cultuur 113 Niet tornen aan vier festivals 'Ik wist meteen: dit is heel erg goed' agenda OPENING FESTIVAL Gedeputeerde Van Waveren benoemt Zeeuwse culturele eredivisie Klassieke popsongs van Peter Strating Luka Bloom solo in Zeeuwse Concertzaal vrijdag 8 oktober 2010 Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Krabbendijke Vogelshow (ook zaterdag) De Meiboom, 19.00-22.00 uur. PODIUM Goes Zeeuwse Avond, met diverse artiesten De Mythe, 20.00 uur. "Zuidelijk Toneel speelt Nannies Only. De Mythe, 19.30 en 21.15 uur. *Optreden DJ-collectief PRSPCT 't Beest, 21.00 uur. 's-Heer Abtskerke Concert Peter Strating band Kerk, 20.00 uur. Kloetinge Zeeuws Vocaal Ensemble geeft concert Geerteskerk, 20.00 uur. Middelburg Drummer Simon Phillips treedt op. Stadsschouwburg, 20.00 uur. *Rabobeats ft. Diggy Dex Skiggy Rapz De Spot, 20.00 uur. *Concert Ensemble Caméleon Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. "Toneelvereniging Pauze Spiegeltheater, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Optreden Leoni Jansen De Wegwijzer, 20.30 uur. Veere Multimediale voorstelling Jane, met o.a. Paul en Menno de Nooijer Grote Kerk, 20.00 uur. Vlissingen Concert Stonecold en Howlin' Bill Rock- en Bluescafé Groen Licht, 22 uur. Zierikzee Begin najaarseditie Centree. Diverse locaties, vanaf 20.00 uur. door Rolf Bosboom Lees het jongste kunst- en cultuur nieuws uit zowel binnen- als bui tenland op www.pzc.nl/cultuur. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Stem op het beste Zeeuwse boek: www.pzc.nl/boekenprijs HULST - Ondanks de dreigende, in grijpende bezuinigingen moeten vier grote culturele evenementen in Zeeland hoe dan ook blijven be staan: het Zeeland Nazomerfesti val, Film by the Sea, Concert at Sea en het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. Dat zei gedeputeerde Harry van Waveren (cultuur) gis teravond in Hulst, bij de opening van de 22e editie van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Met het benoemen van de Zeeuw se culturele 'eredivisie' neemt de gedeputeerde een ondubbelzinnig voorschot op de komende bezuini gingsdiscussie. Die maakt een in grijpende 'herverkaveling' van het cultuuraanbod in de provincie on vermijdelijk, zoals Van Waveren vorige week al heeft aangegeven. De vier genoemde festivals zijn echter 'in artistieke zin dusdanig opvallend', dat ze niet het slachtof fer mogen worden. „Ik vind dat we met elkaar ervoor moeten zor gen dat die vier in elk geval over eind worden gehouden." De gedeputeerde onderstreepte an dermaal het belang van cultuur, ze ker ook in economisch opzicht. Hij riep zijn collega-bestuurders op die boodschap nog meer dan nu al gebeurt uit te dragen. „Het is goed om op te komen voor cul tuur. Voor je het weet laat je kapot- gaan wat je in een aantal jaren hebt opgebouwd." Het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren werd gisteren in de Willi- brordusbasiliek ingeluid met een uitvoering van het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor, samen met Zeeuws Kamerorkest TY. Van Waveren prees het niveau van het festival, het grote draagvlak in Zeeuws-Vlaanderen en de sprei ding van de concerten over de he le regio. Voorzitter Wybe de Graaf wees erop dat het festival inves teert in zowel kwaliteit als diversi teit, maar daarnaast hecht aan laag drempeligheid en aanbod voor 'jong en minder jong'. „Je moet als festival niet elitair zijn." Dat blijkt bijvoorbeeld uit het gratis familie concert dat pianist Seenu Singh ko mende zondag (15.00 uur) in de Catharinakerk in Hengstdijk geeft. Ook het openluchtconcert dat in augustus in Terneuzen werd ge houden, en waar zo'n 2500 men sen op afkwamen, is een duidelijk voorbeeld» „Dat willen we probe- ren verder te ontwikkelen." Het festival, dat duurt tot en met 22 oktober, vervolgt vanavond met een van de hoogtepunten. In een uitverkocht Scheldetheater in Ter- neuzen treedt deFilharmonie op onder leiding van Jaap van Zwe den. Soliste is de talentvolle violis te Simone Lamsma. Het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor verzorgt samen met Zeeuws Kamerorkest TY het openingsconcert. Bariton Pierre Mak brengt Napolitaanse liederen. foto Mark Neelemans door Rolf Bosboom Een heel goed initiatief; noemt Marien Dorleijn het Zeeuwse bandcoachingspro- ject Popaanzee. De frontman van de band Moss - vorig jaar landelijk doorgebroken en inmiddels inter nationaal aan de weg timmerend - heeft zelf Jay Minor The Early Birds begeleid, met als resultaat een EP die morgenavond in De Spot in Middelburg wordt gepre senteerd. „Ik had gewild dat er tien jaar geleden ook zo'n project was geweest." Jay Minor en zijn band waren afge lopen seizoen een van de vier deel nemers aan Popaanzee. De sin ger-songwriter verraste de Zeeuw se muziekwereld door in 2008, pas zestien jaar oud, met zijn aller eerste optreden meteen de Zeeuw se Belofte te winnen. Marien Dorleijn, in 1999 zelf win naar van de Zeeuwse Belofte, heeft er bewust voor gekozen Jay Minor te coachen. „Ik kreeg ver schillende bands te horen waaruit ik kon kiezen. Bij Jay Minor wist ik meteen: dit is muziek die ik heel erg goed vind. Als je op zo jonge leeftijd al zulke mooie mu ziek maakt, dan ben ik heel be nieuwd waar hij over een paar jaar is. We bleken bovendien dezelfde muzieksmaak te hebben en het klikte onderling goed." Dorleijn heeft ervoor gezorgd dat Jay Minor en diens band een EP met zes nummers konden opne men in een professionele studio. „Dat is gebeurd bij Frans Hage naars van het Excelsior-label, waar we met Moss ook de laatste plaat hebben gemaakt. Er zijn niet veel bandjes die daar hun eerste demo kunnen opnemen." Verder is de Moss-zanger beschei den over zijn aandeel als coach. ,Je geeft aanwijzingen, maar ik vind het vooral belangrijk dat jonge riiu- Jay Minor foto nous-photography zikanten zelf het leerproces in gaan. In de muziek heerst nu een maal een hoge do it !/ourself-men- taliteit. Af en toe mag je ook best op je bek gaan." „De band is het afgelopen jaar ze ker gegroeid", zegt Dorleijn. Dat hebben ze vooral aan zichzelf te danken, vindt hij. „Ik heb alleen geprobeerd het proces in goede ba nen te leiden. Af en toe een duw tje in de goede richting geven, daar gaat het om. Daarom vind ik het initiatief van Popaanzee zo goed." Zijn taak als coach zit er formeel op, maar Dorleijn voelt zich nog steeds betrokken bij de band. Dat blijkt wel uit het feit dat hij mor gen met ze meespeelt. „Het stopt niet meteen. Ik sta voor ze klaar als ze me bellen en ik zal mijn con tacten gebruiken om ze verder te helpen. Ik denk dat ze een mooie toekomst tegemoet gaan." EP-presentatie van Jay Minor The Eaf- iy Birds, morgenavond als voorprogram ma van de Canadees/Zweedse band ThusrOwls in De Spot, Middelburg. Zaal open om 21.00 uur. 'S-HEER ABTSKERKE In de kerk van 's-Heer Abtskerke verzorgt Peter Strating met band vanavond een concert. Het pro gramma is Fragile getiteld en om vat klassieke popsongs 'met een magische wind van strijkinstru menten'. Het optreden begint vanavond om 20.00 uur. MIDDELBURG De bekende Ierse singer-songwri ter Luka Bloom komt donderdag 4 november naar Middelburg voor een solo-optreden in de Zeeuwse Concertzaal. Het concert, dat om 20.00 uur begint, wordt mede geor ganiseerd door De Spot. Het is voor het eerst dat de podia in dat opzicht samenwerken. Kaarten kunnen worden gereser veerd via www.theaterverkoopzee- land.nl of 0900-3300033.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13