221 zeeland Verse lokale producten in de Zeeuwen voelen zich veiliger dan anderen H kpn brieven dinsdag 5 oktober 2010 LEKKER ZEEUWS door Lilian Dominicus MIDDELBURG - Zeeuwen voelen zich iets veiliger dan gemiddeld in Nederland. Dat slaat zowel op het algemene veiligheidsgevoel, als voor het veiligheidsgevoel in de ei gen buurt. Dat zijn conclusies uit de Veilig heidsmonitor die Scoop recent heeft gehouden in aanvulling op de landelijke veiligheidsmonitor. Daar stond deze conclusie ook al in. Vergeleken met een eerder onder zoek, uit 2008, zijn de onveilig heidsgevoelens van de Zeeuwen wel gestegen. Scoop heeft het on derzoek uitgevoerd in opdracht van de provincie Zeeland, ten be hoeve van diezelfde provincie en de dertien Zeeuwse gemeenten. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat onveiligheidsgevoelens zich in Zeeland vooral manifeste ren in de vier grote steden (met na me Vlissingen), onder vrouwen, jongvolwassenen en hoogopgelei den. Het zijn vooral de plekken waar groepen jongeren rondhan gen die als onveilig worden be schouwd, met name in Vlissingen en in mindere mate in Terneuzen. De inwoners van de vier grote ste den (ook hier vooral Vlissingen) en jongvolwassenen ervaarden het algelopen jaar daarnaast het vaakst verschillende vormen van overlast. Deze overlast manifesteert zich in Zeeland vooral in 'te hard rijden' en 'hondenpoep'. 'r. "'•'ïvV' Mooi hè, zegt Jeroen Krijnen van groothan del Maas Zn in Mid delburg, wijzend naar de kisten met spruiten, champig nons, appels en peren. „Die zijn vanochtend van het land gehaald, morgen liggen ze in de winkel." Het fruit en de groenten ogen in derdaad fris en stevig. Maas Zn is vorige week in samenwerking met collega-groothandel IFC uit Kapelle onder de merknaam Lek ker Zeeuws begonnen met de leve ring van deze vier verse producten van het Zeeuwse land aan onder meer de Agrimarkt. Zeven weken geleden lagen al de eerste houdba re Lekker Zeeuws-artikelen, zoals bessensap, chutney, jam en mossel- saus, in de winkel. Ze hebben met opzet gekozen voor een voorzichtige start, maar op basis van de resultaten vorige week zijn de verwachtingen nu al hooggespannen. „De eerste teke nen zijn veelbelovend, de verkoop verloopt boven verwachting", juicht Wilfred van Elzakker, com mercieel directeur van de Agri markt. „Niet alleen in de Zeeuwse filialen vinden de producten van Lekker Zeeuws gretig aftrek, zelfs in Middelharnis en Roosendaal verkoopt het heel goed. We gaan hier zeker mee verder, dit wordt een succes." Deze week wordt waarschijnlijk al het volgende verse product aan het assortiment toegevoegd. „Aard beien, uit de kas. Die kunnen tot begin december worden geleverd." En van lieverlee zullen dat meer producten worden, zoals vlees, melk, eieren, bier en wijn. Het lijkt erop dat Lekker Zeeuws de tijdsgeest mee heeft: steeds meer consumenten vragen naar milieuvriendelijke, biologisch of lo kaal geteelde producten. „Er is een toenemende trend dat klanten wil len weten waar hun voedsel van daan komt. Daar spelen we op in", zegt Wilfred van Elzakker. „In de toekomst zal het daarom ook mo gelijk worden dat consumenten op de website door het invullen van de uiterste houdbaarheidsdatum erachter kunnen komen van welke boer het product komt", zegt mar keteer Cees van Loon van groot handel in IFC uit Kapelle. Maar dat duurt nog wel tot eind okto ber, voegt hij er direct aan toe. Dat nog nooit iemand anders op het idee is gekomen om Zeeuwse producten in Zeeuwse supermark ten aan de man te brengen, lijkt voor een leek een beetje vreemd. Nu moeten consumenten die prijs- stellen op lokale producten nog Kijk op kpn.com of informeer in de kpn winkel naar de voorwaarden en beschikbaarheid. kpn winkel kpn.com 0800 0115 sluit je aan zelf langs alle boeren uit de regio die hun waar op het erf verkopen. Romantisch, dat zeker, maar ook omslachtig en tijdrovend. Toegege ven, Albert Heijn verkoopt al Ap- pelaere en Zeeuwse bolussen, Su per de Boer verkoopt streekproduc ten onder de merknaam Gijs. „Maar dat is een ander concept. Die zeggen bijvoorbeeld: West-Bra bant is de streek waar van oudsher de champignontelers zitten, daar halen wij onze champignons van daan. Maar vervolgens distribueert Super de Boer die wel over het he le land. Wij blijven echt in de buurt", zegt Krijnen van Maas 8c Zn. Voor de leek lijkt het zó logisch om streekproducten af te zetten in de plaatselijke supermarkt. Alleen al aan vervoerkosten scheelt dat een slok op een borrel, en dat is voor zowel het bedrijf en als het milieu beter. Bovendien: hoe ver ser een product, des te meer voe dingswaarden bewaard blijven, en dus zijn die korte lijntjes ook nog eens beter voor de gezondheid van de consument. Adrie de Zeeuw, directeur van IFC: „Dat is zo. Nu kan het zomaar zijn dat de producten die een Zeeuwse boer aan The Greenery levert in Gronin gen terechtkomen, terwijl wij in Zeeland Gelderse producten krij gen. Maar supermarkten zitten er gewoon niet op te wachten dat ie dere lokale boer op zijn trekker de oogst komt brengen. Dat gaat logis tiek gezien niet. Nu nemen wij dat over. Het is ook niet zo dat we al leen aan Agrimarkt leveren, zij zijn alleen de eerste." Bromfiets Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 I ezers red acteu r@pzc.nl N57 N57-reconstructie op Schouwen: Het is toch verbijsterend te zien hoe men in één provincie deze ma terie niet op elkaar afstemt. Op Walcheren een snelle route die doorgaand verkeer aanzuigt, ter wijl het deel op Schouwen dan weer verkeersremmend wordt aan gepast met een miljoenen investe ring. Vanaf Walcheren na de ke ring krijg je de indruk dat er tijdelij ke borden staan op de haakse bocht: ze staan er sinds 1986. Iede re weggebruiker ziet toch dat al leen het poldertracé een zinvolle investering is! Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Bromfiets rijdt 83 kilometer per uur. Een klein'bericht in de krant van zaterdag: 'brommer reed 83 ki lometer per uur, rijbewijs ingeno men'. Je leest het zelden, maar ziet het regelmatig. Als je met de auto over de Postweg in de buurt van Kapelle rijdt kan het je zomaar ge beuren. Op het fietspad naast je wordt je auto gepasseerd door een 'bromfiets' die met zeer hoge snel heid bijvoorbeeld een groep fiet sende schoolkinderen passeert. Daar lees ik weinig over, wel over toerfietsers die blijkbaar ergernis opwekken ook al bellen ze netjes om te mogen passeren. Het is voor mij geen vraag wat ge vaarlijker is! Koos Oggel Conferencestraat 40, Kapelle Waterdunen Waterdunen is een recreatieonder nemer die vindt dat andere onder nemers mogen worden onteigend voor het belang van zijn Molecaten- groep! Watérdunen is niet meer stil staan bij de gevolgen van het op deze wijze aantasten van het recht van eigendom! Waterdunen is een natuurorganisatie die nooit genoeg heeft! Waterdunen is gede puteerde Wiersma die het in een Statenvergadering niet zo nauw meer neemt met de waarheid! Waterdunen is de sociale verbon denheid in de regio onder druk zet ten! Waterdunen is een overheid die rustig afwacht totdat de einde loze druk de mensen in de polder teveel zal worden, om vervolgens te kunnen zeggen dat ze de gron den toch vrijwillig hebben kunnen verwerven. De uiteindelijke resulta ten van dit alles noemen ze dan vervolgens 'goed voor de streek'! Suze de Huliu-Palmen Nieuwvlietseweg 16, Nieuwvliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56