00 maar slechts €260,00 PAC Zonweringen Marie Curieweg 15 4389 WBVIissingen Tel.: 0118 - 552010 PAC Zonweringen door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Alles is nog geheim, maar een ding is zeker: Sieka Buis en Dirk Hooijer zullen hun eigen liedteksten aanstaande zondag live uitgevoerd zien in het Miditheater in Tilburg. Ze zullen ook een cd meekrijgen en hun inspanningen zullen ertoe bijdragen dat zieke kinderen een fantastische vakantie week aangeboden krijgen. Dirk en Sieka zitten allebei op de openbare basisschool in Wemel- dinge en vorig jaar deden ze mee met een jubileumactie van Villa Pardoes. In Villa Pardoes bij de Ef- teling in Kaatsheuvel kunnen erg zieke kinderen met hun hele fami lie een week worden verwend. Het initiatief bestaat tien jaar en honderden bassischolen in Neder land werden benaderd om liedtek- sten in te sturen. De klas van Sieka en Dirk deed mee. Van de tien tek sten die landelijk zijn uitgekozen, kwamen er twee uit Wemeldinge. Sieka schreef een grappige tekst over het wezen van de slak en Dirk maakte het lekker griezelig. Zijn tekst gaat over een heksen- huis. Zondag worden de twee als VIP's ontvangen. Ze worden opgetut en gaan per limousine naar het thea ter, waar vanzelfsprekend de rode loper is uitgerold. Dat op een school twee uitzonderlijke talen ten zitten, vindt meester Cor de Jong heel bijzonder, maar mis schien heeft het ermee te maken dat zowel Sieka als Dirk een muzi kale achtergrond heeft. Dirk speelt cornet en Sieka piano. Wat betreft rijm en ritme zijn hun teksten dus dik in orde. Vandaag begint de Week van de Toegankelijkheid, waarin aandacht wordt ge vraagd voor de bewegings vrijheid van slechtziende en blinde mensen. door Frank Balkenende Elk jaar wijst Koninklijke Vi sio, het expertisecentrum voor slechtziende en blin de mensen, op de proble men die mensen met een visuele beperking in het dagelijks leven ondervinden. Scheve stoepen, los liggende tegels en minder galante automobilisten die niet voor ze bra's stoppen, kunnen een wande lingetje in een tour de force veran deren. Ook gebouwen die moeilijk toegankelijk zijn, maken het leven van een slechtziende en blinde on nodig gecompliceerd. Dit jaar legt Visio echter een posi tief accent. De Week van de Toe gankelijkheid, die 15 oktober ein digt met de Dag van de Witte Stok, laat zien dat je met een ver troebeld of verdwenen gezichts veld best kunt bewegen en spor ten. Het draait om vertrouwen van de slechtziende/blinde zelf en ook om de bereidheid van (sport)clubs en verenigingen reke ning met die doelgroep te houden. Sporten en bewegen zijn heil zaam, zegt Visio. Visueel beperkte mensen voelen zich er mentaal be ter door en verbeteren tegelijker tijd hun motorische functies, hun spierweefsel, lichaamscoördinatie en ademhaling. Natuurlijk is spor ten een uitdaging, maar met een 'buddy' zijn grenzen te verleggen. Dat doet ook de 66-jarige Jaco- mien Kodde uit Goes. Nordic wal king is haar passie, evenals linedan- cing en tochtjes op de tandem. Na tuurlijk met een Voorrijder' aan het stuur. „Ik zoek er nog een, want medefietsers zijn niet altijd beschikbaar." Kodde is heel haar leven al bij ziend. Sinds 1990, na een netvlies operatie, is haar gezichtsvermogen tanende. Ze ziet alleen nog licht en donker. „Mijn dagelijkse wande ling op bekende paden kan ik met de taststok zonder problemen af leggen. Op vreemd terrein is dat moeilijker." Toen ze bijna blind raakte, beland de ze in een depressie. De geeste lijke gezondheidszorg heeft vol gens haar geen antwoord op de mentale klap die een visuele handi cap veroorzaakt. „Het zou goed zijn als Emergis daar nog eens goed naar kijkt." Ze is vooral op eigen kracht opgeknapt. Danst nu in clubverband, want 'ik heb gevoel voor muziek'. En ze wan delt als een kievit. De leidster van de nording walking- groep, ont staan uit de Goese atletiekvereni ging AV'56, is altijd attent door plassen en kuilen aan te kondigen. Lopen is goed voor haar, zegt ze. „Je bent lekker buiten, komt over mooie paden. En je bent in con tact met anderen. Dat doet me Als een zintuig devalueert, scher pen andere sensoren zich. Jaco- mien Kodde geniet van de natuur door te luisteren. Naar de wind, de vogels, het knerpen van grint onder wandelschoenen. Door te ruiken: de zilte geur van de Wes- terschelde, de bloesem van fruitbo men of natte bladeren in de herfst. Zonder zicht erop uit, kost wel extra kracht. „Een heleboel weet je of voel je. Je ontwikkelt een zesde zintuig. Wel ben je sneller moe, al les kost gewoon meer energie." Q www.visio.org Henny Kotvis (47) uit Koewacht heeft zijn le ven weer opgepakt. De wielersport speelt daar in een grote rol. Sinds 2005 is hij praktisch blind. Hij kan door zijn linkeroog helemaal niets meer zien. „In 1997 is dat begonnen. Het netvlies scheurde door verhoogde oogdruk." Het zicht door zijn rech teroog is nog maar drie a vijf pro cent. „In Gent zouden ze mij aan dat oog opereren in 2005, maar dat kon niet meer." Henny's wereld stortte in. „Ik was vd Jagt Willemse Gratis staffurQen na elke wasbeuh HU POLISH: 13,50/€ 9,50 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Bodemreiniging/-POLISH WAX TOTAAL: ll,50/€ 9,00 waspas Wassen drogen Velgen reinigen Waxen Bodemreiniging WAX: 9,50/€ 8,00 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Waxen BASIS: 6,50/€ 6,50 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen AUTOWASSTRAAT vd Jagt Willemse Mercuriusweg27.4382 NL.VJissmgen T 0118 419 051 OPENINGSTIJDEN maandag t/m zaterdag van 08,00 uur -18.00 uur zondag van 10.00 uur -17.00 uur door Ad Roos MIDDELBURG - Een 25-jarige inwo ner van Bergen öp Zoom is giste ren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld voor mishande ling, vrijheidsberoving en het heb ben van een hennepkwekerij. Hij kreeg een celstraf van een jaar opgelegd, waarvan de helft voor waardelijk, en een taakstraf van 120 uur. Ook moet hij 'gestolen stroom' van energieleverancier Del ta voor een bedrag van 2952 euro terugbetalen. Er was een gevange nisstraf van vier jaar tegen hem geëist. De Bergenaar had een relatie met een Thoolse vrouw en verdacht haar ervan vreemd te gaan. Op 9 april haalde hij haar op in Rotter dam. Hij reed met haar naar Poort vliet en vervolgens naar Rucphen. Daar, verklaarde de vrouw, werd zij door de Bergenaar verkracht. Dat de vrouw was verkracht, acht te de rechtbank niet bewezen, om dat zij een actieve rol gespeeld zou hebben. Evenmin vond de recht bank bewezen dat de Bergenaar t haar van begin tot eind had ont- voerd, omdat zij in Rotterdam vrij willig in de auto was gestapt. De vrijheidsberoving vond de recht bank dus slechts gedeeltelijk bewe- Dirk Hooijer en Sieka Buis met hun liedteksten. foto Willem Mieras Jacomien Kodde foto Willem Mieras Benny en Henny rijden twee keer per door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56