seland 119 blinden en slechtzienden op Gemeenten grensstreek formuleren beleidsvisie Henny Kot vis rijdt wedstrijden op de sporttandem Honderdjarige kan het niet geloven Visio laat zien dat visueel beperkte mensen op allerlei manieren kunnen bewegen Palladio vrijdag 8 oktober 2010 door Harold de Puysseleijr HULST - De sterke onderlinge con currentie tussen de koopcentra van Hulst en Sint-Niklaas heeft leegstand van winkels in Hulst tot gevolg. De samenwerkende gemeenten in het 'Linieland van Waas en Hulst' trekken die conclusie. Ze stellen vast dat het ontbreekt aan grens overschrijdende afstemming van economische ontwikkelingen in het gebied en willen daar verande ring in brengen. Een projectgroep met vertegen woordigers van de gemeenten Hulst, Beveren, Sint-Gillis-Waas en Stekene, beide provincies zijn en de Kamers van Koophandel gaat met dit gegeven aan de slag. De projectgroep werkt onder lei ding van de gemeente Hulst aan een grensoverschrijdend econo misch profiel voor het 'Zeeuws- Waas Linieland'. Dat gebeurt aan de hand van vier thema's; bedrijventerreinen en kantoren, detailhandel, landbouw en recreatie. Het eindresultaat van het project bestaat uit een grensoverschrijden de economische visie die door alle partijen wordt gedragen. Dat plan moet er medio volgend jaar liggen. De uitvoering van de eerste concre te activiteiten in het kader van het economisch ontwikkelingsplan is aansluitend gepland. De kosten van het plan worden ge schat op 100.000 euro, waarvoor mogelijk een beroep wordt gedaan op het Scheldemondfonds. Een al ternatief is dat de kosten worden gedragen door de deelnemende ge meenten in Linieland van Waas en Hulst en de provincies Zeeland en Oost-Vlaanderen. Aan het plan is ook de opzet van een digitaal informatiecentrum ge koppeld. Deze website geeft alle mogelijke informatie over bestem mingsplannen, grondprijzen, branchering van bedrijventerrei nen en fasering in de ontwikke ling van die terreinen in het ge bied. Dit digitale loket moet vol gens de planning gereed zijn in 2012. Benny en Henny rijden twee keer per week een toertocht. Ze doen sinds kort ook mee aan wedstrijden. Niet zonder succes. foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf Henny Kotvis (47) uit Koe wacht heeft zijn leven weer opgepakt. De wieler sport speelt daarin een grote rol. Sinds 2005 is hij praktisch blind. Hij kan door zijn linkeroog hele maal niets meer zien. „In 1997 is dat begonnen. Het netvlies scheur de door verhoogde oogdruk." Het zicht door zijn rechteroog is nog maar drie a vijf procent. „In Gent zouden ze mij aan dat oog opere ren in 2005, maar dat kon niet meer." Henny's wereld stortte in. „Ik was voorman-stratenmaker. Mijn werk was mijn hobby, anders hou je het niet vol. Ik moest mijn werk opge ven." Hij moest ook stoppen met motorrijden, zijn andere grote lief hebberij. Sporten - basketbal en bij de sportschool - viel eveneens af. „Ik moest vanaf 2005 alles op nieuw opbouwen." Met veel doorzettingsvermogen heeft Henny dat gedaan. Hij leerde bij Visio in Goes op een aangepas te computer werken. „Ik had nog nooit achter zo'n ding gezeten." Zijn werkgever, aannemersbedrijf KWS, was zo fideel hem geschikte apparatuur te geven. „Ik kan. op de computer alles volgen, de krant en post scannen en laten voorlezen, motor- en sportnieuws bijhouden. Zo blijf je bij." Henny wilde meer, weer sporten, wielrennen. „Vindt maar eens ie mand om mee te rijden." Ander halfjaar geleden lukte dat. Via zijn kinderen kwam Henny in contact met Benny Borgt (64) die voor turnvereniging Vlug 8c Lenig trai ningen gaf in de school van Koe wacht. „Hij had op de rommel markt een sporttandem gekocht om met een jongen van Tragel te fietsen. Dat ging niet door. De tan dem stond maar in de schuur." In het begin ging het niet zo hard, ge middeld dertig kilometer per uur. „Nu zijn we met gemiddeld 35 niet meer tevreden." Benny gaf eerst aanwijzingen. Nu voelt Hen ny vanzelf aan waar ze een bocht moeten nemen of moeten afstop pen. Twee keer per week maken ze tegenwoordig een toertocht, met Benny als piloot en Henny als 'ste vige hulpmotor'. Ze rijden sinds dit jaar ook wedstrijden. „In Den- dermonde wonnen we zelfs." Zon dag doen ze mee aan een koppel tijdrit bij Terneuzen. „Sport heeft altijd in mijn bloed gezeten", zegt Henny. „Dat blijft." Rika du Fossé vierde haar verjaardag gisteren sober. foto Peter Nicolai door Wilma Valk SLUIS - Rika van de Sande kon het gisteren maar niet geloven. „Word ik nu echt honderd?" Haar echtge noot Jacob du Fossé overleed ruim veertig jaar geleden en ook alle broers en zussen zijn er niet meer. Dochter Lia: „Moeder is de sterk ste gebleken." Rika herinnert zich nog goed haar jeugd in Breskens: „Ik ben geboren aan het Spuiplein, toen nog Schel penpad. Vader was beurtschipper. Achter het huis aan de ie Zand straat was een groot pakhuis. Later werd een deel garage, toen kwam er een auto." Ze bezocht de openbare school in Breskens en bleek een goede leer ling: „Maar ik mocht niet verder le ren, er waren behalve drie zussen ook nog drie broers boven mij, en de jongens gingen toen nog voor." In de jaren dertig trouwde ze met Jacob du Fossé, telg uit een beken de Sluisse familie. Zijn vader open de een meubelzaak voor hem aan de Dorpstraat van Breskens: „Vlak bij hotel Canon d'Ór. In de oorlog werd de winkel verwoest, alleen het voorste gedeelte bleef staan." Begin jaren vijftig werd de winkel herbouwd. „Moeder werkte veel mee," herin nert Lia zich. „Ze zorgde voor de administratie en overdag hielp ze in de winkel en naaide alle vitra ges en overgordijnen." Haar verjaardag vierde Rika van de Sande rustig met familie op haar kamer in Rozenoord in Sluis. Kom genieten in onze Dubarry Aigle OutdoorStudio met o.a. een zeer uitgebreid assortiment outdoor laarzen! exclusief bij buitenmeubelen buitenverlichting ri9i Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 215838 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43