ik heb tegen gestemd' SEKS"" zeeland 13 Zeeuwse kunstenaars voor project naar China Goesenaar treft dagboek vader aan in museum Havenschap koopt grond voor natuur horen bij elkaar' Tolerantie maandag 4 oktober 2010 MIDDELBURG - Gallery Maritime in Middelburg gaat volgende week met een groep van acht kunste naars naar China, om daar mee te doen aan het kunstproject 'Zuid west Wind'. Dat gebeurt op uitno diging van degemeenten Wuxi en Xitang, net ten westen van Shang hai. Met Chinese kunstenaars wordt er op locatie gewerkt aan schilderijen en beeldhouwwerken. Gallery Maritime is sinds 2005 be zig met uitwisselingsprojecten met China. Eerst werd er werk uit geleend aan het Maritime Mu seum in Shanghai, en in 2008 reis de er werk van Chinese kunste naars door Nederland. In samen werking met het Westfries Mu seum in Hoorn kwamen er Chine se kunstenaars, om op het IJssel- meer en de Wadden te schilderen. In het gezelschap dat van 13 okto ber tot en met 2 november in Chi na is, zitten drie Middelburgers: Dimp Nelemans van Gallery Mari time, schilderes Els Burgers en beeldhouwer Ludo van Well. Wuxi is een oude industriestad met ruim vier miljoen inwoners. Xitang is met negen kanalen een trekpleister a la Giethoorn. Voor galeriehoudster Nelemans is de uitnodiging hét bewijs dat haar initiatieven in China worden ge waardeerd. door Raymond de Frel GOES - Goesenaar Hans Blom maart deed zaterdag een wel heel bijzondere ontdekking. In het Be vrijdingsmuseum in Nieuwdorp trof hij bij toeval een dagboek van zijn vader aan. Het betreft een verslag (later over getypt door ene P. Mich) over zijn vertrek uit Lamswaarde naar Ne- derlands-Indië met het bataljon 2-14 RI. Blommaart komt regelmatig in het Bevrijdingsmuseum, omdat hij sa men met museumbeheerder Kees Traas een wandeltocht ter herden king van de bevrijding van Zee land wil houden. „Kees zei mij za terdag dat hij een doos spullen had gehad, waarin ook nog een soort dagboek zat van ene Blom maart. Ik zei dat het dan wel een Blommaart met ae zou zijn en niet met aa." Niets bleek minder waar. Blom maart trof de nauwkeurige reisbe schrijving van de route Liver- pool-Ceylon van zijn vader aan. Ook zat er een beschrijving bij van af 13 oktober 1945 tot zijn thuis komst in Lamswaarde op 11 februa ri 194S. Blommaart: „Ik ben natuurlijk zeer verguld met het vinden van dit verslag." Kamerleden Ad Koppejan en Kathleen Ferrier (midden) onthouden zich van een stem tijdens een van de stemron des van het CDA-congres. foto Phil Nijhuis/ANP niet", zegt hij 's middags. „Ik twij fel vanwege de grote stroom aan negatieve uitlatingen van Wilders over de islam. Vanochtend zei ik buiten tegen een demonstrant 'weet je waarom jij hier staat? Om dat het bij de PVV niet kan." Geë motioneerd kijkt hij naar het zo veelste applaus in de zaal. „Moet je kijken. Dit is democratie. Iedereen kan zeggen wat hij vindt. Ik kies de lijn van Koppejan. Ik ben tegen het akkoord." Alsof het in scene is gezet, neemt als één van de laatste sprekers Gert Leers het woord als 'ambteloos burger van Nederland'. „Zeg ja te gen het akkoord, zeg nee tegen ver deeldheid." Een chaotische stem ming volgt: 68 procent is voor, 32 procent tegen. Als de zaal leeg loopt, blijkt in de rij voor de uit gang hoezeer de CDA' ers worste len. „Even dacht ik: dan moet het maar, laten we gaan samenwerken met de PW. Sorry, ik kon het niet. Ik heb tegen gestemd." Op het congres worden de leden 16 resoluties voorgelegd. De belangrijkste is die van het par tijbestuur; 68 procent van de le den sternt voor. O Wethouder Jo-Annes de Bat van Goes is één van de mede-indieners van een resolutie over.tolerantie. O Zij roepen het congres op dat het 'in staat voor de rechten van alle Nederlanders - ongeacht gods dienst en levensovertuiging' en dat het zal bevorderen dat 'mensen in dit land tolerant met elkaar om gaan, met eikaars gevoelens reke ning houden en leren op een goe de manier kritische vragen te stel len en te beantwoorden'. De resolutie is aangenomen. VLISSINGEN - Zeeland Seaports wil een perceel grond van tweeënhal ve hectare aankopen in het Sloege: bied. Het perceel ligt centraal in het ge bied, dat als natuurcompensatie kan dienen voor de aanleg van een Westerschelde Container Termi nal (WCT). Hoewel het ha venschap zo min mogelijk 'voorin- vesteringen' voor de WCT wil doen, wordt deze aankoop (ge schatte kosten: 185.000 euro) nood zakelijk gevonden. Het stuk grond maakt de vorming van een aaneen gesloten natuurgebied mogelijk. Het Algemeen Bestuur van Zee land Seaports vergadert woensdag 13 oktober. 'Ik stem voor. Maar het CDA moet een krachtig geluid laten horen; juist op die punten waar ze van mening verschilt met de Partij voor de Vrijheid' Jan Bergen, CDA-fractievoorzitter in Provinciale Staten 'Ik twijfel vanwege de grote stroom aan negatieve uitlatingen van Wilders over de islam. Ik kies de lijn van Koppejan. Ik ben tegen het akkoord' David Moolenburgh, bestuurslid CDA-Zeeiand Beste CDA'ers, voor u staat een christen-democraat en geen dissident." Tweede Kamerlid Ad Koppejan uit Zoutelande spreekt zaterdag het CDA-congres bewo gen toe, mede namens Kamerlid Kathleen Ferrier. „Wij christen-democraten hebben een boodschap die verbindt. De ene CDA'er zal zeggen; we moeten de samenwerking met de PW een kans geven. Terwijl een ander zal zeggen: niet doen, het zal slecht uitwerken voor het CDA en de tegenstellingen vergroten." „Alles afwegende zijn wij van me ning dat een andere coalitie de voorkeur verdient. In een verdeeld land moeten we Wilders met deze gedoogsteunconstructie geen plat form willen geven om straffeloos zijn boodschap van haat tegen de islam, tegen andersdenkenden en wij-tegen-zij te verkondigen." Koppejan en Ferrier wegen de uit spraak van het congres komende week 'zwaar mee' in hun besluit. Koppejan: „Wat de uitkomst ook moge zijn laten wij elkaar blij ven respecteren, hooghouden en vasthouden. Want wij horen bij el kaar." Puzzel ouderwets gezellig mee en maak kans op twee kaartjes voor de rockmusical HAIR! Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3