^s^ooppitmni Snoepen uit hele wereld HI Borselse Sprinter is in trek bij ouderen Echtpaar Van der Zwan viert 60-jarig huwelijk KOOPJESTIJD REN^^ÈTIET Lintjes voor Leger des Heils-echtpaar maandag 4 oktober 2010 Korte Noordstraat 53 Middelburg t 0118-624394 door Raymond de Frel HEINKENSZAND - De Borselse Sprin ter is in trek bij ouderen in de ge meente Borsele. Na een wat aarze lend begin durft de gemeente Bor sele te =steilen dat de inzet van een busje in de strijd tegen vereenza ming een succes is. De Sprinter werd in december vo rig jaar aangeschaft en wordt voor al ingezet om oudere mensen een leuk dagje uit te bezorgen. Tot eind augustus werden er 174 ritten gepland, waarvan er 105 daadwer kelijk werden gereden. „De reden van de afgelaste ritten is dat de ac tiviteiten niet aansloten bij de be hoefte en dat het barre weer in de wintermaanden ook niet mee werkte. De laatste maanden zijn er nog maar weinig ritten afgelast", zegt woordvoerster Irene Franken van de gemeente Borsele. In totaal maakten in negen maanden 530 mensen gebruik van de Borselse Sprinter. De Borselse ouderen zijn vooral te porren voor rondritten op Tholen, Walcheren, Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen. Ook rondvaarten over het Veerse Meer, door de Biesbosch en door Middel burg zijn erg in trek. door Carla van de Merbel VLissiNGEN - Pieter van der Zwan (80) uit Vlissingen zit al z'n hele le ven in de vis. En nog elke doorde weekse dag gaat hij om half zeven de deur uit om bij zijn familiebe drijf Paling- en zeevisgroothandel Van der Zwan aan de Hermesweg te werken. Pas om zes uur 's avonds komt hij weer thuis. Zijn vrouw Annie (81) vindt ftet alle maal best. Ze is in haar lange hu welijk met Pieter niet anders ge wend. Vandaag is het precies zes tig jaar geleden dat het paar in het huwelijk trad. Ze vierde het zater dag met een receptie in hotel Arion in Vlissingen in het bijzijn van zes dochters en twee zonen met aanhang, 19 kleinkinderen en 13 achterkleinkinderen. Het echt paar heeft nog een dochter. Zij is tien jaar geleden overleden. Pieter en Annie leerden elkaar ken nen in Scheveningen. Annie was toen 20 en woonde in Den Haag. door Carla van de Merbel Vanuit de hele wereld waren ze zaterdag naar Middelburg geko men' voor de mega-fa- miliereünie. Zo'n 350 van de ruim 600 nu levende naza ten van Jan Snouijp (circa 1510- 1580) uit Wemeldinge troffen el kaar - precies vijfhonderd jaar na de geboorte van hun stamvader - op het Adijplein en in de klooster gangen. Dat leverde verrassende ontmoetingen op De Nederlandse tak van de naza ten van Snouijp heeft al lange tijd Snoep als achternaam. Voor hen die elders terecht kwamen, werd het Snope, Snoap of Snoop. Op een zestig meter lang spandoek dat tussen de bomen van het Ab dijplein is gehangen, is de stam boom - tot 1510, zestien genera ties, ruim 1600 Snoepen - te zien. Bezoekers van de reünie kunnen een stickertje plakken bij hun naam. Het grootscheepse stamboomon derzoek naar de familie Snoep is het werk van Henk Rolvink uit Nootdorp, getrouwd met Anja Snoep. Eind jaren zeventig begon hij met zijn zoektocht naar de fa miliegeschiedenis van zijn vrouw. Hij kwam tot 1510 in Wemeldinge. Rolvink heeft de resultaten van zijn onderzoek vastgelegd in het boek 'De familie Snoep, 500 jaar'. Zaterdag werd het officieel gepre senteerd. Al sinds het verschijnen in augustus vindt het gretig aftrek in de familie. Tijdens de reünie staan de Snoepen dan ook in een lange rij te wachten op een handte kening van de auteur. De meeste Snoepen wonen in Ne derland, waarvan een deel in Zee land. Enkele tientallen nu nog le vende nazaten van Jan Snouijp wo nen in het buitenland: Amerika, Nieuw-Zeeland, Canada, Zuid-Afri- ka, Engeland, Frankrijk, Zimbab we, Zweden, België en Zwitser land. Zij zijn veelal de nakomelin gen van Snoepen die in het verle den Nederland verlieten om elders een beter bestaan op te bouwen. Onder hen Frank Snope, 78 jaar oud, gepensioneerd arts. In zijn rolstoel geniet hij met volle teugen van de reünie op het Abdijplein en het optreden van-Ons Boere- goed. De overgrootvader van Frank vertrok in 1890 uit Goes en vestigde zich in de staat New Jer sey. Franks grootvader was toen twintig jaar oud. De familie ver trok naar Amerika, op zoek naar werk 'ter verbetering van het be staan', zoals Rolvink het in zijn boek noemt. Frank Snope is een echte Ameri kaan (inclusief baseballpetje), maar hij verstaat en spreekt nog steeds redelijk goed Nederlands, net als zijn vrouw, zoon en broers. Geëmigreerde Nederlandse fami lies zochten elkaar in New Jersey op en daaruit ontstonden huwelij ken, vertelt Frank. „Mijn moeder is in Holland geboren. Bij ons thuis werd Nederlands gesproken, ook omdat mijn oma van moeders kant lang bij ons woonde." Ook Franks vrouw Betsy - in haar werk zame leven verpleegster - is in Ne derland geboren. Frank is voor het eerst van zijn le ven in Zeeland. Hij voelt zich thuis in het land van zijn voorou ders: „Ifeel at home here. My roots are here." Ze werkte in een snoepwinkel van Jamin in Scheveningen. Pieter (toen 19) woonde in de buurt en deed regelmatig de winkel aan. Hij vroeg haar mee naar de bioscoop en zo kregen ze verkering. Het echtpaar kwam in Vlissingen terecht waar Pieter ging helpen met het opzetten van de vismijn. Samen met een zoon bouwde hij later Paling- en zeevisgroothandel Van der Zwan op. Nu wordt het bedrijf gerund door zijn zoon en kleinzoon. „En de vierde generatie loopt er ook al rond. Twee van 7 en 4 jaar oud." Ook Annie heeft lang meegehol pen in het bedrijf Toen ze gezond heidsproblemen kreeg, is ze ermee' gestopt. Haar man weet niet van ophouden. „De dokter zegt ook dat ik gewoon moet blijven wer ken." Dus fileert Pieter nog elke werkdag vis uit Zeebrugge, Oos tende en Vlissingen. „De beste vis komt van de vismijn in Vlissingen. Dat is de top." Philipine Snoep (5) uit Utrecht, dochter van Steven Snoep (geb. in Zwolle) en Marieke Storm. Philipine bezoekt met haar ouders en broer tje Hannes de reünie. Ze wist niet dat ze zo veel familie had. Een deel ervan kende ze al, zoals tante Maai ke, die nu in Amerika woont. „Ik hou veel van tante Maaike. Die maakt mooie vlechtjes bij mij." Laura Snoep (42) uit Middelburg, dochter van Pieter Snoep (geb. in Wolphaartsdijk) en Leintje van Keu len (geb. in Biggekerke). Laura is teamleider vaarwegmarkerings- dienst van Rijkswaterstaat in Vlissin gen. Ze is met haar vriend Kees, die op Texel woont, op de reünie. Laura is de jongste zus van Cobie Snoep, die de-reünie organiseert. Frank Snope (78) uit Medford (New Jersey, VS), zoon van Andrew Snoep (geb. in Clifton, New Jersey, VS) en Emma Emke Kuypers (geb. in Rotter dam). Frank is gepensioneerd arts en met zijn vrouw, zijn zoon, twee broers en een schoonzus speciaal, voor de reünie naar Nederland geko men. Het is zijn derde bezoek aan Nederland. op 27 september 2010 heeft gerechtsdeurwaarder M. Rave te Goes o.v.v. de maatschap Minekus Hans Ossewaarde Advocaten, kantoorhoudende te Middelburg, te dezer zake woonplaats kiezende te Goes aan de Vlasmarkt 6 ten kanto re van AGIN Timmermans, bij exploot aan MAIKEL REIJNHOUT, GEBOREN 1 JUNI 1972, thans zon der bekende woon- of verblijfplaats, betekend de grosse van het vonnis d.d. 28 juni 2010 gewezen door de kantonrechter te Middelburg, waarbij M. Reijnhout voornoemd onder meer is veroordeeld tot betaling van een geldsom. In dit exploot is aan M. Reijnhout tevens bevel gedaan om aan de inhoud van gemeld vonnis te voldoen. Belanghebbenden kunnen zich voor een afschrift van genoemd exploot en vonnis wenden tot: AGIN Timmermans Vlasmarkt 6 4461 CW GOES tel. 0113-246333 Annie en Pieter van der Zwan zijn vandaag zestig jaar getrouwd. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Het echtpaar Plaisier-van der Linden van het Leger des Heils Walcheren is gisteren koninklijk onderscheiden. Burgemeester Koos Schou- wenaar benoemde de beide Leger-offïcieren tot Lid in de Orde van Oran- je-Nassau. Aan het begin van de kerkdienst van het Leger in de kerk aan Het Zwin speldde Schouwenaar hun de.lintjes op. Het echtpaar krijgt de on derscheiding voor de jarenlange inzet voor het Leger des Heils. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16