sport 133 Hushovd gaat er met titel vandoor Vos pakt weer zilver Edward Gal wint drie keer goud met Totilas WK WIELRENNEN Noor sprint naar zege in Australië Janssen en Anita melden zich af Stitzinger kampioen halve marathon Contador denkt aan stoppen bij schorsing Europcar redt ploeg van Voeckler Tweede zege op rij voor Stoner Schakers sluiten af met zege op Servië door Ad Pertijs CEELONG - Werd het 'in the end' toch nog een sprint. Na een ener verende, zware WK-frnale draai den 25 renners onder aanvoering van Niki Terpstra de Moorabool Street van Geelong in. De Noord-Hollandse lefgozer probeer de het met een lange uithaal, maar de Noor Thor Hushovd stampte onbedreigd naar de wereldtitel. De Deen Matti Breschel pakte balend het zilver, voor de Australiër Allan Davis. Het wilde volgens het medail le-trio niet zeggen dat de thuisblij vers alsnog gelijk gekregen heb ben. „Het was wel degelijk een zwaar parkoers", zei Breschel. „Ik denk dat de wind Philippe Gilbert uiteindelijk de das om heeft ge daan. Hij was de sterkste man in de koers, maar alleen tien kilome ter tegen de wind inrijden, kan nie mand", keek Hushovd terug op het keerpunt in de finale. De Belg Gilbert was van start ge gaan als topfavoriet. Die rol trok hij in het zonnige Geelong ook he lemaal naar zich toe. Samen met zijn voornaamste uitdager en titel verdediger Cadel Evans. De twee trokken al vroeg ten aanval. „Dat verraste me wel een beetje", zei Hushovd over de breuk die de twee op bijna negentig kilometer van de finish veroorzaakten. „Ge lukkig zag ik dat Oscar Freire en enkele anderen ook waren blijven zitten. Spanje en Rusland bleven daarom rijden." Met dertig man voorop bleek de strijd in de finale dan ook nog niet beslist. Ondanks de volgende aan vallen van Gilbert en Evans. Steeds probeerden ze met kleinere groepjes voorop te raken. Op de voorlaatste helling zette Gilbert aan voor zijn ultieme, aanval. Evans bleef het antwoord schul dig. En toen kwam op het lange vlakke stuk naar de finish plots Thor Hushovd steekt zijn armen in de lucht na zijn zege in de sprint. maandag 4 oktober 2010 het hele pak van achteruit opge- stoomd en werd het alsnog een feestje voor de sprinters. Dat wil zeggen, voor de snelle mannen die ook het zware werk aankunnen. Thor Hushovd is zo'n sterke man. Niet voor niets werd hij in 1998 al wereldkampioen tijdrijden bij de beloften. „Ik stond er toen echt van te kijken hoe hard ik met een fiets kon rijden." Dat wat hij giste ren deed, verraste hem veel min der. „Ik heb de ervaring om te we ten wat ik hier moest doen." Hij gokte, spaarde zijn krachten voor die ene gouden spurt en voelde in de laatste meters de power om het karwei ook af te maken. Marianne Vos foto Andrew Brownbill/AP GEELONG - Voor de vierde keer op rij beëindigde Marianne Vos zater dag een wereldtitelstrijd wielren nen op de weg als tweede. Het re peterende verhaal was - ditmaal in het Australische Geelong - het ge volg van een gecompliceerde fina le die de Italiaanse Giorgia Bronzi- ni de regenboogtrui opleverde. De Zweedse Emma Johansson werd derde. Vragen spookten door haar hoofd. Vos had nogal wat keuzes moeten maken in het laatste rondje in Geelong. Had ze op het laatste hel lende deel moeten reageren op een uitval van de Duitse Judith Arndt èn de Britse Nicole Cooke? Had ze op 300 meter voor de streep de juiste beslissing geno men het gat naar het tweetal te dichten? Met het vertrouwde zil ver om de hals bleef het bij gissen. „Dit kun je in ieder geval weer een gemiste kans noemen." Vijf ron den hadden de vrouwen het rustig aan gedaan in de grauwe arbeiders stad waar de replay van de finale van het Australian Football de ge moederen meer bezighield. Bronzi- ni zag het koersverloop tevreden aan. „Als het een harde wedstrijd zou worden zou ik me opofferen voor rensters met meer kans, maar het kalme verloop speelde me in de kaart", vertelde de 27-jarige Itali aanse die uiteindelijk alleen nog oog had voor Vos. „Ik wist ook dat ik meteen in haar spoor moest zit ten. Als je haar even kwijt bent kun je het vergeten." ZEIST Middenvelder Theo Janssen van F(^ Twente en verdediger Vurnon Ani ta van Ajax hebben zich gisteren bij bondscoach Bert van Marwijk afgemeld voor de komende EK-kwalifïcatieduels tegen Molda vië (vrijdag) en Zweden (12 okto ber). Janssen ondervindt te veel hinder van een knieblessure, waar van hij al wat langer last heeft. Ani ta kampt met een kuitblessure. BREDA Patrick Stitzinger heeft gisteren bij de Singelloop in Breda de Neder landse titel op de halve marathon gepakt. De Limburger finishte als vierde in de internationale straten- loop, die gewonnen werd door de Keniaan Pater Kamais in 1.01.55. Stitzinger had voor de 21 kilometer 1 uur en 5 minuten nodig. Stitzin ger hield Koen Raymaekers achter zich, die in 1.05.12 het zilver won. MADRID Alberto Contador 'overweegt de wielersport te verlaten als hij defi nitief wordt geschorst wegens over treding van de dopingregels. „Als dit niet fatsoenlijk wordt opgelost, dan moet ik maar eens nadenken of ik ooit nog op de fiets stap", zei de drievoudig tourwinnaar giste ren. Contador kreeg afgelopen week een voorlopige schorsing op- gelegd. PARIJS De Franse wielerformatie Bbox Bouygues Telecom is gisteren op het laatste moment gered. Manager Jean-Rene Bernaudeau heeft in au toverhuurbedrijf Europcar een sponsor voor de komende drie jaar gevonden. Voor Bbox Bouygues Telecom rij den renners als Thomas Voeckler, Anthony Charteau en Pierre Rol land. MOTEGI De Australische motorcoureur Ca sey Stoner heeft gisteren bij de Gro te Prijs van Japan zijn tweede zege op rij behaald in de MotoGP. Op zijn Ducati bleef hij de Italiaan Andrea Dovizioso voor, die van po- leposition was gestart. Dovizioso's landgenoot Valentino Rossi eindig de als derde. De Spanjaard Jorge Lo renzo, leider in de tussenstand, kwam als vierde over de finish. CHANTY-MANSISK Het Nederlands mannenteam heeft de Schaakolympiade in de West-Sï- berische stad Chanty-Mansisk afge sloten met een overwinning. Het Oranje-viertal versloeg Servië met 3-1. Door dat resultaat werd Neder land vijftiende. De Nederlandse vrouwen wonnen eveneens van ICSC. Zhaoqin Peng, Lisa Schut en Arlette van Weersel boekten een vol punt. Nederland werd 28e. door Giel Hendrix KENTUCKY - Afgelopen nacht heeft Edward Gal alweer thuis in Hars kamp in zijn eigen bed geslapen. Vermoedelijk met de drie gouden medailles naast zich op het nacht kastje. Om het besef te laten door dringen van de unieke prestatie die hij op de World Equestrian Ga mes heeft geleverd. Hoewel de WEG nog ongeveer een week duurt, mag hij nu al 'de koning van de Games' genoemd worden. Nadat hij vrijdagavond, zaterdagmorgen Nederlandse tijd, in Lexington een score van bijna 92% (91,8) kreeg voor zijn niet eens helemaal vlekkeloze kür, wist hij dat hij de eerste ruiter was die in de historie drie gouden medail les (en wereldtitels) had gewon nen. Ook al moesten na hem nog Steffen Peters (tweede) en de late re nummer vier Imke Schelle- kens-Bartels rijden. Het was het be gin van een nieuwe sleurtocht langs allerlei tv-stations, waar hij iedere keer maar weer dat verhaal moet vertellen en steeds opnieuw de vraag krijgt wat het voor gevoel moet zijn om op zo'n uitzonder lijk paard te kunnen rijden. Het is moeilijk om je voor te stel len wat hij in Amerika teweeg ge bracht heeft de afgelopen week. Amerikanen die hem met Totilas aan het werk hebben gezien, lo pen spontaan op iedere in het oranje geklede toeschouwer af om dat ze in hem of haar een Neder lander zien. Ze bedanken spon taan. Omdat ze zo'n verschrikke lijk mooie show gezien hebben. Soms met tranen in de ogen en het fototoestel in de aanslag. Want ze willen allemaal ook nog even met Gal op de foto. En hij laat het allemaal gebeuren, glimlacht en ge niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83