eel wat oorlogstuig langs de kust' Hulster kinderen kunnen twee weken kennismaken met aangepaste sporten Bommenruiming regioagenda dinsdag 5 oktober 2010 696 Veel mensen waren verbaasd dat de onderzoekers van Bodac bijna zeven honderd mijnen vlak bij elkaar vonden. Jacob Basting acht het niet denkbeel dig dat er nog veel meer mijnen op het Cavelotterrein worden gevonden. Jacob Basting: 'De Canadezen zetten alles op alles om door te breken van de Vlaamse naar de Hollandse kust. Ze vuurden zo veel granaten op Cad- zand af, gewoon niet mooi meer.' het huidige Cavelotterrein. De tor pedo's en veel grote bommen zijn na de oorlog opgeruimd. Ook en kele mijnenveldjes werden - op meer of minder professionele wij ze - 'geruimd'. Maar Jacob Basting weet bijna zeker dat er nog veel meer oorlogstuig moet liggen. Hij tekent uit de losse pols feilloos een situatieschets je. Langs een groot deel van de Lange Strinkweg lagen mij nenvelden. „Voetmijnen, pantser- mijnen en een heleboel schijnmij- nen, lege doosjes die er uitzagen als gevaarlijk oorlogstuig." De mijnen lagen verspreid over het hele Cavelotterrein, bezweert Jacob. „Er moeten haast nog wel een paar grote bommen worden gevonden. We zagen aan het eind van de oorlog bijvoorbeeld drie bommen vallen, maar hoorden slechts twee klappen. De derde bom moet nog steeds vlak bij het uitwateringskanaal liggen, ergens in de hoek Bastingsweg, Schelde- Op het bouwterrein van toekom stig vakantiepark Cavelot in Cad- zand-Bad zijn al 696 mijnen gevon den en tot ontploffing gebracht. De vijf grote vliegtuigbommen (vijfhonderdponders) die zijn gelo- caliseerd worden op een later tijd stip onschadelijk gemaakt. De onderzoekers zijn nog twee tot drie weken bezig om het hele bouwterrein af te zoeken. Volgens Jacob Basting, voormalig bewoner van een boerderij in de nabijheid, zullen zij nog veel meer explosieven aantreffen. Hoe meer bommen er worden ge vonden, hoe meer geld het de ge meente kost. Sluis heeft een verzoek bij het Rijk lopen voor een extra bijdrage. straat, Noorddijk." Basting was 'op zijn dood' van ex plosieven. Hij zag deskundigen van de opruimingsdiensten met schijnbaar speels gemak ontstekin gen verwijderen van allerlei bom men en granaten. Oudste broer Le- vien haalde niet ontplofte explosie ven met zijn blote handen van vel den en akkers. „Ik zei dat-ie met zijn leven speelde, maar Levien antwoordde altijd: Als ik het doe, weet ik zeker dat het goed ge beurt." Dat zelfvertrouwen heeft Jacob nooit gehad. Hij ziet nog de ploeg die de lucht inging, omdat het landbouwerktuig op een bom stuitte. De boer op de trekker kwam met de schrik vrij. Maar een inwoner van Cad- zand kwam er minder goed vanaf toen een gra naat zijn huis binnendrong en hem aan tafel trof Een hond van de buren die een haas achterna rende, moest zijn jachtinstinct met zijn leven bekopen. „We hoor den een enorme knal en vonden dagen later de resten van de hond terug." Basting hield er een heilig ontzag voor wapentuig aan over. Toen hij na de oorlog een boerde rij in de polder bij Breskens be trok, vond hij ook weer heel wat explosieven. Een knecht kwam eens doodgemoedereerd met een bom naar de boerderij rijden. „Je moet je niet voorstellen wat er had kunnen gebeuren tijdens dat gehobbel over de akkers. Als ik zelf wat vond, zette ik de vind plaats af met paaltjes tot de oprui mingsdienst was geweest." Ook nu nog kunnen mensen niet voorzichtig genoeg zijn bij bouw- of graafwerkzaamheden, waar schuwt Basting. „Op de hele kust zijn enorme hoeveelheden bom men en granaten afgevuurd. Al leen gedegen onderzoek kan uit wijzen of er nog veel onontplofte exemplaren liggen." Betonnen ruiters moesten er op het strand van Cadzand voor zorgen dat geallieerde schepen niet konden aanlan den. foto Zeeuws Documentatiecentrum Jacob Basting herinnert zich niet alleen bombardementen van de geallieer den, maar ook opslagplaatsen van Duitse explosieven. foto Peter Nicolai Een deel van de mijnen werd vorige week tot ontploffing gebracht. Meer agendanieuws op de website van deze krant. DINSDAG 5 OKTOBER 2010 AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Joke ren, biljarten; Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, aero bics; 14.45 uur: Koersbal; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, sjoelen; BRESKENS - Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Koersbal; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO jokeren; HOEK - De bovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, vluchtelingenwerk, computeren; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Prijskaarten bie den en jokeren; 19.30 uur: Stijldansen, Sa men Effect; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentraining; 14.00 uur: Bingo; Den Dullaert, 13.15 uur: Sportstudio An neke Hamelink; 13.30 uur: Bridge; 18.30 uur: Uni hockey; 19.30 uur: Hulster ge mengd koor; 20.00 uur: Volleybal; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek; 14.00 uur: Biljar ten, sjoelen, welfare; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren; 13.00 uur: Biljarten;13.30 uur: Sjoelen, koersbal, ouderenkoor; 15.30 uur: Kreatieve vorming; 19.30 uur: Bloemschikken; 20.30 uur: Gregorius- koor; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: En gels; 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.00 uur: Biljarten, bridge; 13.30 uur: Handwerken, soos; 19.00 uur: Dansen; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; De Kameleon, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; Woonzorgcentrum Het Verlaet, 10.15 uur: Gymnastiek. door Paul Begijn HULST - Stichting Welzijn Hulst laat valide en minder valide kinde ren in de gemeente Hulst twee we ken aangepast sporten. Van 11 tot en met 20 oktober worden aange paste sporten aangeboden tijdens de wekelijkse sportbuurtwerkles- sen van 'Hulst in Beweging'. Op die manier wil de stichting valide en minder valide mensen met el kaar in contact brengen en ze ken nis laten maken met het aanbod aangepaste sporten in Hulst. Het programma vloeit voort uit een onderzoek naar het beweeg- aanbod voor mensen met een li chamelijke beperking in de ge meente Hulst. Daaruit bleek dat er te weinig mogelijkheden zijn voor mensen met een lichamelijke be perking. Binnenkort begint ook een onder zoek naar de toegankelijkheid van sportaccommodaties in de gemeen te Hulst, uitgevoerd door 'Hulst in Beweging' en in samenwerking met Stichting Gehandicaptenbe leid Hulst. „Elke doelgroep moet zich prettig en veilig voelen. Sanitaire voorzie ningen, toegang tot de kantine, in- en uitgang en kleedkamers moe ten voor alle sporters in orde zijn", stelt coördinator Mare de Haas van 'Hulst in Beweging'. „Mensen met een lichamelijke beperking wor den helaas nog te vaak over het hoofd gezien als het gaat om toe gankelijkheid." De Haas hoopt met de onderzoeks resultaten tot een lijst van aanbeve lingen te kunnen komen om de toegankelijkheid van de accommo daties in de gemeente te verbete ren. Hij realiseert zich dat dit niet gemakkelijk zal zijn, gezien de fi nanciële situatie waarin de ge meente Hulst en sportverenigin gen verkeren. Tijdens het speciaal opgezette pro gramma met aangepaste sporten wil de stichting Welzijn Hulst ook valide kinderen de kans geven om kennis te maken met de aangepas te sporten. Er wordt gesport in ze ven kernen, waarbij de kinderen van acht tot en twaalf jaar zelf kun nen kiezen waar zij gaan sporten. Kinderen met een lichamelijke be perking kunnen zich inschrijven bij Mare de Haas, 0114-684700 of mailen naar de mdehaas@welzijn- hulst.nl. Alle activiteiten zijn gra tis. Het volledig programma is te raad plegen op de website www.hulstin- beweging.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41