'Muziek van Frédéric Chopin Duitsers roepen alle mannen op om veroordeelde te gaan werken aan de nooddijk alsnog vrijuit wooy L 4 Buikdanseres wint zilver op NK Tweede De Ruyterbal in Arsenaal Theater Voor uw Staatslot ioopt u binnen bij; TALENT Jonge Zeeuwse musici laten van zich horen tijdens Nacht van Chopin Keet in de Kerk r ...V van ontucht Marjan Berk vertelt over Zeeuwse roots SPORTIEF STIJLVOL dinsdag 5 oktober 2010 W MIDDELBURG De Middelburgse buikdanseres Marjan Bosschaart-Taal heeft afgelo pen weekeinde de tweede plaats behaald op het Nederlands Kam pioenschap Bellydance in Eindho ven. Zij kwam twee punten tekort voor de titel. Bosschaart-Taal heeft een eigen dansschool (Majidah Bel lydance). De tweede plaats levert haar wel een kwalificatie op voor de internationale kampioenschap pen die in 2011 in Rusland plaats vinden. Zij zou daar Nederland kunnen vertegenwoordigen. Op 20 november doet zij ook mee aan de 'Bellydancer of the World Contest' in Duisburg (Duitsland). VLISSINGEN De Kiwanis Club Vlissingen maakt een jaarlijkse traditie van het De Ruyterbal. Dit feest wordt zaterdag 9 oktober voor de tweede keer ge houden in het Vlissingse Arsenaal Theater. Op het programma staan optredens van Big Black and Beauti ful, de Pasadena Soul Society en Na- guine. Met de opbrengst van de avond steunt de Kiwanis Club de stichting Sawasdee, die in Cambod ja kansarme en verwaarloosde kin deren helpt. Het geld is bestemd voor de bouw van een nieuwe school in dat land. Toegangskaar ten (50 euro) zijn te koop bij Prime- ra Vlissingen en het Arsenaal Thea ter of via info@deruyterbal.nl Tabac Gifts C.F. Diesch Markt 35 Middelburg Tel.: 0118-612258 door Esme Soesman Als jong Zeeuws piano talent moest Dies van den Berg uit Bruinisse zaterdag tij dens de Nacht van Chopin in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee 'aan de bak'. Voor hem is dat geen straf. „Ik speel het liefst Chopin." De muziek van de Poolse compo nist geeft optimaal ruimte voor ei gen interpretatie, licht Dies toe. „Het is muziek waar je zelf nog veel mee kunt doen." Wat precies, lieten zes Zeeuwse muziektalen ten (in de leeftijdscategorie 13 tot en met 18 jaar) tijdens het slotstuk van het - qua activiteiten over een paar maanden uitgesmeerde - Ro mantic Festival van de Nieuwe Kerk horen. Op verzoek van de organisatie se lecteerden docenten Ellengard Jen- se, Henny van Eersel en Rien Bal kenende van de Zeeuwse Muziek school een aantal getalenteerde leerlingen. Dat zijn - naast de Bru- se Dies - Martijn Wijsman uit Noordgouwe, Mirjam van der Ploeg uit Goes, Janno Heger uit 's-Gravenpolder, Evelien de Kok uit Kapelle en Stefan Knuyt uit Nieuw- en Sint Joosland. Maar de ogen sluiten en louter luis teren zat er niet in. Hans Erbrink (tekst) en Mar van der Veer (beeld) hebben het levensverhaal van Chopin in een powerpointpre- sentatie gezet. Een leven dat zij ver deeld hebben in zes episodes, die tijdens de Nacht van Chopin afge wisseld werden met optredens. Zo kwamen onder meer Chopins vroege jeugd en de diverse creatie ve bloeiperiodes die hij doormaak te in zijn leven (Erbrink: „Het zijn géén saaie feiten") aan bod. Frédéric Francois Chopin, die als grootste componist van Polen wordt beschouwd, werd in februa ri 1810 geboren in het dorpje Zela- zowa Wola. Na op zijn 6e met muziekles te zijn begonnen stond hij al op jon ge leeftijd bekend als muzikaal wonderkind. Op zijn twintigste verliet hij, als gevolg van de ellen de rondom de Novemberopstand, zijn geboorteland. Na een tussen stop in Wenen werd de stad Parijs Chopins nieuwe thuishaven. Spraakmakend is zijn relatie met schrijfster Aurore Dudevant (beter bekend als George Sand); een vrouw die - uniek in die tijd - in mannenkleren gekleed ging en si garen en pijp rookte. „Die verhalen alleen al zijn leuk. Maar zijn muziek is prachtig", be noemt directeur )an Hut van de Zeeuwse Muziekschool de waarde van de twee pijlers van het Chopinrecital. Hoewel Hut zelf geen pianist is, weet hij de per soonlijkheid die hoorbaar is achter de op piano gerichte composities te waarderen. „Hij was vluchteling. De heimwee naar zijn oorsprong hoor je in zijn muziek terug." Een aantal van de Zeeuwse jeugdtalen- ten neemt deel aan de talentenop leiding van de Zeeuwse Muziek school. Dat is een klein clubje dat over meer dan gemiddeld talent beschikt en dat extra les krijgt en de mogelijkheid om ruim podium ervaring op te doen. Dies (leerling 5 vwo) wil na de middelbare school conservatorium gaan doen. „Optreden geeft een kick." De musici (exd. Stephan Knuyt). Dies van den Berg staat derde van rechts. Chopin waart rond in Zierik- zee. Behalve tijdens de Nacht van Chopin neemt de Poolse componist deze week nogbezit van de Nieuwe Kerk tij dens het scholierenproject Keet in de Kerk. Met onder meer muziekdocent Hans Hest als Frédéric Chopin, 'aanvoerder' (dirigente) Cathy Kot- oun als George Sands en Mar van der Veer en Jan Hut als verslagge vers. Hans Erbrink speelt de butler. Vorige week woensdag werd deze aan Chopin gewijde Keet voor het eerst opgevoerd, morgen (woens- MIDDELBURG Marjan Berk houdt op zaterdag 16 oktober om 16.00 uur een lezing in het Zeeuws Archief in Middelburg. De lezing draagt de titel 'Het bloed kruipt...' In haar lezing verhaalt Marjan Berk over haar zoektocht naar haar Zeeuwse roots en de vermeende af stamming van Jacob Cats. Na af loop van de lezing is er gelegen heid tot napraten met de schrijf ster. Na het eerste bombarde ment op de dijk bij West- kapelle, stroomt de vloed, zij het nog beperkt, Walcheren binnen. Veel boeren hebben moei te hun vee in veiligheid te breng en. Want vrijwel alle vervoermid delen zijn gevorderd door de Duit sers. Die roepen ook alle mannen op, tussen 15 en 60 jaar, om te gaan werken aan een nooddijk, ter bescherming van hun gevechtsstel lingen. Aanvankelijk komt vrijwel nie mand opdagen. Maar wie weigert, wordt afgevoerd naar een kamp bij Souburg, en riskeert de doodstraf Eén van de weigeraars, Jacobus Francke, wordt na enkele dagen ge fusilleerd, om een afschrikwek kend voorbeeld te stellen. Uit het dagboek van laap Komejan: Mariekerke, 5 oktober 1944. „In de verte is de watervlakte al te zien. Vader is juist bij de buren om nog vlug een lam te slachten, wij hebben dan toch nog wat in huis en kunnen het des te langer uitzingen." „Er stopt een grote Duitse vracht wagen vol gendarmen. Zij sprin gen uit de wagen en drie hunner rennen naar ons achter. Eén vraagt om schoppen en spaden. Ik zeg hem dat die al gevorderd zijn door de Weermacht." „Wij hopen dat vader verdwenen is, doch deze stapt meteen naar binnen met zo'n heerschap. Hij vraagt om brood, en zegt tegen jan, (Jaaps jongere broer, red): 'haal mijn spa'. Na ons te hebben gegroet, verdwijnt hij. Op de weg gekomen wordt hij met nog enke le anderen uit de buurt in de auto gedrukt." „Inmiddels zoeken de he ren om het huis, bij de konijnen en al, naar eventueel verstopte per sonen. Trots dat zijn er echter zeer velen ontkomen." „Later bleek dat ze op Mariekerke aan de nooddijk moesten werken. Vader ging één dag, doch bleef daarna thuis. De volgende dagen werken honderden mensen aan de nooddijk. Het water stijgt snel." DEN HAAG - De Middelburger (44) die in november door de Middel burgse rechtbank wegens ontucht met een nichtje werd veroordeeld tot anderhalf jaar cel, waarvan een halfjaar voorwaardelijk, is gisteren in hoger beroep alsnog vrijuitge- gaan. Het Haagse gerechtshof heeft hem in hoger beroep vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. Het nichtje zegt vanaf vier jaar ge leden een aantal keer seksueel te zijn misbruikt door haar oom. Tot verrassing van de verdachte en zijn raadsman kreeg de hardnek kig ontkennende verdachte twee weken geleden tijdens de behande ling van het hoger beroep steun uit onverwachte hoek. Hofaankla- ger mr. W. van Fessem zei toen te hebben 'geworsteld' met het be wijs en stelde het hof daarom zelf al voor om de verdachte -vrij te spreken. y* m MODE PLEIN 1940-MIDDELBURG www.lavooymode.nl De tijd van Chopin herleeft tijdens Keet in de Kerk in de Nieuwe Kerk in FONTEINEN VAN AARDE Het oorlogsdagboek van Jaap Komejan zie www.pzc.nl/oorlogsdagboek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20