41 binnenland roes Antonie Kamerling was Europa telt ruim 400 criminele motorclubs Bijleveld vindt gratis ID-kaart onbegrijpelijk Fraude internet is blinde vlek 'Dood Tano gevolg groepsdwang' Ia Memoriani 1966 - 2010 vrijdag 8 oktober 2010 Antome Kamerling DEN HAAG - Er zijn momenteel in Europa ruim 400 afdelingen van criminele motorclubs als de Hells Angels en de Bandidos. Europol meldde woensdag dat Europa we reldwijd de grootste groei kent van de bendes, die Outlaw Motorcycle Club Gangs (OMCG) worden ge noemd. De laatste vijf jaar zijn in Europa 120 afdelingen opgericht, waarmee het totale aantal volgens Europol op meer dan 425 is gekomen. Ter vergelijking: de Verenigde Staten en Canada tellen ongeveer driehon derd afdelingen van zulke clubs. Politie- en justitiemensen uit diver se landen zijn deze week in Kroa tië bij elkaar om de groei en aan pak van de clubs te bespreken. Eind juli maakte Europol al be kend dat de criminele motorclubs druk bezig zijn hun activiteiten uit te breiden naar Oost-Europa. Met de nieuwe standplaatsen en contac ten in onder meer Turkije, Alba nië, Bulgarije en Macedonië creë ren de motorbendes betere moge lijkheden voor drugssmokkel via de zogenoemde Balkanroute, aldus Europol. Turkije is hierin een be langrijk punt, waarvandaan de dis tributie van harddrugs naar de rest van Europa plaatsvindt. De Hells Angels houden zich vol gens justitie vooral actief bezig met afpersing, roofovervallen, frau de, mensen- en wapensmokkel, en handel in drugs, zegt Europol. Voor de autoriteiten in de Oost-Eu- ropese landen is de expansie van de Hells Angels een relatief onbe kende dreiging. De bijeenkomst in Kroatië is dan ook bedoeld om de lokale autoriteiten op de hoogte te brengen van de laatste ontwikke lingen en mogelijkheden om de bendes aan te pakken. PAUL KUSTERS AMSTERDAM - Politie en justitie hebben geen greep op oplichting via advertentiesites als Markt plaats. De totale omvang en aard van fraude via deze sites is een blinde vlek, omdat te weinig slacht offers aangifte doen en korpsen on voldoende samenwerken. Dat zegt politiechef Harry Jong kind van de proeftuin Meldpunt Internetoplichting. De politie opent vandaag één meldpunt om deze vorm van fraude beter te kun nen aanpakken. „Op diverse interfora zien we dat duizenden mensen over dit onder werp klagen", aldus Jongkind. Hoe veel aangiftes er ongeveer binnen komen, kan de projectleider niet zeggen. „Maar wij vermoeden dat het om het topje van een ijsberg gaat, omdat mensen de drempel te hoog vinden om voor een paar tientjes naar het bureau te gaan." Dat er oplichters actief zijn op ad vertentiesites is al jaren overduide lijk. Zo krijgt Marktplaats dagelijks vijftien tot twintig klachten bin nen over oplichting. Op jaarbasis gaat dat om duizenden klachten. Ook Speurders.nl en Tweede- hands.nl ontvangen regelmatig klachten over schimmige zaakjes. De sites beklemtonen dat dit aan tal niet in verhouding staat tot de grote hoeveelheid transacties die zonder wanklank verloopt. Internetoplichting moet stevig worden aangepakt, vinden coalitie partners WD en CDA. Beide par tijen, met gedoogsteun van de PW, willen dat de aanpak van cy bercrime sterk wordt verbeterd en dat korpsen beter samenwerken. Vanaf vandaag kunnen gedupeer den fraude melden op www.mijn- politie.nl, een site van politie en OM die met behulp van Markt plaats tot stand is gekomen. 'Als het een succes blijkt, verwachten politie en het OM dat ook andere handelssites zich aansluiten. Iedere melding wordt beoordeeld door het landelijke Meldpunt Inter netoplichting. Zodra politie en jus titie genoeg aanknopingspunten hebben voor een onderzoek wordt slachtoffers gevraagd aangifte te doen. Een deel van die informatie wordt aan Marktplaats doorgege ven zodat het bedrijf advertenties kan verwijderen en accounts van malafide handelaren blokkeren. ACTEUR/ZANGER OVERLEDEN De zelfgekozen dood van Antonie Kamerling (44) is in de tv- en filmwereld als een bom ingeslagen. ARNHEM - De dood van Tano Jan sen (16) uit Apeldoorn - die stierf in de zeecontainer waarin een groep jongeren hem opsloot - is een desastreus gevolg van groeps- dwang. De vijf jongeren - nu 16, 18,19 en 20 jaar - hielden elkaar ge vangen. Dat zei advocaat-generaal Van Spanje gisteren tijdens het ho ger beroep in het Gerechtshof in Arnhem. Het Openbaar Ministerie eiste opnieuw straffen van 24 maanden jeugddetentie, tot twee keer vier en een keer vijf jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf en langdurige behandeling. Antonie Kamerling en zijn vrouw Isa Hoes. foto Merlijn Doomernik/GPD DEN BOSCH - Demissionair staatsse cretaris Ank Bijleveld (Binnenland se Zaken) vindt de uitspraak van het gerechtshof in Den Bosch over identiteitskaarten onbegrijpelijk. Het hof bepaalde dat gemeenten de ID-kaarten gratis moeten ver strekken. Volgens een eerste schat ting kost dit de overheid 80 mil joen aan leges, zei de staatssecreta ris gisteren in de Tweede Kamer. Het gerechtshof meent dat het be lang van de overheid bij het ge bruik van de identiteitskaart groter is dan dat van de burger. Burgers gebruiken de identiteitskaart tegen woordig in de meeste gevallen om zich te kunnen identificeren en veel minder vaak voor privédoel- einden. Het enige privébelang voor de aanschaf van een identiteits kaart is om binnen de Europese Unie te mogen reizen. Burgers zijn in tal van situaties ver plicht zich te identificeren, zoals bij het aanvragen van een uitke ring, bij het stemmen of bij het openen van een bankrekening. Met identificatie moet fraude wor den voorkomen. Het overheidsbe lang bij de identiteitskaart staat dus voorop, zo redeneert het hof Gemeenten mogen daarom geen le ges meer rekenen. De maximale prijs van een identiteitskaart be draagt momenteel 43,89 euro. Naar verwachting zal de Hoge Raad zich nog uitlaten over dé kwestie. Tot die tijd mogen gemeenten nog le ges in rekening blijven brengen. De uitspraak van het hof geldt niet voor paspoorten en rijbewijzen. POLITIE HEEFT ©EEN VAT OP INTERNETFRAUDE HALT, POLITIE'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4