Krakende calvinistische i6l zeeland Jeugdherinneringen zeeland in de vorige eeuw OP WEG NAAR ZOAR Zeeuwse beeldend kunstenaar Sela© maakt eerste www.pzc.nl/webwinkel agenda Kikker Vriendjes maandag 4 oktober 2010 In de rubriek raadkaart aandacht voor kastelen en landhuizen. Uit de se rie kaarten van Hans Lindenbergh brengen we buitenplaatsen en adellij ke behuizingen in beeld. Onze vraag is: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen al te graag anekdotes of verha len over de vakantieplek, toen en nu. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. De foto van vorige week riep bij een aantal deelne mers jeugdherinneringen op. Jan van der Linde uit Middel burg herkende villa Nieuw Molen vliet in Tholen nog uit zijn jeugdja ren. „Toen ik 16 jaar was, was ik huisschilder, en dit was een van m'n eerste schilderwerken. Met ve le andere bouwvakkers, als tim merlui, elektriciens en loodgieters uit Tholen was het een groot kar wei. Het was een statige villa." De herinneringen van C. de Bie - Wagemaker uit 's Gravenpolder gaan nog verder terug; de villa op de hoek Oudelandsestraat/Oude- landspoort is namelijk haar geboor tehuis. Op de foto is op de achter grond volgens verschillende deel nemers de toren van de Neder landse Hervormde kerk te zien. Ook de beplanting op de voor grond wordt door verschillende deelnemers genoemd als 'het Bos je', dat ooit werd aangelegd op de voormalige stadswallen. Rien Verkerke uit Oost-Souburg herrinnert zich de villa uit de oor log. Als zesjarige jongen heeft hij in de nacht van 29 op 30 oktober 1944 in het pand beschutting ge zocht. „In die kelder mochten de buurtbewoners schuilen tegen het granaatvuur dat de Canadese be vrijders op Tholen afgaven. Als je door het kelderluik aan de voor kant van het huis keek, kon je de granaten in de stadsvest zien plof fen. Enkele uren later werden de eerste bevrijders in een bootje over de Eendracht gezet." Diverse deelnemers vertellen dat villa Nieuw Molenvliet in 1996 is afgebrand. Volgens Rinus Snoep uit Tholen is de foto gemaakt ruim voor de restauratie in de ja ren 1950-1960. Toen is de torenkap spitser gemaakt. Tevens is bij de kapaanzet een balustrade rondom die toren aangebracht. Hij meent dat de afbeelding dateert uit de ja ren 1920-1930. Winnaars waardebonnen: 1 Rien Verker ke, Oost-Souburg; 2 P. Laban, Tholen; 3 Maartje van Sluijs, Middelburg. categorie DVD's en games door Rolf Bosboom Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Goes Lezing Trijnie Lepoeter over mosselen, Historisch Museum, 19.45 uur. PODIUM Goes Sing-Inn van gospelkoor Happiness Bethelkerk, -19.30 uur. FILMS GOES Merral: The Expendables: 19.00 en 21.30 uur; Salt 19.00 en 21.15 uur, Step Up 3: 21.30 uur; The karate kid: 18.45 uur; Wall Street: Money never sleeps: 18.45 en 21.30 uur; MIDDELBURG Schuttershof: Vincere: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater: Vreemd Bloed: 20.00 uur; VLISSINGEN CineCity: The American: 19.30 uur; Going the Distance: 13.45 en 19.00 uur; Grown Ups: 14.00,16.15, 19.15 en 22.00 uur; Inception: 21.30 uur; Legend of the guar dians: 14.00 en 19.15 uur; Legende van Ga' Hoole 3D: 16.15 uur; Machete: 22.00 uur; Marmaduke: 14.00 en 16.15 uur; Resi dent Evil: afterlife 3d: 16.15 en 22.00 uur; Salt: 19.00 uur; Sneak: 22.00 uur; The Expendables: 16.30 uur; The last Air- bender 3D: 13.45 uur; Tirza: 14.00, 16.30, 19.15 en 22.00 uur; Toy Story: 16.15 uur; Wall Street: Money never sleeps: 13.30, 19.00 en 21.30 'uur; 3 dvd box Laat uw (klein) kind genieten van deze unieke set dvd's van Kikker Vriendjes. Deze mooie box bestaat uit 3 dvd's: -Verliefd -Natuur -Vriendschap Kikker Vriendjes is gebaseerd op het werk van Max Velthuijs. Voor alle leeftijden. Speelduur ca. 110 minuten. Voor meer informatie kunt u terecht in onze webwinkel. Adviesprijs 24,95 Lezersprijs 14,95* 'exclusief verzendkosten van 2,95 Ze kreeg vorig jaar be kendheid dankzij haar glossy over Calvijn. Eer der verbeeldde Sela© het bevindelijk gereformeerde con trast van de brede en de smalle weg in de vorm van een ballen bak. En nu is er Op weg naar Zoar, 'de eerste reformatorische graphic novel in Nederland'. Al vijfjaar zoekt Sela© - alter ego van Liesbeth Goudzwaard-Labeur (i975) uit Middelburg - naar crea tieve, eigentijdse wegen om de re formatorische wereld, waaruit ze afkomstig is, te onderzoeken. „Na de Calvijn-glossy heb ik meer dan een jaar op zolder gezeten om te tekenen. Het leek me gaaf om met deze eenvoudige middelen de woordcultuur waarin ik opgroeide te verbeelden." Het is een ander boek geworden dan ze aanvankelijk voor ogen had. „In eerste instantie wilde ik van Sela een stripheld maken, een soort 'super-Sela' of'Sela in Won derland', maar de combinatie met het calvinistische heeft het verhaal zijn eigen dynamiek gegeven." Op weg naar Zoar verbeeldt een zondag uit het leven van Sela, een Zeeuws meisje van dertien uit een groot gezin. De calvinistische zuil waar zij en haar familie deel van uitmaken kraakt aan alle kanten. Sela heeft bizar gedroomd over de problemen en denkt er die dag constant aan terug. Hoewel ze ook autobiografische elementen in het verhaal heeft ver werkt, zijn er veel verschillen met haar leven, zegt Sela©. „Ik ben be slist onzorgvuldig met de feiten omgesprongen. Het is een soort mengelmoes geworden, waarvan je niet meer kunt zeggen dat het autobiografisch is." Bewust laat ze in de tekeningen soms gezichten weg. „Als ik vond dat het te per soonlijk werd." Het boek wordt uitgegeven door Prometheus, waar ook de bestsel ler Dorsvloer vol confetti van Fran ca Treur verscheen. Beide boeken spelen zich af in een reformato risch milieu, met een jong meisje in de hoofdrol. Essentieel verschil is dat Sela© het beeld centraal stelt. Ze tekent zelfs figuurlijke be- VïHa Niéuw Molfiivüet Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32