Op de kaart was Zeeland 26 Egon Baldal toch geen lijsttrekker voor D66 WD wil door met huidige ploeg Morgen wordt in Middelburg Zelandia Comitatus gepresenteerd - een boek met alle gedrukte kaarten van Zeeland van 1550 tot 1850. Technocentrum gaat op andere leest verder woensdag 6 oktober 2010 ZEELAND IN OUDE KAARTEN De productie van Zeeuwse kaarten tussen 1550 en 1850 was gebaseerd op 129 hoofdkaarten MIDDELBURG - D66 moet op zoek naar een nieuwe lijsttrekker voor de Statenverkiezingen in maart vol gend jaar. Egon Baldal, in septem ber na een stemming per post door de leden van de partij geko zen als aanvoerder van de lijst, heeft vorige week, tien dagen na zijn verkiezing, laten weten dat hij zich om gezondheidsredenen te rugtrekt. De nummers twee en drie bij de poststemming voor het lijsttrekker schap, Jikkie van der Giessen en Alex Hijgenaar, zouden die volgor de volgens de regels bij D66 nu voor het lijsttrekkerschap in aan merking komen. Beiden hebben evenwel laten weten dat ze deze functie niet op' deze manier op zich willen nemen. Het bestuur en de verkiezingscom missie hebben daarom besloten de stemming per post voor de andere kandidaten op de lijst uit te brei den met die voor het lijsttrekker schap: twee stemmingen in één keer. Tijdens een algemene regioverga dering van D66 Zeeland hebben Alex Hijgenaar,'Bo van Scheijen, Tom Aalfs, Peter Hofstede en Na thalie Pleunis zich kandidaat voor het lijsttrekkerschap gesteld. Van der Giessen dingt daar niet langer naar mee. Zij is wel beschik baar voor een verkiesbare plaats la ger op de lijst. De uitslag is half november be kend. vlissincen - Het Technocentrum Zeeland in Vlissingen houdt in zijn huidige vorm op te bestaan. De oorzaak is het wegvallen van de kaderregeling waaronder het Technocentrum Zeeland de afgelo pen tien jaar heeft bestaan. Op verzoek van verschillende par ticipanten en contacten van het centrum wordt bekeken of een aantal zaken die het centrum heeft opgezet, voor de provincie Zee land behouden kunnen blijven. Gedacht wordt aan Bedrijf+School, de Techniekbus, de Techniekambassadeurs en de websites. Daarom worden er nu gesprekken gevoerd om te bekijken hoe deze voorzieningen behouden kunnen blijven. De kaderregeling houdt 31 decem ber 2012 op. BIJ NADER 'WÊÊÊÊÊÊÊ In de bijlage Buiten die gisteren bij de PZC verscheen, stond een arti kel over paaldansen: 'Nu ook in Zeeland'. Fitness en Power- plate-centrum AU Sports Bodygym aan de Walensingel 65 in Middel burg geeft te kennen dat daar al twee jaar Pole Dancing wordt gege ven. www.allsportsbodygym.nl door Ben Jansen middelburg - Het bestuur van de WD in Zeeland wil een nagenoeg ongewijzigde fractie inzetten na de Statenverkiezingen in maart vol gend jaar. Voor zo ver opnieuw be schikbaar (Izak Vogelaar en [aap Maris treden terug) staan alle hui dige fractieleden op een verkiesba re plaats. Sjoerd Heijning, nu fractievoorzit ter van de WD in de Staten van Zeeland, is eerder aangewezen als lijsttrekker. De hoogste nieuwko mer (vierde plaats) is René Ruis- sen uit Hulst. De eerste tien op de ontwerp-lijst zijn: 1 Sjoerd Heijning uit Goes, 2 Kees Bierens uit Meliskerke, 3 Carla Schönknecht-Vermeulen uit Vlis singen, 4 René Ruissen uit Hulst, 5 Carla de Paepe uit Nieuwerkerk, 6 Jack Werkman uit Scherpenisse, 7 Tobias van Gent uit Middelburg, 8 Sylvia Schouwenaars uit Oost door Jan van Damme Sinds een jaar of tien heb ben we satellieten die on waarschijnlijk gedetailleer de beelden kunnen maken vanuit de ruimte. Via een reclame voor gerstenat krijgen we bij wijze van spreken het besef opgedron gen, dat we op een in het heelal zwevende tennisbal leven. Nu we elke vierkante centimeter van onze planeet op elk moment in beeld kunnen brengen, stijgt de bewondering voor het werk van de oude kaartenmakers die het van een ouderwetse driehoeksme ting moesten hebben. De belang stelling voor wat zij in de loop van de eeuwen voortbrachten, neemt alleen maar toe. Dat er deze week in Zeeland twee boeken over oude cartografie worden gepubliceerd, is dan ook meer dan een toevalli ge, niet heel erg gelukkige samen loop van omstandigheden. Vrijdag krijgt maritiem historicus Doeke Roos in het Vlissingse MuZeeum het eerste exemplaar van het boek over de de Middelburgse familie Roggeveen, kaartenmakers voor de VOC (zie deze krant van zater dag 2 oktober). Morgen, een dag eerder dus, wordt in het oude stad huis van Middelburg het elfde deel van de serie Historisch-Cartografi- sche Studies van de Universiteit Utrecht ten doop gehouden. Au teur Dick Blonk zocht en vond voor de periode 1550-1850 129 ge drukte (hoofd)kaarten van het ge west Zeeland. Zijn onderzoek geeft een compleet overzicht en een systematische analyse van alle gedrukte kaarten van het oude Graafschap Zeeland. Dick Blonk is 82 jaar en woont in Breda. Hij werkte als specialist in de Daniel den Hoed-kliniek in Rot terdam. Zo'n dertig jaar geleden moest hij voor een collega een his torische kaart als cadeau zoeken. „Sindsdien ben ik gegrepen door het kaartenvirus", zegt hij, „het is een soort ziekte." Ook zijn echtge note, de drieënhalf jaar geleden overleden Joan Blonk-van der Wijst, werd aangestoken. In 2000 publiceerden ze samen Hollandia Comitatus, het deel met oude, ge drukte kaarten van het Graafschap Holland. Ook aan Zelandia Comita- burg, 9 Hans van Geesbergen uit Zierikzee, 10 Piet de Putter uit Kortgene. De ledenvergadering van de VVD Zeeland stelt de lijst op 26 oktober definitief vast. De WD heeft nu zes zetels in de Zeeuwse Staten. Wie de beoogde kandidaten zijn voor de functie van gedeputeerde en lijsttrekker is bij de WD een zaak van de fractie. Daar be moeien het bestuur en de leden zich niet mee. tus werkten ze aanvankelijk sa men. Blonk: „Na Holland voelde het een beetje leeg. Voor het kaar- tenboek van Zeeland hadden zich geen auteurs gemeld. Wij vonden het een razend interessante provin cie, met al die door de zee voortdu rend veranderende eilanden." De geschiedenis van de in druk uit gegeven kaarten van Zeeland heeft met Jacob van Deventer (circa 1500-1575) een vast beginpunt. Die in Mechelen woonachtige landme ter bracht voor keizer Karei V alle noordelijke Nederlanden in kaart. Brabant was in 1536 het eerste ge west in de reeks, Zeeland was in 1549 het slot. Opvallend is dat hij alle kort daarvoor verdronken ge bieden en dorpen van Noord- en Zuid-Beveland weergaf. In het boek worden de kaarten aan de hand van de belangrijkste cartografen ingedeeld. Dat wil dus zeggen: Van Deventer en alle op hem gebaseerde kaarten is groep één. Een eeuw later maakte Zacha- rias Roman in opdracht van de Sta ten van Zeeland een nieuwe kaart van Zeeland. Hij deed dat door sa menvoeging van bestaande regio nale kaarten. Blonk: „Hij laat met alle inpolderingen een heel nieuw beeld van Zeeland laat zien. Toch staan echte cartografen niet hoog met zijn werk. Er zitten grote ver tekeningen in. Zo is bijvoorbeeld de Oosterschelde veel te smal uit gevallen." Weer een eeuw later - rond 1750 - zorgde de familie Hattinga met een wel op eigen metingen geba seerde serie kaarten voor een ui terst betrouwbare Atlas der Provin- tie Zeeland. De Fransen brachten eind achttien de eeuw echt andere tijden. Arts Krayenhoff was in die jaren behal ve arts en landmeter ook minister van oorlog. Tussen 1801 en r8n zet te hij via driehoeksmetingen Ne derland op de kaart. Met Krayen- hoffs werk en dat van zijn navol gers sluit Blonk vier eeuwen Zee land in kaarten waardig af Dick en Joan Blonk-van der Wijst: Ze landia Comitatus. Geschiedenis en Car- tobibiiografie van de provincie Zeeland tot 1860 - Uitgeverij HES De Graaf, 516 pagina's. Vanaf 8 oktober verkrijg baar in de boekhandel voor €99,50,- (tot 1 januari 2011, daarna €125,- NIEUWSBRIEF Elke dag het laatste nieuws per email ontvangen? Meld u aan op: www.pzc.nl/nieuwsbrief STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de pzc op twitter: twitter.com/pzcredactie De oudste gedrukte kaart van Zeeland, gemaakt door Jacob van Deventer, 1549, in opdracht van keizer Karei V. De kaart van Zacharias Roman en uitgever Claes Jansz. Visscher, halverwe ge de zeventiende eeuw samengesteld uit bestaande regionale kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66