Langste tunnel ter wereld io De twee uiteinden van de nieuwe Gott hard-tunnel heb ben elkaar bijna bereikt. Een knap staaltje bouwkun de, deze langste tunnel ter wereld. dinsdag 5 oktober 2010 ssssm mm DUITSLAND FRANKRIJK Zürich ZWITSERLAND Bern*. 0 GOTTHARD Airoio Cöschenen Z IMMER BERG Lötschberg spoortunnel CENERI Arth-Goldau ITALIË OrtHh»»»''»»»!!,,, Erstfeld Lugano Biasca Chiasso Bellinzona Zürich Bouwen aan tunnel Tijdens de werkzaamheden wordt de tunnel door middel van airconditioning op 28 gra den gehouden. Zonder maatre gelen zou de temperatuur op lopen tot boven de 45 graden. Veiligheid is erg belangrijk bij de bouw van de nieuwe Gott- hardtunnel. In de 19e eeuw kwa men 177 tunnelbouwers om het leven. Tot nu toe is er bij de bouw van de nieuwe tunnel één slachtoffer gevallen door elek- trocutie bij werkzaamheden aan een transformator. De twee gescheiden tunnelbui zen krijgen 180 dwarsverbin dingen, zodat de ene tunnel kan dienen als vluchtweg voor de andere. Het steenafval wordt direct per trein afgevoerd en verwerkt tot beton voor de afwerking van de tunnelwanden. Wat overblijft wordt in een nabijgelegen meer gebruikt voor opgespoten ei landjes Naar verwachting zullen dage lijks zo'n 300 treinen door de nieuwe tunnel rijden, met een snelheid van 200 tot 250 kilo meter per uur. sing zou zijn. Ook andere Europe se ministers werden op die manier warm gemaakt voor een nieuwe spoortunnel. En met succes. Uiteindelijk kon in 1999 de bouw beginnen van de langste tunnel ter wereld. Als de Gotthard in 2017 af is, stoot zij de Japanse Seikan-tun- nel (54 kilometer) als langste ter wereld van de troon. Ambros Zgraggen, woordvoerder van Alp- transit Gotthard AG dat de tunnel bouwt, verwacht dat er daarna da gelijks zo'n 300 passagiers- en goe derentreinen door de 57 kilometer lange tunnel zullen gaan rijden. De tunnelbouw, 13 miljard euro, wordt bekostigd uit een speciaal daarvoor in het leven geroepen fonds dat onder meer gevuld wordt uit belastingen op oliepro ducten en uit een heffing op weg transport. Of het peperdure stuk spoor finan cieel een succes zal worden, is de vraag. Dat hangt namelijk mede af van de prijs die voor een rit moet worden betaald, en die is nu nog niet bekend. Er wordt wel een uur tijdwinst geboekt ten opzichte van de oude spoorverbinding, maar als dat meer gaat kosten dan het ople vert, haken reizigers en vrachtver voerders af en kiezen ze voor alter natieven: over de weg, via een an dere (minder dure) spoorverbin ding of per vliegtuig. Toch is indertijd bewust voor een spoortunnel gekozen en niet voor een tweede autotunnel. Dat had al les te maken met de milieubelas ting van het vervoer over de weg. Er moest in Zwitserland drie keer een referendum aan te pas komen om tot het besluit te komen. Maar de Zwitsers kozen uiteindelijk voor schonere lucht. de grond, de hand kunnen schud den. De kans dat twee graafploe- gen elkaar zullen passeren en bei de aan de andere kant van de berg uitkomen - het standaardgrapje op de bouw - is nihil. Geschat wordt dat het verschil bij de doorbraak niet meer dan enkele centimeters zal zijn. Bij de berekeningen is ge bruik gemaakt van satellieten, die op de millimeter nauwkeurig gege vens kunnen doorgeven. Dat was in 1880 wel anders. Bij de bouw toen van de eerste Gotthard-tun- nel had men dergelijke technolo gie nog niet. Toch wisten de twee graafploegen met slechts een ver schil van 33 centimeter naar elkaar toe te werken. Dat die oude tunnel hoog nodig aan vervanging toe was, daar werd eind jaren '40 al over gesproken in Zwitserland. Die tunnel ligt name lijk op 1100 meter hoogte. Treinen moeten dus eerst nog een flink stuk klimmen en dat betekent af remmen. Het idee van een vlakke re snellere baan op 500 meter hoogte, waar treinen 200 kilome ter per uur kunnen blijven rijden, bleef echter lang in de ijskast; tot de Zwitserse politicus Adolf Ogi in 1988 het plan nieuw leven inblies. Hij begon een omvangrijke lobby campagne, zowel in eigen land om de verschillende kantons op een lijn te krijgen, als op Europees ni veau. Zo werd de Nederlandse mi nister van Verkeer- en Waterstaat in die tijd, Neelie Kroes, per heli kopter over het gebied rond de Gotthard-tunnel gevlogen. Ze moest ervan overtuigd raken dat er echt niet nog meer autoverkeer in dat gebied moest komen en dat een snellere treinverbinding tus sen Duitsland en Italië dé oplos- door Tanja Kits 'www.alptransit.ch De moeilijkste stukken bij het graven waren niet de harde granieten lagen, maar juist de zachtere gesteenten: de zogenoem de suikerkorrelige dolomiet. Met een massa van een 2000 meter ho ge berg erboven was de angst groot dat de tunnel bij die zachte delen zou bezwijken. Ingenieuze constructies waarbij tijdens het graven meteen staalbogen werden ingebouwd, bleken de oplossing. Al ruim tien jaar worden in Zwi- tersland van twee kanten van het Gotthardmassief twee tunnelbui zen gegraven. Er is nog enkele me ter te gaan. Dan komen de tunnel buizen van de nieuwe Gott hard-tunnel bij elkaar. De bedoeling is dat de eerste door braak, die in de oostelijke buis, op 15 oktober zal plaatsvinden vlakbij het station voor het skigebied bij Sedrun. Volgend voorjaar moeten de graafploegen van de westelijke tunnelbuis elkaar dan, diep onder Dwarsdoorsnede station De tunnel wordt bij het uitgraven meteen onder stut door een stalen con structie, zodat de wan den van zacht gesteente niet instorten. foto Martin Ruetschi Uitgang Sedrun (aansluiting op treinstations en skigebieden) luchtschacht liftschacht 800 m Passagierslift automatisch gestuurd cabine met 2 niveaus capaciteit 80 mensen looptijd 1 100 sec. Urseren-Garvera-Zone toegangstunnel 15 oktober eerste doorbraak in oostelijke tunnel 1.000 Noord portaal Erstfela m Tavetscher tussenmassief* Amsteg Aarmassief Cottha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10