zeeland 119 brengen in winkelstraten Acht steden hopen op Europees geld voor verlichtingsproject bin nsn uit Ook Goes wil beste binnenstad zijn GERARDM Bockbier van 't vat tijdens bockbierdag Poppentheater in Historische Kerk Knutselmorgen voor kinderen Waterwijken o Palladio vrijdag 8 oktober 2010 Het doel van het plan is om het gebied beter vindbaar te maken tijdens donkere uren, en het creëren van een goede oriëntatie en vriendelijke sfeer. uit: Lichtplan Middeilbuirg winkelgebied, Ellen de Vries, het Lux Lab (De huidige verlichting) levert een 'modderig' beeld op, waardoor bij nacht niet de kwaliteit van het dagbeeld te beleven of herkennen is. uit: Lichtplan Middelburg winkelgebied, Ellen de Vries, het Lux Lab illustratie Het Lux Lab door Theo Giele MIDDELBURG - Hoeveel adelaartjes er komen is nog de vraag. Maar dat de verlichting van de belangrijkste Middelburgse winkelstraten wordt aangepast, is zeker. Gisteravond werd het plan voor de sfeerverlich ting gepresenteerd. Piet Castenmil- ler, van de stichting Promotie Lan ge Delft e.o. zette het pand op de hoek met de Segeersstraat in het sfeerlicht. Hoe bescheiden ook, het maakte duidelijk wat de bedoeling is: de winkelstraat veranderen van een donker gat met etalages als licht bakken in een herkenbare straat waar het goed toeven is. Ellen de Vries van Het Lux Lab in Eindhoven onderzocht in op dracht van de ondernemers de ver lichting en kwam met voorstellen. Er valt heel wat te verbeteren, is de conclusie van De Vries. „Door de minimale belichting, diffuse uit straling en slechte kleurherken- ning, en door de openbare verlich ting ontbreekt het op de Lange Delft aan een warme en gezellige sfeer", is te lezen in het Lichtplan Middelburgs winkelgebied. Een eindje verderop wordt de in druk dat Middelburg by night wekt omschreven als 'modderig'. Nieuwe technieken als led-verlich ting bieden de kans om een 'war me en vriendelijke sfeer' te creeëren. Het aanlichten van dak lijsten, daken en schoorstenen ma ken de panden herkenbaar. Licht bundels versterken de voor de ar chitectuur van de panden kenmer kende verticale lijnen. „We stap pen af van feestverlichting, het wordt sfeerverlichting", aldus Cas- tenmiller. Middelburg loopt hier mee voorop. Alleen in Dordrecht is op deze schaal en op deze plan matige manier het winkelgebied aangelicht. Het aanbrengen van de sfeerver lichting past in een veel breder lichtplan voor de hele stad. De Markt, door velen toch als een don ker plein ervaren, krijgt nieuwe verlichting. De bruggen worden al vanonder aangelicht. Lelijke, ener- gieslurpende armaturen zullen worden vervangen, als het even kan door led-verlichting. Het witte led-licht, dat voor de openbare verlichting wordt ge bruikt, is ook goed voor de veilig- MIDDELBURG - Afgelopen septem ber kwamen vertegenwoordigers van acht lokale overheden bijeen in het Flanders House in Londen. Het was de kick off-meeting voor sa menwerking op het gebied van openbare verlichting. Middelburg was een van de acht. De anderen waren het Belgische Brugge en Izegem, het Engelse Cornwall, Norfolk en Sommerset en het Franse Le Touquet en Mers-les-bains. Met zijn achten willen ze Europe se subsidie binnen halen. Middel burg hoopt met dit project - 'Ma nagement of intelligent public illumi nation' - 750.000 euro binnen te halen. Met dit geld kan het licht plan voor de binnenstad, dat twee jaar geleden werd vastgesteld, uit gebreid worden. Voor de uitvoe ring van dit plan hadden de Mid delburgse ondernemers (onderne mersvereniging VOM en de Druk kerij) en de gemeente al een over eenkomst gesloten over de kosten. De verlichting onder de bruggen is het eerste onderdeel van het licht plan dat letterlijk zichtbaar is ge worden. De sfeerverlichting in het winkel gebied is een tweede onderdeel van het lichtplan. Met het Europe- heid. In het oranje-gele natrium licht zijn gezichten nauwelijks te herkennen. En tegen de achter grond van het felle etalagelicht ver andert het winkelend publiek in donkere contouren. Dat moet dus anders worden. Henk Boers van de ondernemers vereniging VOM wil alle bedrijven in de binnenstad achter het licht plan scharen. Het kan dan in het voorjaar worden uitgevoerd. Het doel: sfeervol verlichte en dus uit nodigende winkelstraten moeten het publiek verleiden ook na zons ondergang het stadscentrum op te zoeken. Zo loont de investering. En hoe zit het dan met die adelaar tjes? Het Lux Lab stelt voor het Middelburgse wapen in de armatu ren te verwerken. Bijvoorbeeld op de hoeken en aan het entree naar het winkelgebied zoals de Segeers straat. Dit idee wordt omarmd, maar over de uitvoering moet nog worden gesproken. De Welzijns- commissie wil een gestileerd arend je en Boers en Castenmiller vin den drie adelaars op elke hoek van de Segeersstraat ook wat veel van het goede. „Je moet niet het idee krijgen dat je in Chinatown komt." se geld kan er accentverlichting worden aangebracht in de Lange Delft, de Segeerstraat, de Nieuwe Burg en de Lange Viele. Ook de verlichting op de Markt zal worden vervangen. Het stad huis zou met het Europese geld met led-verlichting kunnen wor den uitgelicht. Het derde onderdeel waar Middel burg Europese subsidie voor hoopt te krijgen, is voor het aan brengen van 'dynamische openba re verlichting' langs de doorgaan de wegen in en rond het centrum. Ook hierbij gaat het om energie zuinige led-verlichting. verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 www.gerardbouwense.nl 'S-H-HENDRIKSKINDEREN Oktober is de maand van het bock bier en Dennis Mijnsbergen van ca fé Oranjeboom in 's-Heer Hendrik skinderen heeft daarom zondag zes soorten bockbier in huis. Lief hebbers kunnen proeven van proef plankjes met drie kleine glaasjes. Alle bockbieren komen zondag uit het vat. OOST-SOUBURG De poppentheatervoorstelling 'Een grote, dikke pannekoek' wordt zon dag om 12.00 uur opgevoerd in de Historische Kerk in Oost-Souburg. De voorstelling is voor kinderen van 3 tot en met 7 jaar. Na afloop zijn er pannenkoeken. Kaarten zijn vandaag en morgen nog te koop bij Bruna, Primera en de Vrijbuiter. VLISSINGEN De wijkvereniging Waterwijken houdt zaterdag 16 oktober een knutselochtend voor kinderen uit Rosenburg en Lammerenburg in Vlissingen. Het is van 9.30 tot 11.00 uur in een zaal van speeltuin Lam merenburg. Aanmelden via evenementen@waterwijken.nl o.v.v naam, adres en leeftijd. goes - Goes stelt zich kandidaat om 'beste binnenstad van Neder land' te worden in de periode 2011-2013. De verkiezing vindt vol gend jaar jaar zomer plaats. Mid delburg heeft de ambitie om in de daaropvolgende periode, 2013-2015, de titel in de wacht te slepen. Hiervoor werd dit jaar een citymarketeer aangesteld. PALAZZ DOMBURG 0 OdVMC Reparatie en onderhoud, vakkundig en vertrouwd Genieten van het najaar en de winter Kom genieten in onze Dubarry Aigle OutdoorStudio met o.a. een zeer uitgebreid assortiment outdoor laarzen! woonconcept exclusief bij buitenmeubelen buitenverlichting Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 215838 www.binnenuit.nl UITGAANSTIPS Uitgaan in de eigen regio? Kijk voor de uitagenda op www.pzc.nl/uit MEEST GELEZEN 1. Hulp bij verslaving leidt tot klacht 2. Vragen over rol provincie bij ADRZ 3. Manege staat grond af voor N57 STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21