heel wat oorlogstuig langs de kust' ,00 dV Meer zeehonden in Westerschelde geteld Cii'oto Bloemkool Verlenging van cameratoezicht bij dorpshuis per stuk v0 Oj-'jO per kilo dinsdag 5 oktober 2010 Veel mensen waren verbaasd dat de onderzoekers van Bodac bijna zeven honderd mijnen vlak bij elkaar vonden. Jacob Basting acht het niet denkbeel dig dat er nog veel meer mijnen op het Cavelotterrein worden gevonden. Jacob Basting: 'De Canadezen zetten alles op alles om door te breken van de Vlaamse naar de Hollandse kust. Ze vuurden zo veel granaten op Cadzand af, gewoon niet mooi meer' geen boerengewassen meer, maar goed gecamoufleerde torpedo's. „Als er een geallieerd vliegtuig of helikopter zou landen, zou die di rect 'boem' de lucht in vliegen, maakte een Duitse soldaat me des tijds duidelijk. Hij voegde er grijn zend aan toe dat ook onze boerde rij dan 'ganz kaputt' zou zijn." Hoewel het zeventig jaar geleden is, herinnert Jacob zich nog goed dat de Duitsers een heel scala aan bommen en mijnen opsloegen op het huidige Cavelotterrein. De tor pedo's en veel grote bommen zijn na de oorlog opgeruimd. Ook en kele mijnenveldjes werden - op meer of minder professionele wij ze - 'geruimd'. Maar Jacob Basting weet bijna zeker dat er nog veel meer oorlogstuig moet liggen. Hij tekent uit de losse pols feilloos een situatieschetsje. Langs een groot deel van de Lange Strinkweg lagen mijnenvelden. „Voetmijnen, pantsermijnen en een heleboel schijnmijnen, lege doosjes die er uitzagen als gevaarlijk oorlogs tuig." De mijnen lagen verspreid over het hele Cavelotter rein, bezweert Jacob. „Er moeten haast nog wel een paar grote bommen worden gevonden. We zagen aan het eind van de oor log bijvoorbeeld drie bommen val len, maar hoorden slechts twee klappen. De derde bom moet nog steeds vlak bij het uitwateringska naal liggen, ergens in de hoek Bas- tingsweg, Scheldestraat, Noord- dijk." Basting was 'op zijn dood' van ex plosieven. Hij zag deskundigen van de opruimingsdiensten met schijnbaar speels gemak ontstekin gen verwijderen van allerlei bom men en granaten. Oudste broer Le- vien haalde niet ontplofte explosie ven met zijn blote handen van vel den en akkers. „Ik zei dat-ie met zijn leven speelde, maar Levien antwoordde altijd: Als ik het doe, weet ik zeker dat het goed ge beurt." Dat zelfvertrouwen heeft Jacob nooit gehad. Hij ziet nog de ploeg die de lucht inging, omdat de tot Knokke opgerukte Canade zen de Duitsers te verdrijven met een bombardement van granaten, niet mooi meer." De Duitsers had den diverse munitiedepots tussen Noorddijk, Bastingsweg en Lange Strinkweg. Op de akkers stonden Bommenruiming Op het bouwterrein van toekom stig vakantiepark Cavelot in Cad- zand-Bad zijn al 696 mijnen gevon den en tot ontploffing gebraeht. De vijf grote vliegtuigbommen (vijfhonderdponders) die zijn gelo- caliseerd worden op een later tijd stip onschadelijk gemaakt. De onderzoekers zijn nog twee tot drie weken bezig om het hele bouwterrein af te zoeken. Volgens Jacob Basting, voormalig bewoner van een boerderij in de nabijheid, zullen zij nog veel meer explosieven aantreffen. Hoe meer bommen er worden ge vonden, hoe meer geld het de ge meente kost. Sluis heeft een verzoek bij het Rijk lopen voor een extra bijdrage. de bombardementen, maar ook de op- foto Peter Nicolai Betonnen ruiters moesten er op het strand van Cadzand voor zorgen dat geallieerde schepen niet konden aanlan den. foto Zeeuws Documentatiecentrum het landbouwerktuig op een bom stuitte. De boer op de trekker kwam met de schrik vrij. Maar een inwoner van Cad zand kwam er minder goed vanaf toen een gra naat zijn huis binnendrong en hem aan tafel trof. Een hond van de buren die een haas achterna rende, moest zijn jachtinstinct met zijn leven bekopen. „We hoor den een enorme knal en vonden dagen later de resten van de hond terug." Basting hield er een heilig ontzag voor wapentuig aan over. Toen hij na de oorlog een boerde rij in de polder bij Breskens be trok, vond hij ook heel wat explo sieven. Een knecht kwam eens doodgemoedereerd met een bom naar de boerderij rijden. „Je moet je niet voorstellen wat er had kun nen gebeuren tijdens dat gehobbel over de akkers. Als ik zelf wat vond, zette ik de vindplaats af met paaltjes tot de opruimingsdienst was geweest." Ook nu nog kun nen mensen niet voorzichtig ge noeg zijn bij bouw- of graafwerk zaamheden, waarschuwt Basting. „Op de hele kust zijn enorme hoe veelheden bommen en granaten afgevuurd. Alleen gedegen onder zoek kan uitwijzen of er nog veel onontplofte exemplaren liggen." Een deel van de mijnen werd vorige week tot ontploffing gebracht. TERNEUZEN - Het gaat goed met de zeehonden in de Westerschelde. Een recordaantal van 122 dieren is dit jaar in de zeearm geteld, waar onder opmerkelijk veel jongen, 25 stuks. In 1995 zaten er nog maar 13 zeehonden in de Westerschelde. In 2000 waren dat er 31 en 2006 54. In alle Zeeuwse wateren verblij ven nu 200 a 250 zeehonden. Jaap van der Hiele, vertegenwoor diger van de Eerste Hulp Bij Zee honden (EHBZ) in Zeeland, is vooral te spreken over de geboorte van 25 zeehonden in de Wester schelde. Het aantal meldingen van verdwaalde jongen was ook bijzon der laag dit jaar, wat aangeeft dat ze gezond zijn. „We hadden maar twee of drie huilers in de Wester schelde", meldt Van der Hiele, „ter wijl we in 2009 nog zes van de - toen - tien jongen hebben moeten opvangen." De zeehonden hebben zich in leef tijdsgroepen over de Westerschel de verdeeld, weet Van der Hiele. De ouderen leven aan de oostkant, moeders en jongen in het midden en pubers in het westen. Niet al leen in de Westerschelde zijn de waterkwaliteit en het voedselaan bod verbeterd, dat geldt ook voor de Schelde-rivier. Zelfs tussen Den- dermonde en Gent zit een groepje zeehonden. door Luc Oggel WEMELDINCE - Het cameratoezicht bij dorpshuis De Wemel in We- meldinge wordt met twee jaar ver lengd. Dat heeft burgemeester Sie- be Kramer van Kapelle bekendge maakt. De camera's hangen er al twee jaar en zijn bedoeld om een einde te maken aan overlast door jongeren. Ook wordt binnenkort cameratoe zicht ingesteld bij jeugdhonk Trin- nety, de sporthal en het zwembad in Kapelle voor een periode van twee jaar. Op die plekken is sprake van vernielingen en gebruik en ver handeling van softdrugs. DE GOEDKOOPSTE VAN ZEELAND DEZE WEEK: 1 1 i'flprTKCI groen, geel en rood r U VINDT ONS OP DE WEEKMARKT: GOES Dinsdag KAPELLE Dinsdag MIDDELBURG Donderdag VLISSINGEN Vrijdag 07.30- 16.00 07.30- 12.00 07.30 - 16.30 07.30 - 16.30 Tevens kunt u dagelijks terecht in onze winkel in Kapelle (naast de Aldi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23