Geluk bestaat en valt te leren Onderzoekscommissie: 'Breng getijde terug in Crevelingenmeer' 2 Zwijgen dinsdag Nederlanders zijn een gelukkig volkje, blijkt uit cijfers van het CBS en de ervaring van psychologen. Waarin schuilt het geheim? dinsdag 5 oktober 2010 f door Marleen Blommaert Beter zou ik er het zwij gen toe doen. Maar als ik dat kon, zou ik niet zijn wie ik ben. Zwijgen is het laatste. Daar heb ik gegeven de oneindigheid of de mist van de vergetelheid nog alle tijd voor. In het ouderlijk huis was spreken een dure plicht. Het moest wel er gens op slaan. Mijn moeder stond erop dat wij zeiden wat we von den. Bovendien eerlijk en uit het hart. Janken deden we daarbij niet, dat werd afgedaan als aanstel lerij. Aanstellerij was een hoofd zonde. Mijn moeders commen taar op de recente politieke ont wikkelingen zou dan ook vlijm scherp en meedogenloos geweest zijn. In de loop der jaren is mijn opvatting, dat alle emotie aanstel lerij zou zijn, natuurlijk wel wat genuanceerd. Het harde leven van de generaties voor mij, liet geen ruimte voor tranen. Dat realiseer de ik me later. Dat gold voor de dienstmeid, de garnalenvisser, de loonwerker, de straatveger en de leurder met passementen. Een andere regel die in ons hart werd gebeiteld was: Als je on recht ziet, doe je je mond open. Zwijgen maakt je medeverant woordelijk voor het onrecht. Ten slotte was er de hoofdregel die ik niet van me afheb kunnen en willen schudden: „Iedereen is welkom en niemand is beter of slechter dan jij. Of het nu om de koningin of de straatveger gaat, je behandelt mensen gelijk." Wij waren een zogenaamde arti kel Grondwet familie: „Allen die zich in Nederland bevinden, worden in gelijke gevallen gelijk behan deld. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezind heid, ras, geslacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan." Op de Hofplaats in Den Haag staat dit artikel in marmer gebei teld. Ik vind het een prachtig mo nument en loop er vaak met een glimlach langs. Als ik het zie, geeft het mij het gevoel, dat mijn eigen moeder een monument heeft gekregen in Den Haag. Maar liever nog dan de versteende woorden op de Hofplaats, zou ik de geest van deze woorden in Ne derland zien. Daarom, zwijgen is het laatste. Dat doe je dus niet. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nmd een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ifWf* De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens 1 het eololon treft u nadere infoimatie aan M3 GELUK door Marcel Modde en Ondine van der Vleuten Marlies Terstegge moet wel een ge lukkig mens zijn. Als professioneel beoefenaar van de positieve psychologie heeft ze een kast vol handboeken waarin pre cies uit de doeken wordt gedaan hoe het hoogste goed in een men senleven kan worden nagestreefd. Sinds vorige week is daar weer een nieuw standaardwerk bijgekomen: 'Geluk. The World book of Happi ness', van de Vlaamse goeroe on der de positivo's Leo Bormans. In zijn derde boek heeft hij de kennis gebundeld van honderd gelukspro- fessoren van over de hele wereld, onder wie dé Nederlandse autori teit Ruut Veenhoven. Terstegge bedient zich bij het be antwoorden van de vraag wat ge luk nu eigenlijk is, dankbaar van de definitie waarmee Bormans zijn twee jaar lange zoektocht simpel samenvat: „Gelukkig zijn, is dat je houdt van het leven dat je leidt." Klinkt allemaal heel mooi natuur lijk, maar de praktijk is een stuk weerbarstiger en kan zelfs enorm wreed zijn, beseft de Haagse psy chologe wel degelijk. Want wat is geluk voor een fabrieksarbeider die zijn leven slijt aan de lopende band? Hoe krijg je een moeder die haar kind heeft verloren weer aan het lachen? „Een kind verliezen is volgens mij het ergste wat iemand kan overkomen. Ik vraag me af of je daar wel overheen komt. Dat hangt ook heel sterk af van je di recte leefomgeving en wat je ver der aan zelfkennis en kracht in huis hebt. Ook kan het uitmaken of je gelooft of niet." Hoezeer Terstegge Bormans en Veenhoven ook hoog acht, per soonlijk voelt ze meer voor het ge- dachtengoed van de C-sikszentmi- halyi. Deze Hongaars-Amerikaan se hoogleraar doet al veertig jaar onderzoek naar geluk en creativi teit. „Hij introduceerde de term flow en ontdekte dat je je gelukki ger voelt naarmate je vaker en op meerdere levensgebieden flow er vaart", legt Terstegge uit op haar internetsite. „Maar je krijgt alleen flow als je iets doet wat voor jou authentiek is: als het past bij je per soonlijke waarden en kwaliteiten. Als je bewust zo'n doel nastreeft, kan dat voor jou ook een levens thema worden. Zo'n levensthema geeft richting aan de aandacht die je aan iets besteedt en aan de keu zes die je maakt. Zo worden de ac tiviteiten in je leven op een beteke nisvolle manier verbonden." Maar valt geluk dan domweg te le ren? „Ja", zegt ze ferm, verwijzend naar haar nieuwe cursus die deze maand begint. „Vijftig procent van het hoogste bereikbare geluk is aangeboren, genetisch bepaald. Tien procent wordt bepaald door omstandigheden, zoals het land waar je woont, gezinssituatie, op leiding. En veertig procent is het gedeelte dat je zelf kunt beïnvloe den, is maakbaar." Maar dan nog ligt het gevaar op de loer. „Bij men sen die alles mee hebben, zie je vaak dat ze zich te weinig inspan nen om gelukkig te zijn. Je moet al tijd doelen stellen." Geluksbronnen De weg naar geluk volgens onder zoeker Barbara Fredrickson: wees positief wees moedig; mensen hebben vaak spijt van dingen die ze niet hebben gedaan. wees aardig voor jezelf; bepaalt voor een groot deel je vaardigheid om om te gaan met tegenslagen. benut je pessimisme; kan heel nuttig zijn om goed voorbereid te zijn op gebeurtenissen. vind een roeping: streef doelen na en onthoud dat het meer gaat om de weg naar je doel toe dan om het bereiken van je einddoel. door Edith Ramakers OUDDORP - Het Grevelingenmeer verkeert in ademnood. Op steeds meer plekken en al op geringere diepte komt zuurstofloos water voor. Voorgaande jaren werd fut loos water gemeten dieper dan tien meter, afgelopen zomer werd vastgesteld dat zich al ernstig zuur stoftekort voordoet op vijf, zes me ter diepte. De commissie 'Toe komst van de Grevelingen' voerde in opdracht van Rijkswaterstaat het onderzoek uit naar de wa terkwaliteit. Deze commissie luidt de alarmbel. Het gebrek aan zuurstof doodt alle leven en elk jaar wordt de wa terkwaliteit slechter. De onderzoe kers troffen dikke lagen rottend materiaal aan, waarin louter dode organismen dreven. De macabere ontdekking wordt ge toond op een filmpje; www.toe- komstgrevelingen.nl Het is een vicieuze cirkel. In zuur- stofarm water gedijen de bacteriën opperbest. Deze bacterie verbruikt ook nog eens het laatste restje zuurstof. Door de waterkwaliteit te verbete ren, krijgen organismen de kans zich te herstellen. Volgens de on derzoekers zal een getijdeverschil van 50 centimeter (tussen hoog en laag water) voldoende zijn om zuurstof in het Grevelingenmeer terug te brengen. Er ontstaat meer natte natuur, de kweek van schelp dieren wordt weer mogelijk en er komt weer werk voor vissers. Op dit moment stroomt ongeveer 125 kubieke meter water per secon de van de Noordzee het Grevelin genmeer in. Dat gebeurt door een buis met een doorsnede van pak weg 3 meter. Dat is onvoldoende om het water op grotere diepte in beweging te krijgen. Door bewe ging ontstaat zuurstof in het wa ter. Volgens de onderzoekers moet ongeveer 1000 kubieke meter zee water per seconde binnenstromen om het getij én de beweging te her stellen. „Dan komt de dynamiek in het Grevelingenmeer terug", zegt Jan Willem Slager van Rijks waterstaat. Het Grevelingenmeer is een natuurgebied en het groot ste zoutwatermeer van Europa. Het is in 1971 ontstaan door afslui ting van de zeearm voor de Delta werken. De kwaliteit van het water is een van de onderzoeksgebieden van de commissie. Ze stelt ook voor om de terugkeer van eb en vloed te koppelen aan de bouw van een getijde-energiecentrale. Elektrici teit wordt dan opgewekt bij het in- en uitstromende water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2