81 buitenland Werpt Wilders zijn s WÈÈÈÈÊË NIEUWS GETIPT VOOR U Nobelprijs voor pionier reageerbuisbaby Knorr Rode Wijn Saus De Indonesische president Yudhoyono komt morgen naar Nederland. Het is het eerste officiële bezoek van een Indonesisch staatshoofd aan ons land sinds de jaren zeventig. Oud-burgemeester Moskou begint partij Dorpen overstroomd met slib na dambreuk Zeven miljoen liter bier op Oktoberfest Vier jaar voor Duitse ex-misdienaar Flessenpost uit Florida spoelt aan in Ierland dinsdag 5 oktober 2010 STAATSBEZOEK s# STOCKHOLM - De Nobelprijs voor geneeskunde 2010 is gisteren toege kend aan de Brit Robert Edwards voor diens bijdrage aan de ontwik keling van de ivf-techniek. Dit heeft het Karolinska Instituut in Stockholm bekendgemaakt. Edwards krijgt de prijs omdat mil joenen stellen wereldwijd door zijn werk kinderen hebben kun nen krijgen. „Zijn prestaties hebben het moge lijk gemaakt onvruchtbaarheid te behandelen, een medische toe stand die een groot deel van de mensheid treft, waaronder tien procent van de stellen wereld wijd", zei het comité dat de prijs toekent. Edwards (85) is emeritus hoogle raar aan de Universiteit van Cam bridge. Hij begon in de jaren vijf tig van de vorige eeuw aan de tech niek waarbij een eicel buiten het lichaam wordt bevrucht om ver volgens terug te worden geplaatst in de baarmoeder. Zijn onderzoek verrichtte Edwards samen met Pa trick Steptoe, die in 1988 overleed. De Britse Louise Brown werd de eerste zogenaamde reageerbuisba by. Zij werd geboren op 25 juli 1978, waarna een hausse in vrucht baarheidsbehandelingen volgde. Robert Edwards Het bezoek gaat om erken ning van de onafhankelijk heidsdag, maar op de achter grond kunnen de islam- opvattingen van Geert Wil ders een schaduw werpen. door onze correspondent Esther de Jong De relatie van Nederland met Indonesië loopt geen direct gevaar door de invloed van Geert Wilders op een nieuw kabinet, ver wacht politiek analist Dewi Fortu- na Anwar. „Maar de verhoudingen worden zeker moeizamer wan neer de nieuwe regering duidelijke anti-islamitische maatregelen gaat invoeren." Aan de vooravond van het staats bezoek van president Susilo Bam- bang Yudhoyono waarschuwen analisten in de Indonesische me dia voor de anti-islamopvattingen van Wilders. „In dit land wonen de meeste moslims ter wereld. Na tuurlijk houden we scherp in de gaten wat er in de Nederlandse po litiek gebeurt", aldus Anwar. Van het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag hebben Ne derlandse ambassades instructies gekregen hoe te antwoorden op vragen over de gedoogrol van Wil ders. Teuku Faizasyah, de woord voerder van de Indonesische presi dent, houdt het erop dat 'het om een interne aangelegenheid gaat' en wil er niet inhoudelijk op in gaan. Volgens hem wordt het staatsbezoek vooral aangegrepen om de aanvaarding van de Indone sische onafhankelijkheidsdag for meel te bezegelen. Joeri Loezjkov MOSKOU De vorige week ontslagen burge meester van Moskou, Joeri Loezj kov, begint een eigen politieke be weging. De 74-jarige Loezjkov zei dat hij via de politiek democrati sche wetten in Rusland wil intro duceren. Volgens de oud-burge meester heeft zijn land die nu niet. Loezjkov werd vorige week ontsla gen na kritiek op de regering. Onenigheid over de officiële da tum verstoorde jarenlang de ver houdingen. President Soekarno riep op 17 augustus 1945 de repu bliek Indonesië uit, maar Neder land probeerde nóg tot eind 1949 de kolonie terug te winnen met zo genoemde 'politionele acties'. Pas in 2005 'aanvaardde' de toenmali ge minister van Buitenlandse Za ken Ben Bot de 17e augustus als de dag waarop Indonesië onafhanke lijk werd, maar deze dag is nooit 'officieel erkend' door Nederland. In Indonesië is dit overigens nau welijks een kwestie. Volgens An war en andere analisten zijn er twee zaken die de verstandhou ding tussen beide landen wél kun nen bedreigen. De eventuele steun van Nederland aan een opleving van de Molukse en Papoease onaf hankelijkheidsstrijd en wanneer een nieuw kabinet een duidelijk anti-islambeleid zou voeren. Azymardi Azra, rector van de Isla mitische Universiteit in Jakarta, ziet geen problemen in het verbie den van de boerka. „Daar ben ik het zelfs mee eens, mensen moe ten zich aanpassen aan de lokale cultuur en tradities. Maar een ge wone hoofddoek die slechts het haar bedekt, moet kunnen", zegt de rector, die vaak in Nederland is voor lezingen en colleges. Toch denkt Azra dat de Indonesisch-Ne- derlandse relatie wel degelijk zal bekoelen door de gedoogsteun van Wilders. Hij herinnert zich de fel le reacties in Indonesië die volg den op het verschijnen van Wil ders' film Fitna maar al te goed. Kon de Nederlandse regering des tijds nog afstand nemen van Wil ders' acties, in de toekomst wordt dat een stuk moeilijker, meent Azra. „Want hoe distantieer je je van iemand die grotë invloed heeft op het regeringsbeleid?" BOEDAPEST Twee dorpen in het westen van Hongarije zijn gisteren deels over stroomd nadat de dam van een slib- reservoir van een aluminiumfa- briek brak. Een persoon zou zijn omgekomen, drie vermist en tien tallen gewond. Het slib is verontrei nigd met hoge doses zware meta len. In totaal zou 600.000 tot 700.000 kubieke meter slib wegge spoeld zijn. MÜNCHEN Het Oktoberfest in München heeft voor een bierrecord gezorgd: zo'n 6,4 miljoen bezoekers dronken ze ven miljoen liter bier, aldus de or ganisatie. Om een bodem te leggen voor al dat bier werden 117 ossen, 59 kalveren en duizenden kippen geconsumeerd. Het bezoekersre cord van 1985 (7,1 miljoen mensen) werd niet verbroken. eEnHBHMaHBBBBnMmHH&aHHnMHHBanBHBBBHf DARMSTADT Een voormalige misdienaar is giste ren in het Duitse Darmstadt tot vier jaar en negen maanden cel ver oordeeld wegens seksueel mis bruik van zes jongens. De 31-jarige man heeft tussen 2001 en 2004 in Walldorf (deelstaat Hessen) zes kin deren in de leeftijd van elf tot der tien jaar misbruikt. Met alcohol en spacecake wist hij de jongens over te halen. De flessenpost van een Amerikaan se schooljongen, Corey Swearin- gen uit Florida, is in Ierland aange spoeld. Swearingen gooide de fles met zijn briefin april 2009 in de At lantische Oceaan. De fles spoelde aan bij het Ierse vissersplaatsje Kil- baha. De 17-jarige Adam Flannery en zijn vader Stephen vonden de fles. Ze reageerden per e-mail. De Knorr winter seizoensaus is terug! Hoe maakt u deze winter uw stukje vlees of groente net even lekkerder? Biefstuk of kipfilet, sperziebonen of champignons, ook dit jaar is de heerlijke Knorr Rode Wijn Saus met Provengaats kruiden er weer om uw maaltijd specialer te maken. De Rode Wijn Saus kan u zowel in de magnetron als in een pan klaar maken, zo heeft u al binnen 2-3 minuten een heerlijke saus op tafel. Kijk voor meer inspiratie op knorr.nl. Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 5 1 3 2 6 8 7 4 2 2 8 1 6 9 3 4 7 1 9 9 4 6 2 1 7 MIAMI Nieuws getipt voor u! staat wekelijks in alle 20 titels van NRp Dagbladen (bereik 4.6 miljoen lezers; 2.9 miljoen boodschappers). E info@nrp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8