Iedereen heeft een mening over spectrum 8 Maandag begint het proces tegen Geert Wilders. Hij wordt beschuldigd van groepsbelediging en het aanzetten tot haat en discriminatie. De PW-leider vindt dat de vrijheid van meningsuiting in het geding is. 'Onder geen beding wijken voor censuur en intimidatie' Zaterdag 2 oktober 2010 de vrije mening door Dick Hofland Dominee Gremdaat neemt op Youtube geen blad voor de mond. 'Houd Nederland ge zond en beledig waar je maar beledigen kunt', zegt het alter ego van Paul Haenen. Mensen die daar moeilijk over doen, noemt hij 'hypo criete klootzakken, tuig van de richel'. Hij neemt het op voor mensen als wijlen Pim Fortuyn en Theo van Gogh, die hij schaart onder de bevlogenen en die vol gens hem allesbehalve een gevaar voor de samenleving waren. 'Maar de gekwetsten, daar gaat de maatschappij aan kapot'. Ge vraagd of hij daar nog steeds zo over denkt, zegt Haenen: „Er moet in de maat schappij grote ruimte zijn om je eigen me ning te verkondigen. Ook als die mening kwetsend op anderen overkomt." Haenens dominee hoort bij een grote groep, veelal cabaretiers, cartoonisten en kunstenaars, die vreest dat de vrijheid van meningsuiting gevaar loopt. Ze vinden dat ze alles moeten kunnen zeggen of schrij ven zonder het risico te lopen te worden bedreigd of opgepakt. In hun ogen is de sfeer in Nederland de afgelopen jaren der mate veranderd, dat dit niet meer vanzelf sprekend is. Ongeacht iemands politieke voorkeur. Cartoonist Gregorius Nekschot werd twee jaar geleden door tien agenten van zijn bed gelicht. Het Meldpunt Discriminatie Internet, een project van de antidiscrimina tiestichting Magenta, had drie jaar daar voor aangifte tegen hem gedaan vanwege enkele van zijn tekeningen, die beledigend zouden zijn voor moslims. Vorige week, dus pas na vijfjaar, besloot het Openbaar Ministerie van vervolging af te zien. Nekschot publiceert voornamelijk op inter net en houdt zijn werkelijke naam geheim uit angst voor bedreigingen. „In Nederland bestaat mijns inziens geen vrijheid van me ningsuiting meer", zegt hij. „Dat is een pijnlijke constatering. Ondanks een satiri sche traditie van ruim zevenhonderd jaar, is ons land dankzij antidiscriminatiewetge ving verworden tot een speelplaats voor godsdienstwaanzinnigen en antidemocra ten. De vrijheid van meningsuiting is welis waar vastgelegd in de grondwet, maar die antidiscriminatiewetgeving maakt het mo gelijk een deelnemer aan het maatschappe lijk debat te arresteren, voor de rechter te slepen en op de koop toe staatscensuur toe te passen." In het geval van de cartoonist is dat ge beurd „na klachten van één fundamenta list", zegt Nekschot. Zeker zo kwalijk vindt hij het dat 'gekozen volksvertegenwoordi ger Geert Wilders' zich voor een vergelijk bare klacht voor de rechter moet verant woorden. Maandag, 4 oktober, begint het proces te gen Wilders. Daar gaat het nadrukkelijk over de vraag hoe ver de vrijheid van me ningsuiting reikt. De PW-leider wordt be schuldigd van het aanzetten tot haat en dis criminatie. Tijdens de regiezitting eerder dit jaar vertelde Wilders in de rechtszaal te hopen dat de vrijheid van meningsuiting zal zegevieren. „Ik wijd mijn leven aan het verdedigen van deze vrijheid", zei Wilders. „Ik weet dat de woorden die ik gebruik soms hard zijn, maar ze zijn nooit onbesuisd. Ik ben er niet op uit mensen te kwetsen. Ik heb niets tegen moslims, maar wel tegen de is lam, omdat de islam haaks staat op vrij heid." Politici branden zich op dit moment liever niet aan de zaak. „Processen waarin je in politiek vaarwater komt, zijn altijd tricky", zegt Arie Slob, fractievoorzitter van de Christenunie. „Wij gaan dus niet op de stoel van de rechter zitten. We moeten er- op vertrouwen dat er te zijner tijd een wijs oordeel uitkomt. Je zou bijna zeggen: een salomonsoordeel." Egbert Dommering, emeritus hoogleraar informatierecht, stelt dat Wilders er alles aan gelegen is het proces over de vrijheid van meningsuiting te laten gaan in plaats van over het uitsluiten en discrimineren van moslims. „Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens heeft al enkele Fran se politici veroordeeld in zaken waar, net als nu bij Wilders, werd aangevoerd dat het om de vrijheid van meningsuiting ging. Zo heeft het Hof Jean-Marie Le Pen veroordeeld omdat hij de Fransen opzette tegen de moslims. Vrij vertaald zei Le Pen dat de Fransen hun gevoel van veiligheid pas zullen terugkrijgen en dat hun onge rustheid zal verdwijnen als het aantal mos lims zal afnemen, of wanneer de moslims geheel uit Frankrijk zullen verdwijnen. Wilders zegt niet veel anders dan Le Pen." Natuurlijk mag je zeggen en schrijven wat je wilt, mag je uitkomen voor je mening, vindt Dommering. „Dat is een grondrecht. Maar die vrijheid houdt op waar sprake is van opzettelijk beledigen, smaad en het op roepen tot uitsluiting van mensen of groe pen, bijvoorbeeld door ze bij voorbaat zwart te maken." Hij doelt niet op mensen die zich lichtge raakt voelen en meteen de wet erbij willen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 98