241 Het zwarte gat van het Oostblok mm Miljoenenverlies voor NAC Breda EK-KWALIFICATIE In Chisinau, waar Oranje vanavond voetbalt, rijden meer Mercedessen dan in Parijs. Welkom in de meest bizarre natie van Europa. Van Marwijk wil vier wissels Moldavië-Nederland Eerste zege Ricco voor Vacansoleil NK indooratletiek toch in Apeldoorn Hushovd stelt schouderoperatie uit Pitcher Halladay werpt perfecte wedstrijd Vlasic Europees atlete van het jaar Lafeber aan de leiding op St. Andrews vrijdag 8 oktober 2010 Bert van Marwijk wil graag de mogelijkheid hebben om vier in plaats van drie spelers te wisselen. Hij heeft zijn idee vorige maand tijdens een congres van de F ifa gepresenteerd. „Vanwege de drukke speelkalender zijn er heel veel spelers geblesseerd. Door vier in plaats van drie keer te wisselen, kan je voetballers iets meer rust gunnen." door Roel Wiche In het land waar alles anders is en niets is zoals het lijkt, slingeren nuchtere chauf feurs kriskras over de weg en rijden dronkaards kaarsrecht vooruit. De nuchtere chauffeurs zien precies waar de kraters in de erbarmelijke 'wegen' van Moldavië liggen, de dronkaards zien hele maal niets. Behalve dan wanneer de fles Barza Neagra weer op tafel komt, het populaire vuurwater dat bij elke slok een gat in je maag brandt. 'Zonnig land' noemden de Russen vroeger hun Sovjet-republiek Mol davië, een godvergeten oord zon der zee en bergen dat is ingeklemd tussen Roemenië en Oekraïne. Maar sinds de onafhankelijkheid in 1991 ziet het gros van de ruim vier miljoen bewoners alleen maar don kere onweerswolken. Alcoholisme is niet eens het grootste probleem in het armste land van Europa, waar vooral op het verpauperde platteland lijkt alsof de jaartelling bij 1930 is gestold. „De armoede is enorm", zucht Ro bert de Groof de Nederlandse con sul van Moldavië. „Er zijn comple te dorpen die niet eens een water leiding of elektriciteit hebben. Het heeft alles van het achtergebleven Oostblok." Waar acties als Help-de-Po- len-de-winter-door iets typisch ja ren negentig waren, rijden vanuit Nederland nog steeds hulpkon vooien naar Moldavië. Zelden hou den ze halt bij de hoofdstad Chisi nau, want daar is van bittere ar moede een stuk minder te merken. Integendeel: wie zich niet te veel laat afleiden door de haveloze flats uit de jaren van het IJzeren Gor dijn, kan in het levendige centrum gestoofde kip in Moldavische cog nac eten en zich vergapen aan een EK-kwalificatie Aanvang: 20.30 uur Locatie: stadion Zïmbru Kishinev, Chisinau Scheidsrechter: Florian Meyer (Dui) Tv-uitzending: SBS 6 (19.55 uur) Van Bommel Vöeir interlands omgeslagen De laatste thuisnederlaag van Moldavië dateert van 28 maart 2009. Toen was Zwitserland in Chisinau te sterk. De vier daar opvolgende interlands, niet tegen de sterkste opponenten, bleef het land ongeslagen. datum opponent uitslag 3 sept '10 Finland 2-0 11 aug '10 Georgië 0-0 9 sept'09 Griekenland 1-1 5 sept '09 Luxemburg 0-0 28.mrt'09 Zwitserland 0-2 wagenpark dat zelfs de gemiddelde Oranje-international versteld doet staan. Net als in Rusland is hier ook een kleine toplaag van Nieuwe Rijken ontstaan. Waar ze hun geld van daan halen, is het best bewaarde ge heim van het land. Consul De Groof houdt het maar erop dat 'in de stad de vooruitgang te zien is'. „Er rijden hier meer BMW's en luxe. Mercedessen rond dan in Pa rijs. Een groot contrast met het boe renland, ja. Moldavië is een land Van der Wiel Heitinga Stekelenbun Van der Vaart Mathijsen Afellay Anita Programma vrijdag 8 oktober Programma dinsdag 12 oktober Hongarije-San Marino Finland-Hongarije Moldavië-Nederland Nederland-Zweden San Marino-Moldavië Stand giroep E 1 Zweden 2 2 0 0 6 8-0 2 Nederland 2 2 0 0 6 7-1 3 Hongarije 2 1 0 1 3 2-3 4 Moldavië 2 1 0 1 3 3-2 5 Finland 2 0 0 2 0 1-4 6 San Marino 2 0 0 2 0 0-11 BREDA - Voetbalclub NAC Breda heeft het afgelopen seizoen een verlies van 4,2 miljoen euro gele den. Dat is ruim 1 miljoen meer dan de club had verwacht. Dat heeft de Bredase eredivisionist gis teren bekendgemaakt. Door het verlies heeft de club nu een negatief eigen vermogen van 3,6 miljoen euro, terwijl de club vorig jaar nog 600.000 euro in de plus stond. Het verlies komt voor een groot deel doordat de club te gretig was met aankopen. NAC gaf in totaal 1,7 miljoen euro meer uit aan spelers dan begroot. Daarnaast kreeg de club vier ton minder aan tv-geld dan verwacht en vielen de wedstrijdkosten, met name door de extra beveiliging en reiskosten, bijna een half miljoen hoger uit dan begroot. NAC begon het voetbalseizoen met een minpunt, omdat de club te laat was met een betaling aan het pensioenfonds voor profvoet ballers. Bestuursvoorzitter Willem van der Hoeven stapte vanwege de slechte prognose al in juni op bij de club. Zijn taken zijn overgeno men door Bas van Bavel. Onder zijn leiding heeft NAC een plan opgesteld om weer financieel ge zond te worden. Zo heeft de Brabantse club een re geling met de belastingdienst ge troffen omtrend achterstallige be talingen en is de bijdrage aan het pensioenfonds voor profvoetbal lers inmiddels voldaan. Daarnaast heeft de club ruim 2,5 miljoen eu ro gesaneerd op vooral de salaris sen van zowel spelers als andere werknemers. De directie hoopt binnen vijfjaar een stabiel financieel beleid te kunnen voeren. van twee snelheden." Toch is er één nationale passie die arm en rijk verbindt: voetbal. Het kleine Zimbru Stadion -10.500 plaatsen - zal vanavond tot de nok gevuld zijn met fanatieke fans die uit volle borst het volkslied zullen meebrul- len. Maar in het land van de grote verwarring ligt de mooiste arena natuurlijk ergens anders. Zeventig kilometer verderop dus, in Tiras pol, waar Twente vorig jaar van FC Sheriff verloor. De paar honderd meegereisde PECCIOLI Wielrenner Rïccardo Ricco heeft gisteren in Italië zijn eerste over winning geboekt voor zijn Neder landse werkgever Vacansoleil. De Italiaan kwam bij de Coppa Sabati- ni na 199 kilometer als eerste over de streep. Ricco versloeg in de sprint bergop zijn Italiaanse ploegmaat Marco Marcato. APELDOORN Het NK indooratletiek wordt in 2011 'gewoon' in Apeldoorn afge werkt. Dat zijn de gemeente Apeldoorn en de Atletiekunie giste ren overeengekomen, ondanks technische problemen aan de atle tiekbaan in Omnisport. Beide partijen gaan bovendien on derzoeken of Apeldoorn zich kandi daat kan stellen voor het EK in dooratletiek in 2017. Oranje-fans blijft zo een krank zinnig avontuur bespaard: Tiraspol is de hoofdstad van Transnistrië, een volkomen bandeloze spook- staat met eigen munten en postze gels. Het oversteken van de 'grens' is legendarisch bij doorgewinterde backpackers. 'Douaniers' eisen ab surde 'boetes' van soms honderden euro's, omdat reizigers geen visa kunnen laten zien (hoeft helemaal niet) of een invitatie van de 'Transnistrische ambassade' (be staat helemaal niet). COMO Wereldkampioen Thor Hushovd stelt een operatie aan zijn schou der uit om mee te kunnen doen aan de wielerklassieker De Ronde van Lombardije. „Ik wil aan iedereen mijn WK-tri- cot laten zien", aldus Hushovd. „Daarnaast zal Lombardije de laat ste wielerkoers zijn voor mijn hui dige team, Cervélo." PHILADELPHIA Werper Roy Halladay van Philadelp hia Phillies is de eerste sinds 1956 die een perfecte honkbalwedstrijd heeft gespeeld in de play-offs van de Amerikaanse Major League Base ball. De 33-jarige pitcher stond geen enkele honkslag toe in het duel met Cincinnati Reds (4-0), een zogehe ten no-hitter. De prestatie was even zeer opmerkelijk omdat Halladay zijn debuut maakte in de play-offs. Wat (ook) niemand snapt is dat er limousines van tien meter lang rondrijden in een land waar het gemiddelde maandloon amper honderd euro is. Bij de verkiezin gen vorig jaar stonden honderden overleden op de kieslijsten en langs de baggerwegen op het plat teland staan veel huizen met de voordeur aan de achterkant, alsof de bewoners zich schamen voor hun schamele bezittingen. Inder daad: niets is wat het lijkt, in Mol davië. SSSSSISSSÜSiSSja LAUSANNE De Kroatische hoogspringster Blan- ka Vlasic is gisteren uitgeroepen tot Europees atlete van het jaar. Ze kreeg die titel ook al eens in 2007. Vlasic kreeg de meeste stemmen bij een internetverkiezing van de Europese atletiekfederatie. Ze vero verde in juli in Barcelona de Euro pese titel en pakte in maart in Do ha de wereldtitel indoor. ST. ANDREWS Maarten Lafeber is één van de lei ders na de eerste ronde van het Alf red Dunhill Links Championship op de banen van St Andrews. De Nederlandse golfer had gisteren 66 slagen nodig en deelt de koppositie met drie anderen. De Schot Martin Laird, de Argentijn Ricardo Gonza lez en de Deen Thomas Björn staan net als Lafeber op zes onder par.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26