Positie van kabinet Rutte blij ft wankel binnenland 17 'Geert Wilders is goed in martelaarsrol' Verplichte behandeling zaak Tano blijft uit FORMATIE Dissidenten nu zwijgzaam Juristen: 'niet te voorspellen' dinsdag 5 oktober 2010 Ook als CDA-dissidenten hun steun toezeggen, kan het kabinet niet rekenen op stabiele meerderheid. Dat zégt hoogleraar staatsrecht Paul Bovend'Eert. door Laurens Kok den haag - Telefoons werden niet opgenomen, sms'jes bleven on beantwoord. Waren Ad Koppejan en Kathleen Ferrier de afgelopen weken meestal bereid de pers te woord te staan, gisteren hielden ze zich onbereikbaar. Voor de dwars liggers in de CDA-fractie is van daag het moment aangebroken: stemmen zij in met samenwerking met de PVV of blokkeren zij het kabinet-Rutte-Verhagen? Geen van beide, denkt hoogleraar staatsrecht Paul Bovend'Eert van de Radboud Universiteit. Hij is ge specialiseerd in de Nederlandse po litiek mores, onder meer in de or ganisatie en werkwijze van het par lement. De enige vraag die er vol gens hem toe zou moeten doen is of beide Kamerleden een motie van wantrouwen tegen het nieu we kabinet steunen als die door de oppositie wordt ingediend. „Daar gaat het uiteindelijk om: of het ka binet aan de slag kan." Hij trekt een parallel met de zeven 'loyalis ten' van CDA-huize die in 1977 het kabinet-VanAgt-Wiegel in het za del hielden. „Nota bene fractie voorzitter Willem Aantjes was een van de bezwaarden, maar dat kabi net hield het wel vier jaar uit. Mo ties van wantrouwen werden niet gesteund." Volgens Bovend'Eert is de afgelo pen weken ten onrechte de indruk gewekt dat de stem van beide CDA'ers voldoende is om de coali tie aan een stabiele meerderheid te helpen. „Ook als Ferrier en Kop- arnhem - De opgelegde verplichte behandeling van de vier jongens die zijn veroordeeld voor hun be trokkenheid bij de dood van de 16-jarige Tano lansen uit Apeldoorn is nog steeds niet uitge voerd, terwijl ze hun celstraf al hebben uitgezeten. Dat bleek giste ren tijdens de eerste dag van het hoger beroep in deze zaak. Tano kwam door verstikking om het leven in een zeecontainer. Hij was daarin opgesloten door vier jongens, die hij als vrienden be schouwde. De rechtbank in Zut- phen vond langdurige behande ling noodzakelijk, maar door het hoger beroep is daar helemaal pejan zich volledig achter de ak koorden scharen, wat ik na het CDA-congres van zaterdag betwij fel, is er nog altijd geen sprake van een stabiele meerderheid. Dat is het merkwaardige: minderheidska binetten kunnen sowieso niet reke nen op vaste steun." De hoogleraar wijst op het feno meen dat een aantal Kamerleden dikwijls doorschuift naar het kabi net. In ieder geval fractieleider Maxime Verhagen en )an Kees de lager lijken een ministerspost te gaan vervullen. Hun zetel in de Tweede Kamer wordt opgevuld door anderen op de lijst, met als stelregel: wie het hoogst staat, komt als eerste in aanmerking. „Wie weet komen Ab Klink en Jan Schinkelshoek wel terug. Dan zijn er geen twee, maar drie of vier dis sidenten." Volgens de Kiesraad heeft geen van beiden officieel la ten weten af te zien van een zetel in de Kamer. Ferrier en Koppejan benadrukten zaterdag dat een 'sub stantiële minderheid' van CDA-le- den tegen een door de PW ge steund kabinet van WD en CDA is. Beiden hebben aangekondigd in de Kamer te blijven. Als Verha gen het op een ja- of nee-stem ming laat aankomen en de 'dissi denten' houden voet bij stuk, kun nen zij uit de fractie worden gezet. Maar hun Kamerzetel houden ze, ook al hebben alle CDA'ers bij hun aantreden schriftelijk ver klaard hun zetel niet te houden als het lid en de fractie uit elkaar gaan. Volgens Bovend'Eert gaat de ze afspraak in tegen de Grondwet. BIJ NADER -11i In de krant van gisteren stond dat CDA-fractievoorzitter Jan Bergen in Provinciale Staten en gedepu teerde Harry van Waveren zater dag op het CDA-partijcongres heb ben ingestemd met het regeer- en gedoogakkoord. Dat is onjuist. Zij waren beiden tegen. niets van terecht gekomen. „Door het hoger beroep is de straf die de rechtbank in Zutphen oplegde niet onherroepelijk en begint er niemand aan", zeggen de advoca ten Verdoorn en Van Faassen. Het hoger beroep is aangetekend door het Openbaar Ministerie. Dat vindt dat de verdachten door de rechtbank in Zutphen ten onrech te zijn vrijgesproken van dood door schuld. Daardoor vielen de straffen ook lager uit dan geëist. Maar de rechtbank koppelde daar wel verplichte behandeling aan, omdat de verdachten als vermin derd toerekeningsvatbaar moeten worden beschouwd. Wilders wil nieuwe rechters in het proces waarin hij te recht staat voor haatzaaien. De PW-fractie op de publie ke tribune leeft hardop met hem mee. door Frank Hendrickx foto Vincent Jannink/ANP Geert Wilders noemt het spottend zij-n 'tweede baan'; „Lijdend voor werp zijn in deze slo pende rechtszaak." Veel meer wil de hij gisteren niet kwijt in de rechtbank van Amsterdam bij het begin van zijn proces. „Alles is al gezegd", aldus de PW-voorman. Niet alleen hij staat terecht, de ge hele vrijheid van meningsuiting staat terecht in dit 'politieke pro ces'. Verder beroept hij zich op zijn zwijgrecht - op advies van zijn advocaat Bram Moszkowicz. De korte verklaring van Wilders is het enige moment dat de vertegen woordiging van de PW-fractie op de eerste rij van de publieke tribu ne ademloos luistert. Verder geven ze snedig commentaar op de vra gen van de rechters - 'dit slaat ner gens op' - sturen sms'jes, of surfen op hun mobiele telefoon naar nieuws. Eigenlijk hadden alle 24 fractiele den aanwezig willen zijn. „We kre gen maar toestemming voor tien man", zegt Kamerlid Fleur Agema. Nummer elf, Geert Wilders, zit be neden in de zaal in het beklaagden bankje. Bij binnenkomst zwaait hij naar zijn fractiegenoten op de eerste rij van de publieke tribune. „Een vreselijke dag", noemde de PW-voorman het begin van zijn rechtszaak. Rechter Jan Moors poogt Wilders over te halen toch te spreken. „U wordt vaak verweten dat u goed bent in het poneren van stellin gen, maar dat u discussie uit de weg gaat. Het lijkt er een beetje op dat u dat nu weer doet." Bij de PW'ers op de publieke tribune is de verontwaardiging groot. Er is ge- sis. Secondant Martin Bosma schudt verbijsterd met zijn hoofd. De rechters kunnen daarna niet veel goeds meer doen. Ze lezen de citaten en uitspraken van Wilders voor die hebben geleid tot de be schuldiging van discriminatie, haat zaaien en belediging van moslims. In één van de gewraakte citaten zegt Wilders dat de koran zonder de passages van haat nog maar de omvang van 'een Donald Duck' zou hebben. „De Donald Duck is wel erg dun tegenwoordig", zegt PW-Kamerlid Hero Brinkman. „Hij had beter Kuifje kunnen ge bruiken. Die zijn wat dikker." De rechters stellen de vragen. Wie bedoelt Wilders met 'ons' als hij spreekt over 'ons land'? Als Wil ders zegt dat de islam Nederland wil overnemen, wie zit daar dan achter? Wie beschouwt hij als al lochtoon? Wat is het probleem met moslims? Hoe staat hij tegen over vrijheid van godsdienst? Wil ders en Moszkowicz zwijgen. Ex-GroenLinks-Kamerlid Moham med Rabbae, één van de mensen die aangifte deed tegen Wilders, is tevreden. „Wilders legt zichzelf M Burgers die het idee hebben dat hun rechter partijdig is, kunnen de rechtbank of het gerechtshof vragen om de rechter te vervan gen. Ze 'wraken' dan de rechter. Aan de onpartijdigheid van een rechter kan om verschillende rede nen getwijfeld worden. Rechters zouden bijvoorbeeld geen zaken moeten behandelen waarbij fami lieleden of vrienden zijn betrok ken. Ook nevenfuncties van rech ters kunnen aanleiding geven tot een vermoeden van partijdigheid. het zwijgen op om zijn vege lijf te redden. Met zijn zwijgen ontmas kert hij zichzelf. Hij kan niet ant woorden op die vragen zonder te discrimineren of te beledigen." De rechters schorsen de zitting om de vertoning van Wilders' an- ti-islamfilm Fitna voor te berei den. Na de pauze staat Moszkowicz ach ter zijn katheder. Hij wil de rech ters wraken omdat ze 'de schijn van partijdigheid' hebben gewekt met de opmerking dat Wilders met zijn zwijgen 'nu ook weer' de discussie uit de weg gaat. Daar zou een waardeoordeel in zitten. De PW'ers op de eerste rij zijn tevre den. „Pats. Boem. Heel goed." Wilders haalt een uur later hard uit voor de wrakingskamer die zich moet buigen over zijn ver zoek. Volgens de PW' er doet rechter Jan Moors hem denken aan de D66'ers in de Tweede Ka mer. Hij wil nieuwe, objectievere rechters. „Als u dat niet doet, dan is dit niet alleen een politiek pro ces, maar ook een oneerlijk pro ces." Rabbae kijkt bedenkelijk. „Wilders manoeuvreert zich weer in de mar telaarsrol. Daar is hij heel goed in. Als de rechters mogen blijven zit ten, kan hij het hele proces roepen dat hij oneerlijk is behandeld." Een rechter kan ook de schijn van partijdigheid wekken door bepaal de uitspraken, zoals Wilders vindt dat is gebeurd in zijn zaak. Als het verzoek tot wraking wordt toegewezen, loopt het strafproces mogelijk maanden vertraging op. Er moeten dan drie nieuwe rech ters worden gevonden, die het dos sier moeten lezen. Ook zullen er nieuwe zittingsdagen moeten wor den gepland. De zaak wordt in dat geval vanaf het begin opnieuw be handeld. Wat is 'wraking' van een rechter? Juristen durven de uitspraak van de rechter over de uit spraken van Wilders niet te voorspellen. „Het kan alle kanten op, zo duidelijk is de wet daar niet over", zegt Anton van Kalmthout, hoogleraar strafrecht aan de Uni versiteit van Tilburg. „Het is gevoelige materie waar wei nig jurisprudentie over is. Bovendien is het politieke kli maat nu veel anders. Je mag veel meer zeggen dan twin tig jaar geleden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7