Levenslange liefde voor de Uw voeten kunnen geen stap m 4 -moet u toch 'eeós traponcersi 2 Cjrawie „S,PM ém dinsdag 5 oktober 2010 Caljé veert meteen op uit zijn stoel als het over de tuin gaat, want dat is zijn grote passie. Het frustreert hem dat zijn lichaam hem in de steek laat en dat hij niet meer alles kan doen wat hij leuk vindt. „Ik doe alles wat ik kan, maar ik heb deze zomer een tijdje in het ziekenhuis gelegen en dan is het toch lastig om de tuin bij te houden." Ge lukkig vinden zijn kinderen het niet erg om af en toe in de tuin van hun vader te werken. „Ze weten hoe belangrijk deze tuin voor mij is." Caljé groeide op op een boerenbedrijf in Big- gekerke en heeft daar de fijne kneepjes van het •vak geleerd. Het gereedschap uit de jaren '50 in de garage toont nog hoe het er vroeger aan toe ging op de akkers. „Voordat de machines kwamen, deden we het nog allemaal met de hand. Stapje voor stapje." Toen hij ruim vijftig jaar geleden in Oost-Souburg kwam wonen, moest hij het doen met veel minder land, maar toch heeft hij altijd genoeg gekweekt om van te kunnen eten. Natuurlijk haalt hij ook wel eens groenten en fruit bij de groenteboer of supermarkt. Vooral nu het allemaal wat moeilijker gaat qua gezondheid. Toch kan Caljé het verschil wel proeven. „Alles wat uit eigen tuin komt, heeft veel meer smaak. Dat komt door alle moeite die erin zit", zegt hij. Caljé heeft een voorraadje groenten aangelegd in de vriezer. In de komende weken staat er waarschijnlijk Het eerste wat meneer Caljé bezoekers vraagt, is of ze het misschien leuk vinden om te kijken naar zijn moestuin. Al 53 jaar houdt hij zich bezig met het kweken van groenten en fruit in eigen tuin en ondanks dat hij negentig is en zijn gezondheid hem af en toe in de steek laat, is hij er nog dagelijks in bezig. „Ik ben van plan om vanmiddag nog wat onkruid te verwijderen en tomaten te plukken in de kas." nog wel een paar keer een gerecht met andijvie of boontjes op het menu. Maar dat vindt hij helemaal niet erg, want Hollandse groenten met een stukje vlees en aardappelen vindt hij het lekkerst. De appelbomen achterin de tuin hangen vol met rijpe appels en ook de bramenstruiken nodigen uit tot plukken. In een kas groeien volop tomaten en 'snoeptomaatjes', maar ook komkommers en kroppen sla. Al snel heeft Caljé een handje vol tomaatjes verzameld. „Ik probeer regelmatig het vuil er tussenuit te halen." Hiermee doelt hij op de groenten en vruchten die niet eetbaar zijn omdat ze zijn aangetast, bijvoorbeeld door ongedierte. „Deze gooi ik op de composthoop of ik voer ze aan de schapen op de burcht achter de tuin." Wat Caljé zo leuk vindt aan zijn moestuin, is het 'lekker' bezig zijn. Hij houdt van de buitenlucht en de natuur en vindt het prachtig om datgene wat hij zaait later op te kunnen eten. „Ik kan mij geen tuin zonder groente en fruit voorstellen." Ook in de winter is hij regelmatig in zijn tuin te vinden, vooral als het zonnetje schijnt. Hij hoopt snel weer wat fitter te worden, zodat hij weer kan gaan fietsen en volop tuinieren. Voor nu heeft hij de heg voor de moestuin bewust kort gehouden. Zo kan hij vanaf binnen van het uitzicht op zijn moes tuin genieten. Wendy de Jong foto's Lex de Meester Fietsspecialist Piet Voskamp presenteert aanstaande zaterdag in het gezellige centrum van Meliskerke weer een Opstapdag, exclusief met E-bikes! Maak kennis met alle noviteiten op het gebied van elektrisch fietsen. Probeer eens een E-bike, maak een ritje en vergelijk de diverse merken. En heeft u onze eigen E-bike: de Zeelandfïets al eens in het echt gezien? Test 'm! Kom gewoon langs en laat u, onder het genot van een hapje en een drankje, vrijblijvend adviseren. We zien u graag! Wilt u meer weten over onze diensten en producten? Kijk dan op onze nieuwe website www.pietvoskamp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76