"Nigel heeft dit 24I Van Marwijk heeft Goossens meldt zich in de kop «SM* 08MER McDowell haalt in extremes Ryder Cup terug naar Europa Internationaal voetbal is taboe in Nigeria Roinario kan scoren als parlementariër Geen Oktoberfest voor spelers Bayern Oranje-aanvoerder Mark van Bommel weet zeker dat Nigel de Jong nog terugkeert in het Nederlands elftal. dinsdag 5 oktober 2010 NYON De Fifa heeft de Nigeriaanse voet balbond (NFF) met onmiddellijke ingang geschorst. Het besluit van de wereldvoetbalbond betekent dat de vertegenwoordige elftallen van Nigeria voorlopig geen interlands mogen spelen. Ook de clubs zijn niet welkom in internationale com petities. De Fifa acht bewezen dat er in Nigeria sprake is van over heidsbemoeienis met de NFF. Zo zou de nationale competitie op voorspraak van de politiek gestart zijn zonder dat er clubs waren ge degradeerd. RIO DE JANEIRO Romario kan voortaan scoren als politicus. De 44-jarige 'man van duizend doelpunten' verwierf zon dag bij de nationale verkiezingen een zetel in het Braziliaanse parle ment namens de socialistische par tij PSB. De voormalig PSV'er kreeg in het district Rio de Janeiro bijna 150.000 stemmen (1,84 procent), meer dan genoeg om direct te wor den gekozen. Romario's vroegere, collegaspits Bebeto gaat de Demo cratische Arbeiderspartij vertegen woordigen op 'provinciaal' niveau, in de deelstaat Rio de Janeiro. MÜNCHEN Door de slechte prestaties in de Bundesliga laat de selectie van Bayern München het traditionele biertje bij het Oktoberfest even staan. In plaats van een bezoek aan het jaarlijkse bierfestival heeft trai ner Louis van Gaal besloten dat de spelers gisteren gewoon gingen trainen. Sportdirecteur Christian Nerlinger was het roerend eens met Van Gaal. „Nu naar het Okto berfest gaan zou nergens op slaan." Bayern beleeft een uitermate slech te competitiestart. De kampioen staat twaalfde met acht punten. MIDDELBURG - Timmy Goossens heeft zich in de kop van ftet PZC-topscorersklassement ge meld. De aanvaller van Philippine scoorde zondag drie keer in de 5-1-zege op Graauw en krikte zijn totaal daarmee op tot elf doelpun ten. Daarmee staat hij nog altijd twee goals achter op koploper Lo- dewijk van Keeken. Deze aanvaller van IJzendijke scoorde zondag ook weer twee keer en staat na slechts vier wed strijd al op dertien treffers. Het gros van de andere doelpuntenma kers had vijf wedstrijd nodig voor hun score. Behalve door Goossens wordt Van Keeken ook op twee doelpunten gevolgd door Rachid Bouhoudane van Vosmeer zater- dag. Morad Bobouh is de hoogst geklas seerde speler die niet op het laag ste niveau uitkomt. De speler van Zeelandia Middelburg heeft in de derde klasse inmiddels zeven keer gescoord en staat nu vierde. klasse goal 1 Lodewijk van Keeken IJzendijke 5A zon 13 2 Rachid Bouhoudane Vosmeer 4B zat 11 Timmy Goossens Philippine 5A zon 11 4 Morad Bobouh Zeel. Middelburg 3A zon 7 5 Sebastian Lagrand Hoedekenskerke 4A zat 9 6 Tom Blomaard Bruse Boys 1C zat 4 Wesley van Effrinck Zeeland Sport SA zon 8 8 Marinus Baas Arnemuiden 2E zat 5 Robin Boogaard Kapelle 3A zat 5 Dominique Verlinde Terneuzen 2E zon 5 11 John Riemens Bevelanders 4A zat 7 Jermo Stoel Hoedekenskerke 4A zat 7 Maarten de Groene Philippine 5A zon 7 Mariusz Mosiej Kwadendamme 5B zon 7 door Eric de Jager DEN HAAG - Europa heeft de Ryder Cup terugveroverd op de Verenig de Staten. In een adembenemende strijd sleepten de Europese golfers gisteren de overwinning op de val reep binnen. De Noord-Ier Grae me McDowell scoorde in de laatste singlepartij tegen Hunter Mahan het winnende punt. Daarmee schreef McDowell het zo veelste record van deze Ryder Cup editie bij in de geschiedenisboe ken. Er werden in Newport een aantal opmerkelijke feiten geno- Graeme McDowell teerd. Tiger Woods leed eerder in het weekeinde zijn grootste neder laag, Phil Mickelson kreeg de mees te Ryder Cup-nederlagen achter zijn naam en het was de eerste keer dat de beslissing op maandag moest vallen (vanwege de onop houdelijke regen in Wales). Giste ren was het bovendien voor het eerst sinds 1991 dat de belangrijk ste golfprijs pas in de laatste wed strijd werd vergeven. De strijd tot het bittere einde pas te bij een wedstrijd die in het te ken stond van het terugvechten. De Verenigde Staten namen zater dag een 6-4-voorsprong, Europa knokte zich zondag naar een voor delige 9,5-6,5-marge. Op de slotdag was de beurt weer aan de Amerikanen. Tiger Woods en Phil Mickelson, de nummer één en drie van de wereld die de hele Cup worstelden met hun spel, waren gisteren goed voor twee volle punten. De VS wonnen zeven van de elf singles, zodat de twaalfde tweestrijd tussen McDo well en Mahan de beslissing moest brengen. De VS had genoeg aan een gelijkspel, omdat bij 14-14 de titelhouder de Ryder Cup mag be houden. McDowell maakte het verschil op de lastige zestiende hole. Daar put te hij van ver voor een birdie. Toen Mahan vervolgens op de ze ventiende hole een bogey scoorde, was het pleit beslecht. De 35.000 toeschouwers rond de baan gingen uit hun dak - de Ryder Cup is een van de weinige golfwedstrijden waar een Voetbalsfeer' heerst en de spelers volgden dat voorbeeld. McDowell werd bedolven onder zijn teamgenoten. Captain Colin Montgomerie pink te een traantje weg. „Ik ben zo trots. Zo verschrikkelijk trots op Europa. We hebben fantastisch ge speeld, we hebben 110 procent ge geven. Meer kon ik niet vragen. Na tuurlijk kwam het allemaal aan op de laatste wedstrijd en daar wil ie dereen het over hebben, maar alle twaalf spelers hebben het gewel dig gedaan. Ik wist dat ik twaalf toppers had. Graeme McDowell stond met goede reden in de laat ste partij. Hij bulkt van het zelfver trouwen en dat was te zien. Die birdie op de zestiende... Ongeloof lijk." De Schotse captain zette vaker de juiste man op de juiste plaats. Zo pakte hét inzetten van Lee West- wood in de openingspartij tegen Tiger Woods goed uit en had zijn oproep om zondag na de achter stand agressief de baan in te gaan effect. De vijfvoudig winnaar van de Ryder Cup kreeg daarmee als coach een mooie kroon op zijn loopbaan. MfGIlDEjöNG door Leon ten Voorde KATWIJK - Mark van Bommel be grijpt de beslissing van de bonds coach, maar de aanvoerder van Oranje heeft er als mens wel moei te mee dat Nigel de Jong uit de se lectie is gezet. „Ik ken Nigel, hij heeft dit nooit met opzet gedaan." Van Bommel weet als geen ander wat het betekent om bekritiseerd te worden. Hij is ook jarenlang ach tervolgd en veroordeeld vanwege zijn domme, vaak onnodig harde overtredingen. „Ik heb een beetje hetzelfde probleem gehad als Ni- gel. En op een gegeven moment ga je daar toch over nadenken en iets mee doen, hoe moeilijk dat soms in een wedstrijd ook is, omdat je vaak in een halve seconde moet be slissen", zegt Van Bommel. Omdat bondscoach Bert van Mar wijk geen behoefte heeft om het persbericht van de KNVB verder toe te lichten, mag de aanvoerder op de eerste trainingsdag van Oranje op weg naar de wedstrij den tegen Moldavië en Zweden uitleggen wat hij van de verwijde ring uit de selectie'van Nigel de Jong vindt. Van Bommel zegt de overtreding van zondag waarmee Nigel de Jong Newcastle-speler Ben Arfa een dubbele beenbreuk bezorgde niet gezien te hebben. „En ik heb er ook geen behoefte aan om het nog te bekijken." Hij heeft zijn ploeggenoot wel probe ren te bellen, maar die neemt thuis in Amsterdam de telefoon niet op. De Jong heeft het nieuws die och tend in een persoonlijk onder houd vernomen van Bert van Mar wijk. Die moest wat doen, aange zien hij bij de vorige zware overtre ding van De Jong al had aangege ven dat dit de laatste keer was. Of is de bondscoach mede gezwicht door de druk van media? Van Bommel draait er een paar uur la ter niet omheen: in eerste instan tie is er sprake van een sanctie. „Want het is voor elke internatio nal een straf als hij niet wordt op geroepen voor Oranje." Maar er is meer, denkt hij. „Nigel wordt in mijn ogen ook bewust uit de wind gehouden. Als hij hier was ge weest, was iedereen bovenop hem gedoken en was het vier dagen al leen maar over hem gegaan en niet over Moldavië. Ik denk dat de druk van de media in deze zaak wel degelijk een rol heeft ge speeld." Hij zegt zich te kunnen vinden in de maatregel. „De bondscoach is naar ons toe duidelijk geweest. Ik snap het wel." Maar ondertussen knaagt er ook iets van mededogen. „Omdat Nigel een fantastische go zer is, die nooit iemand bewust zal blesseren. Het gaat honderd keer goed, maar nu is het net twee keer achter elkaar fout gegaan en die ongelukkige momenten sprin gen er uit. Daar duikt iedereen bo venop. Aan de ene kant is dat lo gisch, maar Nigel verdient het niet om op een bepaalde manier neer gezet te worden. Op televisie heb ben ze hem zelfs al een crimineel genoemd en dat gaat me veel te ver. Van Bommel vindt het vertrek van zijn kompaan op het midden veld ook een sportieve aderlating. Samen met De Jong vormt hij in de ogen van Van Marwijk het hart van Oranje. „Nigel is een fantas tische speler die vorige week tegen Chelsea de beste man van het veld was", zegt Van Bommel. „Mede dankzij hem zijn we op het WK zo ver gekomen. Hij heeft ons sta bieler gemaakt. Nu hoor ik ook verhalen dat we ons zelf mis schien in de vingers snijden, .om dat hij er de komende wedstrijden niet bij is. Maar wat willen we dan? De pers roept hardop dat hij keihard gestraft moet worden, maar ondertussen vinden sommi- Bert van Marwijk grijpt met het verwijderen van Nigel de Jong hard in, maar hij had veel eerder moeten in zien dat een recidivist niet thuishoort in Oranje. Niet zonder trots meldde Bert van Marwijk eind augustus dat hij ambas sadeur van het Jeugd sportfonds was geworden. De bondscoach, zelf opa van harts tochtelijk voetballende kleinkinde ren, zei het van eminent belang te vinden dat elk jochie altijd en over al kan sporten, ook als het gezins budget niet verder dan het mini mumloon reikt. Van Marwijk, ge boren in een arbeidersnest in De- door Roel Wiche venter, hoefje over sociale gelijk heid niets te vertellen. Bert van Marwijk is ook nog am bassadeur van een ander nationaal instituut, het Nederlands elftal. Sterker nog, hij is de hoogst verant woordelijke. Het Nederlands elftal is niet zo maar een instituut, het is ook de droom van tienduizenden voetbal lertjes, arm of rijk, getalenteerd of niet. De voorbeeldfunctie van de spelers van Oranje' is monumen taal. Elk jongetje wil ooit een Sneij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44