nooit met opzet gedaan' ecidivist te lang laten staan 'Horror-tackle' is geen incident Brama en Emanuelson bij Oranje dinsdag 5 oktober 2010 Nigel de Jong (nummer 34) kijkt hoe het met Newcastle-speler Hatem Ben Arfa gesteld is. De Tijdens de WK-finale deze zomer tegen Spanje liet Nigel de Jong zich van zijn slechtste kant Nederlandse middenvelder brak het been van de Fransman zaterdag. foto ANP zien toen hij Xabi Alonso met een karatetrap vloerde. foto Kim Ludbrook/EPA gen het ook onhandig om hem weg te sturen. Het is zo tegenstrij dig allemaal." Van Bommel is wel van mening dat De Jong de grenzen op een be tere manier moet gaan aftasten. „Omdat hij dit helemaal niet no dig heeft. Kijk, hij is een winnaar die elk duel op het veld wil win nen. En daar gaat hij heel ver in. Maar hij moet leren zonder over tredingen duels te winnen. En daarvoor moet hij soms anders de duels ingaan. Zeker bij die zoge naamde fiftyfifty-ballen, waarin hij vaak betrokken is. Tegelijkertijd moet hij zijn spel ook weer niet te veel veranderen, want dan verdoe zelt hij zijn kracht." Het gaat, zo wil Van Bommel maar aangeven, om slimheid, om discipline en het vermogen om de juiste inschattin gen te maken. En het duurt even voordat een spe ler die balans in zijn spel heeft ge vonden. Een ding zegt Van Bommel zeker te weten. „Dit is absoluut niet het einde van de interlandcarrière van Nigel de Jong." De interlandcarrière van Nigel de Jong wordt na vijftig interlands onderbroken door de bondscoach. Bondscoach Bert van Marwijk heeft zijn aangevuld met Wout Bra ma (FC Twente, foto) en Urby Emanuelson (Ajax). Van Marwijk liet voor de duels met Moldavië en Zweden middenvelder Nigel de Jong om disciplinaire redenen afvallen. Zondag al meldden Theo Janssen (FC Twente) en Vurnon Anita (Ajax) zich af wegens blessures. spelers van Oranje is monumen taal. Elk jongetje wil ooit een Sneij- der, Van der Vaart of Van Persie worden. Juist daarom had ambassa deur Van Marwijk veel eerder moe ten ingrijpen toen hij in de gaten kreeg dat er een ongeleid projec tiel in zijn selectie zat, een recidi vist die met zijn gedrag op het veld alle Sire-campagnes over agressie binnen en langs de lijnen belachelijk maakte. Binnen een jaar permitteerde Nigel de Jong zich kamikazetackles op internatio nals van Japan, Paraguay en Dene marken, brak hij het been van Stuart Holden (Verenigde Staten) en Hatem Ben Arfa (Newcastle United) en brandde hij voor het oog van de hele wereld zijn nop pen in de borstkas van Xabi Alon so. Dat scheidsrechters en coaches hem ongestoord zijn gang lieten gaan, is net zo verbijsterend als het onvermogen van de dader om in te zien dat hij bezig was te ontspo ren. Nooit vond De Jong het nodig om de fout bij zichzelf te zoeken. Zijn grootste alibi: als ik m'n been terugtrek, krijg ik de klap. Ook Van Marwijk slaagde er niet in om zijn probleemkind te behoe den voor herhalingsgedrag. De Oranje-baas sprak De Jong keer op keer aan op zijn woeste charges, maar weigerde daar de uiterste con sequenties aan te verbinden. De re den was duidelijk: Van Marwijk vond dat hij zijn pitbull niet kon missen in zijn heilige missie om zijn elftal een steviger defensief fundament te geven. Zelfs na de WK-finale, toen De Jong een dieptepunt bereikte met zijn weerzinwekkende kung- fii-trap, bleef hij zijn middenvel der verdedigen. Een grove inschat tingsfout van de bondscoach. Van Marwijk verzuimde niet alleen om met een krachtig statement het plotse imago van een niets ont ziende schopploeg bij te stellen, maar bleef ook een speler handha ven van wie iedereen wist dat hij vroeg of laat weer over de schreef zou gaan. Dat die speler, Nigel de Jong dus, in potentie een uitstekende voet baller is en buiten het veld een alle raardigste knaap, is niet relevant. Waar het om gaat is dat bij een in stituut als Oranje iedereen moet beseffen dat hij op een podium staat waar elke daad bij miljoenen volgers, liefhebber, amateur of E-pupil, onder het vergrootglas komt. Van Marwijk, de ambassadeur van door Hans Leber DEN HAAG - De 'horror-tackle' van Nigel de Jong op Hatem Ben Arfa van Newcastle United is ook in de Engelse media onderwep van be spreking. Van de zijde van New castle is het enige statement dat van manager Chris Hughton die de tackle 'volkomen onnodig' noemt. Maar in de kranten wordt De Jong steevast als recidivist be schreven. Natuurlijk was de 'karatetrap' van De Jong in de WK-finale tegen Xa- vi Alonso al opgevallen, al was het omdat de scheidsrechter op dat moment een Engelsman was: Ho ward Webb. Maar harde ingrepen van De Jong in de Europa-League wedstrijd tegen Red Bull Salzburg kort geleden en recent in de com petitiewedstrijd tegen Wigan Athletic trokken ook al de aan dacht. „De tackle tegen Ben Arfa was dus geen incident", vindt The Independent. De trap van De Jong is in Enge land minder omstreden dan de in greep enige tijd geleden van Andy Wilkinson (Stoke City) tegen Moussa Dembélé van Fulham. Maar de ernstige verwonding van Ben Arfa zorgde ervoor dat ook De Jongs tackle wordt bekriti seerd. Assistent-trainer Brian Kidd van De Jongs club Manchester Ci ty nam het gisteren op voor de Ne derlandse middenvelder. „Deze overtreding was niet opzettelijk en gebeurde zeker niet met slechte in tenties. We kennen Nigel heel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27