io I chinezen in nederland Chinezen in Nederland vieren dat ze hier al honderd jaar zijn. Ze begonnen als kolenstokers, kenden barre tijden, maar ze leerden ons uiteindelijk wel buitenlands eten. vrijdag 8 oktober 2010 In 2011 is voor Chinezen het (karakter boven). Dit valt Chinezen in Nederland. 100 jaar hier De viering van een eeuw Chinezen in Nederland is al begonnen met exposi ties, fotoboeken en lezingen. De stich ting 100 Jaar Chinezen geeft een overzicht op www.100jaarchinezen.nl Volgens het CBS (2007) zijn er bijna 35.000 Chinezen in Nederland. Naar schatting zijn. hier in totaal 110.000 mensem van Chinese afkomst. Vier op de vijf volwassenen is werkzaam in de horeca. Na de oorlog hebben zich Chinezen uit Nederlands-lndië, Suriname, Maleisë, Singapore en Taiwan hier ge vestigd. In de jaren zestig en zeventig kwamen veel illegalen werken in restaurants. Ze werden aangebracht door men sensmokkelaars, zogenaamde slangen koppen. Volgens cijfers van de organisatie Hore ca Entreé uit 2008 zijn er nu 2200 Chi nese restaurants. 40-plussers van de eerste generatie hebben meestal alleen basisonderwijs gehad. Jonge Chinezen hebben vaker dan gemiddeld een hbo- of academi sche opleiding. Sinds 2004 wordt de bevolkingsgroep in Nederland officieel erkend als min derheid. Chinezen kunnen hun kinderen voor lessen over de eigen taal, cultuur en waarden naar 30 z'aterdagscholen stu ren. Jonge Chinezen worden door de oude ren weieens bananen genoemd om dat ze weinig op hebben met de oude cultuur. Ze zijn 'geel aan de buiten kant, blank van binnen', wordt gezegd. De Fo Guang Shan He Hua Temple aan de Amsterdamse Zeedijk is de grootste Chinese tempel in Europa. Hij bestaat tien jaar. Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is een Chinees-Indisch res taurant van 50 jaar geleden ingericht. Nog te bezoeken tot en met 31 okto ber. Tussen 1930 en de jaren vijftig zijn tus sen vijf- en zeshonderd huwelijken gesloten tussen Chinese immigranten en Nederlandse vrouwen. pinda door John Jas Heimelijk worden ze door reders naar Nederland gehaald om ha venstakingen in Amsterdam en Rotterdam te breken: de eerste groepen Chinese kolenstokers en -tremmers. Nederlandse collega's noemen hen 'onderkruipers'. Het jaar is 1911. Op een enkele stu dent na zijn er geen Chinezen in Nederland. De arbeiders die nu hun intrede doen zijn goedkoop (30 procent minder loonkosten) en staken nooit. Volgens hun ba zen zijn ze 'vuurvast': beter be stand tegen het vuile werk bij de scheepsovens en de 50 graden in hun werkplaats dan Europeanen. Het zijn vooral jonge mannen uit de provincie Guangdong. Maar ook Hakka-Chinezen en mensen uit de kustprovincies Shandong en Zhejiang komen. Ze dromen er van gefortuneerd terug te keren, maar leven in de marge. De jonge zeelieden komen na ver loop van tijd terecht rond het Deli- plein in de Rotterdamse wijk Kat- endrecht en in de Amsterdamse Binnen Bantammerstraat, door hen omgedoopt tot Tong Yan Kai: de straat van de Chinezen. Hun Van het Konijn 100 jaar •Een 'pindachinees' foto uit het boek Oostenwind 100jaar Chinezen in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10